Kulvar Haber

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu Fransız parlamentere sert tepki

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu Fransız parlamentere sert tepki
9 views
12 Nisan 2019 - 16:37

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu Fransız parlamentere sert tepki: “Fransa kendi karanlık tarihine baksın!” Fransa’da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kendisine soru soran Fransız parlamentere, “Soykırım ve tarih konusunda Türkiye’ye ders verebilecek son ülke Fransa’dır.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu Fransız parlamentere sert tepki
Bakan Mevlüt Çavuşoğlu Fransız parlamentere sert tepki

Çünkü Ruanda’da, Cezayir’de olanları unutmadık. Fransa kendi karanlık tarihine baksın, Türkiye’ye ders vermeye kalkmasın. Hangi kıt bilgiyle karar veriyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.

Fransa’da NATO Parlamenter Asamblesi 99. Rose- Roth Semineri ve Akdeniz Orta Doğu Özel Grubu Ortak Toplantısı’na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransız parlamentere tokat gibi yanıt verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisinden parlamenter Sonia Krimi, toplantıda, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un sözde Ermeni soykırımına yönelik eleştirilerinin kendisini şoke ettiğini savunarak, “Tarih kazananlar tarafından yazılmaz mı? Birçok ülke için PKK terörist değildir, ama sizin için böyledir. Bunu dikkate almamız gerekiyor” ifadesini kullandı.

Mevlüt Çavuşoğlu Fransa Gibi Ülkeler Patronluk Taslamayı Bilirler

Bunun üzerine Çavuşoğlu, “Fransa gibi ülkeler hep patronluk taslayacaklar, hep başka ülkeleri eleştirecekler, aşağılayacaklar ve istediği kararları istediği gibi verecekler, eleştirecekler.

Dolayısıyla Türkiye tarafından veya başka bir ülke tarafından eleştiri geldiği zaman da şok olacak. Uluslararası hukuk konusunda, hukukun üstünlüğü konusunda Türkiye’ye ders vermeye çalışıyorsunuz. Burada benim söylediğime bile tahammül göstermiyorsunuz” dedi.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu “Hangi kıt Bilgiyle Konuşuyorlar”

Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçmişte tarihteki bir olayı soykırım olarak ya da delil olarak değerlendirmek siyasetçilerin görevi mi? BM’nin kararını okudunuz mu? Uluslararası hukuktan sistemden bahsediyorsunuz.

BM’nin bir tarihi olayı soykırım olarak değerlendirmek için neler olması gerekiyor, mahkeme kararı açıkça söylemiştir.

Burada siyasilere böyle bir karar verme yetkisi vermemiştir. Siz siyasetçiler tarihle ilgili yargılamayı, karar vermeyi kendinizde hak olarak görüyorsunuz. Hangi kıt bilgiyle tarih konusunda bu kadar net karar veriyorsunuz.

Bu bilgi eksikliği olduğu halde karar vermenin tek sebebi vardır, o da popülizmdir. Maalesef sizin başkanınız da popülizme yenilmiştir.”

“SOYKIRIM KONUSUNDA DERS VEREBİLECEK SON ÜLKE FRANSA’DIR”

“Soykırım ve tarih konusunda Türkiye’ye ders verebilecek en son ülke Fransa’dır. Çünkü Ruanda’da, Cezayir’de olanları unutmadık. Fransa önce kendi karanlık tarihine baksın, Türkiye’ye ders vermeye kalkmasın.

Sizler böyle tepeden bakmaya devam edin, ama biz de size bu şekilde haddinizi bildirmeye devam edeceğiz. Siz kendinizi üstün görmeye devam edin, ama bu muameleyi kabul etmeyen doğruları söyleyen bir Türkiye var.”

KRIMI, SALONU TERK ETTİ

Sonia Krimi’nin salonu terk etmesi üzerine Çavuşoğlu, “Ben de sizi alkışlıyorum, bravo. Ne kadar nezaketli, saygılı olduğunuzu görüyoruz. Gerçekleri duymaktan hoşlanmıyorsunuz, biz gerçekleri söylemeye devam edeceğiz, buna alışacaksınız” diye konuştu.

“KIBRIS TÜRK HALKININ HAKLARINI SAVUNMAK EN DOĞAL HAKKIM”

Çavuşoğlu, “Bugün tüm dünyanın gözü Doğu Akdeniz’dedir ve gerginlik alanıdır. Doğu Akdeniz’i bir barış alanına dönüştüremedik. Bugün tüm güçlü ülkeler oradadır. O bölgedeki sorunların boyutu giderek artmaktadır. Türkiye’nin garantörlüğü Kıbrıs için ve orada Türk halkı için önemlidir.

Türk tarafının haklarını garanti altına almadan Rum kesiminin tek taraflı hidrokarbon çalışmalarını başlatması Türkiye’nin garantörlüğünün çok daha fazla önemli olduğunu hatırlatıyor.

Kıbrıs Türk halkının haklarını savunmak benim en doğal hakkımdır. Yunanistan olarak siz tabi ki arzu etmez ve karar veremezsiniz. Kıbrıs halkı ve Türkiye olarak biz karar veririz. Garantörlük çok önemlidir, çağ dışı gibi söylemlerle bunu hafife alamazsınız” dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu “İsrail Saldırgan Tutumundan Vazgeçmeli”

Çavuşoğlu, “Bugün Orta Doğu ve Akdeniz bölgesini en çok etkileyen sorunlardan bir tanesi Orta Doğu sorunudur. Yani Filistin-İsrail probleminin çözümüdür. İki devletli çözümün dışındaki hiçbir çözüm Orta Doğu’ya barış, huzur getirmez.

Bugün ABD yönetiminin yanlış kararıyla cesaret bulan İsrail’in bu saldırgan tutumundan vazgeçmesi ve bir an önce iki devletli çözüme geri dönülmesi gerekiyor. Türkiye olarak böyle bir süreci tam olarak destekleyeceğimizi vurgulamak isterim. Kalıcı barış için iki devletli çözümden başka çözüm yoktur” vurgusunu yaptı.