Kulvar Haber

Badem Gözlüler İçin Göz Makyajı İpuçları

Badem Gözlüler İçin Göz Makyajı İpuçları
736 views
17 Nisan 2019 - 10:46

Badem Gözlüler İçin Göz Makyajı İpuçları! Göz şeklinizi tam olarak bilmek, doğru göz makyajı yapmak için önemlidir. Eğer gözleriniz badem şeklindeyse, tavsiye edeceğimiz makyaj ipuçları işinize yarayacaktır.

Badem Gözlüler İçin Göz Makyajı İpuçları
Badem Gözlüler İçin Göz Makyajı İpuçları

Badem gözü tarif etmek gerekirse; bu göz şekli tıpkı badem gibi sivri uçlu, dar ve ovaldir. Bu göz şekli çok orantılı ve simetrik olduğu için deneyebileceğiniz pek çok farklı makyaj stili bulunmaktadır.

Badem Gözlüler İçin Göz Makyajı İpuçları

Göz makyajınızı gözünüzün özelliklerine göre yaparsanız muhteşem bir görünüm elde edersiniz. Bütün yapmanız gereken, gözünüze uygun makyaj için birkaç tekniği doğru uygulamaktır.

Makyaj Malzemeleri Doğru Seçilmelidir

 • Göz makyajı bazı
 • Göz farı paleti
 • Göz farı fırçası
 • Maskara
 • Nüde baz

Makyaj Uygulaması Nasıl Yapılmalı?

Badem Göz Makyajı Nasıl Yapılır
Badem Göz Makyajı Nasıl Yapılır

Göz makyajına başlamadan önce gözlerinize baz uygulayın. Ayrıca göz çevrenizin etrafında koyu renk halkalar varsa, bunları kapatıcı ile kapatın.

1. Gözlerinizi Makyaja Hazırlayın

Neredeyse tüm cilt bakım kürlerinin hepsinde olduğu gibi makyaj ipuçları uygulamalarında da makyaja başlamadan önce mutlaka hazırlık gerektiği bildirilir. Bu hazırlık Badem gözlüler için göz makyajı rutininde de gereklidir.

Makyaj altı bazınızı uygulamadan önce, göz kapaklarınızın temiz olduğundan emin olun. Bu uygulama kullanacağınız rengin gözünüze kilitlenmesine ve göz makyajınızın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur.

2. Hafif Bir Göz Farı Uygulayın

Göz kapaklarınızda eşit bir zemin oluşturmak için, göz kapaklarınızdaki göz farını iyice temizleyin. Bu adım badem gözlerin doğal hatlarını vurguladığından, daha fazla derinlik yaratmanıza yardımcı olacaktır.

İstediğiniz paletten seçeceğiniz herhangi bir nötr gölgeyi bu aşamada uygulayabilirsiniz.

3. Dış Köşelere Doğru Yandan V Şekli Oluşturma

Gözünüze kontur uygulamak için biraz daha koyu bir gölge tonu kullanın. Üst kirpik çizgisine,  su hattı çizgisi boyunca yanlamasına V şeklinde bir çizgi çizin.

Bu adım, göz şeklinizi uzatmanıza ve mükemmel simetrisini göz önüne çıkarmanıza yardımcı olur. Badem gözlerle ilgili makyaj ipuçları incelendiğinde, gözün şekline uygun bu tarz simetrik uygulamaların olduğunu görebilirsiniz.

4. Gözlerinizin Dış Köşelerini Belirginleştirin

Badem gözlüler için göz makyajı uygulamalarının tümünde göreceğiniz üzere, gözün çevresine daha fazla dikkat edilir. Buna göre gözünüzün dış köşesini koyu bir parıltı gölgesiyle vurgulayın.

Bu aşama badem gözlerinize biraz duygusal bir hava katar. Gözlerinizi daha da ortaya çıkarmak için, göz farını sadece dış köşelere uygulayın.

5. Göz Makyajını Maskara İle Bitirin

Makyajınızı iki kat maskara uygulayarak bitirin. Maskarayı kullanmadan önce kirpiklerinizi kıvırın ve maskara kullanırken dış kirpiklere konsantre olun. Böylece mükemmel görünen geniş gözlere sahip olacaksınız.

Ayrıca gözlerinizin iç kısmına, su geçirmez bir göz bazı da uygulayabilirsiniz. Bu uygulama gözlerinizi parlak ve geniş gösterir. Makyaj sanatçıları, özellikle sabahın erken saatlerinde ya da gece makyajında bu hileyi öneriyorlar.

Badem Göz Şekli İçin Makyaj Uygularken Kesinlikle Bilmeniz Gereken İpuçları Ve Hileler

 • Kanatlı veya kedigözü eyeliner görünümünü mükemmelleştirmek için bu basit ipucu aklınızda olsun; göz kanadınız göz kapağınızın devamında olmalıdır.
 • Gözlerinizi dumanlı bir göz haline getirmek istiyorsanız, kalem eyelinerınızı sadece alt göz kapağının ortasına uygulayın ve dışa doğru harmanlayarak uzatın. Bu dış kenarlara kadar uzanan katı bir kenar çizmenin aksine, son derece güzel görünür.
 • Düzgün kaşlar her şeyi çerçevelemek için kesinlikle gereklidir! Ayrıca hiçbir şey göz şeklinizi ve makyajınızı bir çift kaş kadar iyi tamamlamaz.
 • Makyaj ipuçları içerisinde belki de en çok dikkat çekenlerden birisi bu ipucudur. Hem üst hem de alt kirpik çizgisine kalın bir göz kalemi çizgisi uygulamaktan kaçının. Bu gözlerin daha küçük görünmesine yol açar.
 • Gündüz için sade bir görünüm elde etmek istiyorsanız orta kahverengi veya derin bronz renkte bir göz farı kullanın. Açık pembe ve mor gibi tamamlayıcı tonlar, gündüz kullanımı sırasında badem gözlerde çok iyi sonuç verir.
 • Badem gözleriniz daha ince tarafa doğru eğimli ise kirpiklerinizin alt hizasına krem renkli bir eyeliner uygulayarak daha büyük görünmelerini sağlayabilirsiniz. Ayrıca tam ortaya uygulayacağınız göz farı, göz kapaklarınızda boyut oluşturmanıza yardımcı olur.  Gözlerinizi daha geniş gösterir.
 • Kirpiklerinizi kıvırmak en önemli noktalardan biridir. Sizin göz şekliniz için yüksek kaliteli, iyi bir kirpik kıvırıcı kullanmanız önerilir.
 • Badem gözlerinizin daha büyük görünmesine yardımcı olmak için gözlerinizin iç köşelerine parlak bir göz farı da uygulayabilirsiniz. Bu uygulama aynı zamanda daha uyanık ve tazelenmiş görünmenizi sağlar.
 • Mükemmel sıvı eyeliner kanat uygulaması için pigmentli bir baz alın ve doğal göz şeklinizi takip ederek kirpik çizginize bastırın. Çizdiğiniz hattın, iç köşelere doğru inceldiğinden emin olun ve dış köşelere doğru ilerledikçe kalınlığı arttırın.

Badem gözleri ile gurur duyanlar için hazırladığımız makyaj ipuçları genel olarak kullanılan ve tercih edilen uygulamalardan örnek alınarak hazırlanmıştır.