Kulvar Haber

B tipi likit fon nedir? Ne kadar getirir?

B tipi likit fon nedir? Ne kadar getirir?
302 views
10 Mayıs 2019 - 13:46

B tipi likit fon nedir? B Tipi Likit fon ne kadar getirir? Sorularına cevap verdiğimiz bu yazımızda, B tipi fon hakkında birçok farklı detaya da yer verdik.

Gerek yatırım aşamasındaki risk durumunun değerlendirilmesi ve gerekse farklı yatırım araçlarının kullanılmasıyla ilgili önemli farklılıklar gösteren B Tipi Likit Fon hakkındaki detayları, önemli farklarını ve özelliklerini aşağıda bulabilirsiniz.

B Tipi Likit Fon Nedir?

Genellikle kıymetli maden, döviz, tahvil ve hazine bonosu gibi daha az kazanç sağlamasına karşı daha az risk taşıyan yatırım aracıdır diyerek, B Tipi Likit Fon nedir? Sorusuna cevap verebiliriz.

B Tipi Likit Fon Ne Kadar Getirir?

Her yatırım aracında olduğu gibi B Tipi Likit yatırımı içinde, yatırım tutarı ve fon içerisindeki hangi yatırım kanalına yatırımın yapıldığı, ve yatırım yapılan aracın mevcut piyasadaki ilerleyişi getirisini de etkilemektedir. Bu nedenle B Tipi Likit fon ne kadar kazandırır? Sorusuna, tam net bir cevap vermek yatırımcının yanılmasına neden olabilecektir.

B Tipi Orta ve Uzun Vadeli Borçlanma Yatırım Fonları

Bu türde minimum olarak %80 oranında özel sektör ve kamu borçlanma araçlarına yatırım yapılmaktadır. Orta ve uzun vadeli borçlanma yatırım fonunda, sektörlerin borçlanma araçları üzerine yatırım yapılarak uzun vadeli gelir elde edilmeye çalışılmaktadır. Bu tip yatırımlar, hazine borçlanma enstrümanları ağırlıklı olarak yatırım yapılır. Bono ve tahvil yatırımları, buna en iyi örnekler arasındadır.

B Tipi Eurobond Yatırım Fonu

Devletin ihraç etmiş olduğu dış borçlanma araçlarının bütünü olan Eurobond borçlanma araçları yatırım fonu, özel sektör şirketlerinin ihraç etmiş olduğu döviz cinsi borçlanmalarını kapsamaktadır. Bu tip yatırımlarda aynı zamanda, özel sektör borçlanmalarına da yatırım yapılmaktadır. Yatırımın ana unsuru, Euro ve dolar üzerinden yapılan ihracat borçlanmaları olmaktadır.

Uzun Vadeli B Tipi Yatırım Fonu

Bu yatırımın ortalama vadesine baktığımızda, 730 günü aştığını söyleyebiliriz. Minimum %80 oranında devamlılık arz eden özel sektör ve kamu borçlanma araçları, uzun vadeli B Tipi Likit Fon yatırımı için kullanılmaktadır.

B Tipi Likit Fon Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Likit fon yatırımlarında farklı araçlar bulunsa da, B Tipi Fon yatırımları özellikleri ve avantajları bakımından diğer birçok yatırım aracına göre özellikle orta ölçekli yatırımlar için ideal yatırım araçları arasında yer almaktadır. Bu yatırım fonunun özellikleri ve sunduğu avantajlardan bazıları, şunlardır.

B Tipi Likit Fon Avantajları

  • İstenildiği zaman nakde çevrilebilir olması, en önemli özellik ve avantajı olarak sayılabilir. İhtiyacınız olduğu anda aracı kuruma veya bankanıza müracaat ederek, o günün değerinden fonunuzu nakde çevirmeniz mümkündür.
  • En küçük birikimlerinizle dahi likit fon alma imkanı sunulması da, bir diğer avantajdır. Bu sayede düşük birikime sahip olan yatırımcılar dahi, bütçelerini B Tipi fonlarda rahatlıkla değerlendirebilmektedir.

Özellikleri

  • Daha az risk içermesi, yatırımcılara daha cazip gelmektedir. Her ne kadar gelir miktarı biraz daha düşük sayılsa da, riskin az olması riskten hoşlanmayan yatırımcıları cezbetmektedir.