Kulvar Haber

Aziz Sancar kimdir? Nerelidir ve kaç yaşındadır? Başarıları ve çalışmaları

Aziz Sancar kimdir? Nerelidir ve kaç yaşındadır? Başarıları ve çalışmaları
110 views
14 Nisan 2019 - 1:01

2015 yılında Nobel Kimya Ödülü alan Aziz Sancar, Mardin’de doğan 7 kişilik bir ailenin çocuğudur. Okul hayatındaki başarılarından dolayı TÜBİTAK’tan burs almış ve yurtdışında eğitime hak kazanmıştır. 1946 yılında hayata gelerek, Liseye kadar Mardin’de öğrenim gördü. Yüksekokulu ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde birincilikle bitirdi. Bazı sorunlar nedeniyle ABD’den ülkesine gelse de bilime gönlünü verdiğinden tekrar ABD’ye gitti. Teksas Üniversitesi ve Yale Üniversitesi’nde önemli buluşlara imza atmıştır.

Aziz Sancar Kaç Yaşında?

Hızla çalışmalarına devam ederken DNA onarım mekanizmaları hakkındaki buluşu sayesinde Nobel Ödülü’nü kazanmıştır. Türkiye ve ABD’de vatandaşlığı bulunan Aziz Sancar, kendisi gibi profesör olan Gwen Boles Sancar ile evlidir. Eşiyle beraber ABD’de kurdukları Aziz&Gwen Sancar Vakfı ile ABD’de okuyan Türk öğrencilerine yardım etmeyi hedeflemektedirler.

Atatürk’e ayrı bir hayranlığı vardır ve onun sayesinde yetiştiğini her fırsatta söyler. Ayrıca Orhan Pamuk’tan sonra ikinci kez Nobel Ödülü alan Türk bilim adamıdır. 72 Yaşındaki Aziz Sancar, uzun hayatına onca şey sığdırarak, Türkiye’nin gururu olmuştur.

Aziz Sancar’ın Başarıları

Biyoloji sözlüğünde sıkça kullanılan bir terim olan plazmidler, Aziz Sancar’ın buluşu ile bakteri hücresinde kromozomlardan ayrı olarak tek başına bırakıldığı Maxicell yöntemini geliştirmiştir.  Bu sayede hücre daha detaylı ve diğer verilerle karıştırılmadan incelenebiliyor. Bu makale ile onlarca bilim adamından teşekkür almış ve Oxford Biyoloji Sözlüğü’nde yer almıştır. Bunun yanında bakterilerin UV ışınlarının neden olduğu hasarı onarmasını sağlayan fotoliyaz enzimini arttıracak buluşu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca buna benzer bir enzim insanlarda da bulunmaktadır.

Aziz Sancar, Kuzey Carolina’da yaptığı bir araştırmayla sigaranın insana nasıl zarar verdiğini açıklayan bir araştırmayı duyurmuştur. Toplamda 415 makale ve 33 kitap yayınlayan Sancar, bilim dünyasına sağladığı katkılar yadsınamaz.

Biyoloji Alanındaki Çalışmaları

Biyoloji konusundaki en temel konulardan olan Protein-DNA bağı üzerine detaylıca araştırmalar yapmış ve moleküler arabulucu protein terimini biyoloji sözlüğüne katmıştır. Üzerine onca tartışmalar yapılan Proteinler ile DNA’nın birbirine bağlanmasının özel odalarda tüpler içinde değil, başka bir proteinin araya girmesiyle gerçekleşeceğini bildirmiştir. Bu yüzden adını arabulucu koymuştur. Bir protein bu bağı gerçekleştirdikten sonra bu yapıdan ayrılıyor.

Biyoloji Alanındaki Çalışmaları

Biyoloji Alanındaki Çalışmaları

İnsanın biyolojik saatinde önemli rol oynayan Jet-Lag, Aziz Sancar’ında dikkatini çekmiştir. İnsan vücudunun metabolizmasını düzenleyen biyolojik saatin bakterilerdeki fotoliyaz enzimine benzeyen enzimlerle alakası olup olmayacağını araştırmıştır. Araştırmasında haklıydı. Günışığı ile insandaki fotoliyaz benzeri enzimin etkili olduğu ve bunun jet-lag etkisine neden olduğunu kanıtlamıştır. 1998 yılındaki bu araştırma Yılın Molekülü Yarışmasında ikincilik ödülünü kazandırmıştır.