Kulvar Haber

Bakan Berat Albayrak yeni Reform Paketi’ni açıkladı

Bakan Berat Albayrak yeni Reform Paketi’ni açıkladı
21 views
10 Nisan 2019 - 13:59

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ‘Ekonomide  Yapısal Dönüşüm Programı’nı açıkladı. Programa göre, kamu bankalarının sermayeleri güçlendirilecek. Tamamlayıcı emeklilik sistemi ele alınacak. Tarımda milli birlik projesi devreye girecek. Dolaylı vergilerin ağırlığı azaltılacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, tüm Türkiye’nin beklediği yeni Reform Paketi’ni açıkladı. Bankacılıktan turizme, finanstan emeklilik sistemine dek geniş bir yelpazeyi kapsayan ‘Ekonomide Yapısal Dönüşüm Programı’, Bakan Albayrak tarafından Dolmabahçe Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisi’nde düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

“KAMU BANKALARININ SERMAYESİNİ GÜÇLENDİRECEĞİZ”

Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında ortaya konulan hedefler doğrultusunda hayata geçirilecek reformları açıklayan Bakan Albayrak, “Bankacılığın güçlü yapısını sürdürmesini sağlayacağız. Reform alanlarının başında finans sektörü geliyor. Kamu bankalarının sermayesini güçlendireceğiz. 276 milyar TL’lik kredinin 107 milyar lirası yapılandırıldı. Sermayelerin güçlendirilmesi stratejisi kapsamında ilk adım kamu bankalarının sermayelerini güçlendirmek olacak. Kamu bankalarına 28 milyar lira DİBS verilecek. Bankaların bilançolarını çok daha iyi hale getireceğiz, aktif kalitelerini çok daha iyi bir düzeye taşıyacağız” şeklinde konuştu.

KONKORDATODA YENİ YASAL ÇERÇEVE

Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Konkordato ve kredi yapılandırma meselesini, çok daha iyi, herkesin çıkarına olan yeni bir yasal çerçeve ile ele alacağız. Yeni yasal çerçeve, yeniden yapılandırma ve alacak tahsil süreçlerini hızlandıracak, borç ödeme kabiliyetini yitirmiş şirketlerin hızlı şekilde tasfiyesini sağlayacak.”

TARIMDA MİLLİ BİRLİK PROJESİ

“Tarımda milli birlik projesi Mayıs ayında devreye giriyor. Taze meyve sebze pazarında dengeleyici unsur olması amacıyla, Tarım Kredi Kooperatifi ortaklığıyla Sera A.Ş. kurulacak. Verilecek desteklerle 47 milyon olan küçükbaş hayvan varlığımız 4 yıl içinde 100 milyona yükseltilecek.”

“DOLAYLI VERGİLERİN AĞIRLIĞI AZALTILACAK”

“Vergi mimarisinde istisna ve muafiyetler azaltılacak. Kurumlar vergisi kademeli olarak düşürülecek. Dolaylı vergilerin ağırlığı azaltılacak. Mükellef dostu bir vergi sistemi kuracağız. Daha adaletli bir vergi sistemi için, gelire göre artan oranlarda vergilendirmeyi sağlayacağız. Özellikle beyannameyi yaygınlaştıracak ve gelir artışlarının sağlayacağı potansiyel ile dolaylı vergileri azaltıp, dolaysız vergileri artırarak verginin tabana yayılmasını sağlayacağız.”

“İHRACATA DAYALI BİR BÜYÜME MODELİ OLUŞTURACAĞIZ”

“İhracata dayalı bir büyüme modeli oluşturacağız. Hedef ihracata, yüksek katma değere dayalı büyüme. Kayıt dışı mücadele ile gelirleri artıracağız. İhracat master planını Ağustos’ta açıklayacağız. Sanayide yerlileştirme programı Mayıs’ta açıklanacak.”

“YAKINDA YARGI REFORMUNU AÇIKLAYACAĞIZ”

“Yargı sistemi yatırım ortamını geliştirmenin temel şartı. Yargı reformunu yakın bir süreçte açıklayacağız.”

TURİZM MASTER PLANI EYLÜL’DE AÇIKLANACAK

“Turizm master planı Eylül ayında açıklanacak. 70 milyon turist 70 milyar dolar gelir hedefi tutacak.”

“BES SİSTEMİ YENİDEN YAPILANDIRILACAK”

“Enerji girişim sermaye ve gayrimenkul fonu kuruyoruz. Bireysel emeklilik sistemi yeniden yapılandırılacak. Tamamlayıcı emeklilik sistemini ele alacağız. Kıdem tazminatı reformunu hayata geçireceğiz. Sigortacılık denetleme ve düzenleme kurumu kuruyoruz.”

YERLİ KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞU

“Yerli kredi derecelendirme kuruluşunu bu yıl kuracağız.”

“DEĞİŞİM VE REFORM SÜRECİ, 4,5 YIL BOYUNCA DEVAM EDECEK”

Önce Ağustos ayında Yeni Ekonomi Yaklaşımımızı açıkladık. O gün küresel gelişmeler ne olursa olsun, ekonomimizi güçlü temeller üzerine inşaa edeceğimizi ifade ettik. Serbest piyasa ile uyumluluk, ihracat – istihdamın odaklı olunduğu sürdülebilir bir büyümeyi sıkı bir maliye polikası ve daha adaletli vergi sistemi para ve maliye politikaları arasında koordinasyon olduğunu sizlerle paylaştık. Biz bu paketle en temel sorunlara çözüm sağlayacak adımların ilk aşamasını ele aldık. YEP’te ortaya koyduğumuz hedeflere ulaşmak için sadece 2019’da hayata geçireceğimiz adımları paylaşacağız. Türkiye’nin gündemi ekonomide reformdur. Değişim ve reform süreci 4.5 yıl boyunca devam edecek.”