Kulvar Haber

Bakan Berat Albayrak ABD Başkanı Trump ile Görüştü!

Bakan Berat Albayrak ABD Başkanı Trump ile Görüştü!
60 views
16 Nisan 2019 - 13:01

Bakan Berat Albayrak ABD Başkanı Trump ile Görüştü! Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ABD Başkanı tarafından ünlü Oval ofiste kabul edildi. Görüşmede Bakan Albayrak’ ın yanı sıra, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Trump’ın damadı ile kıdemli danışmanı görevini yürüten Jared Kushner ile ABD Başkanı Donald Trump hazır bulundu.

Bakan Berat Albayrak ABD Başkanı Trump ile Görüştü!
Bakan Berat Albayrak ABD Başkanı Trump ile Görüştü!

Toplantı konusu ise ekonomik iş birliği ile Rusya ile varılan S 400 anlaşmasının detayları oldu.

Bakan Berat Albayrak resmi Twitter hesabından paylaştığı görüntülerin altına düştüğü notta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selam ve mesajlarının, ABD Başkanına iletildiğini duyurdu. Trump’ın S 400 konusunda, Türkiye’nin ihtiyaçlarının makul bir şekilde değerlendirdiğini belirtti. İki ülke arasında ticaret hacminin ise 75 milyar dolar seviyelerine çekilmesinin hedeflendiğini sözlerine ekledi.

Bakan Berat Albayrak ABD de Bir Dizi Temaslarını Sürdürüyor!

Geçtiğimiz hafta gittiği ABD gezinde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önemli ve kritik zirvelerde bulunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz Cuma günü, IMF ve dünya Bankasının ortak zirvesine katılan Bakan beraberinde gittikleri, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile beraber, katılımcılara Türk Ekonomisi ve Türk Lirası hakkında sunum düzenlediler.

Ardından ise Pazartesi günü, ABD ve Türk İş adamları ile toplantı düzenlendi. Yeni Ekonomi Paketleri ile vizyon planlamalarının, yatırımcılara aktarıldığı toplantıda söz alan Bakan Albayrak, “NATO çerçevesinde Türkiye-ABD güvenlik ittifakının tarihi derinliği ve kurumsal gücü, ikili ilişkilerimizin temel taşıdır” dedi.

ABD yerel saatine göre sabah saatlerinde ise, ABD Başkanının ofisinde mevkidaşı ve diğer muhataplar ile görüştü. Görüşme metni ve herhangi bir mutabakat basın yayın organları ile paylaşılmadı. Bakan Albayrak, olumlu geçtiğini belirttiği görüşmenin ardından ise, yanında bulunan resmi heyet ile beraber yurda dönüş yapması bekleniyor.

Görüşmeden Türkiye Verilen Önem Sonucu Çıkar mı?

Basın toplantısı sırasında, ilk kez bir bakanın, oval ofiste ABD Başkanı tarafından kabul edilmesinin önemini soran gazeteciye Bakan Berat Albayrak, kendisinin değil, Türkiye’nin önem ve büyüklüğünün bu durumda etki ettiğini belirtti. İki ülke devlet başkanları arasında devam eden güçlü diyaloğunda bir yansıması olduğunun altını çizdi.