Kulvar Haber

Balıkesir’in en güzel yerleri

Balıkesir’in en güzel yerleri
67 views
21 Eylül 2019 - 10:03

Balıkesir gezi rehberi listesinde sadece tarihi mekanları ile değil, aynı zamanda doğal ve kültürel zenginlikleri ile de göz doldurmaktadır. Aşağıda Balıkesir’de gezilecek yerler listenizde yer vermenizi tavsiye ettiğimiz, birçok doğal ve tarihi alan bulunmaktadır.

Balıkesir’de nereleri görmeli?

Hasanboğuldu Göleti

Emine ile Hasan isimli iki âşık gencin muradına eremeden hayatlarının son bulduğu noktaya verilen isim olan Hasanboğuldu Göleti, muhteşem bir güzelliğin yanı sıra, hüzünlü bir hikayeye de ev sahipliği yapmaktadır.

Paşalimanı adası

Doğal güzelliğinin yanı sıra balıkçılık içinde elverişli olan Paşalimanı Adası, Balıkesir Erdek’te bulunmaktadır. Ada üzerinde toplamda 5 köy, yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır.

Çok eski çağlardan beri yerleşim yeri olarak kullanılan ada üzerinde, oldukça fazla tarihi yapı bulunmaktadır.

Darıdere Tabiat Parkı

Mavi ve yeşilin aşkla birbirine karıştığı Darıdere Tabiat Parkı, Balıkesir gezi rehberi listesi arasında, muhteşem doğasıyla ziyaretçilerini kucaklayan alanlardan biridir.

Sarımsaklı Plajı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bulunan plaj, şehrin en kullanılabilir plajlarından biridir. Tatilinizde denizin keyfini çıkarmak istiyorsanız, bu plaja uğramanızı tavsiye ederiz.

Ortunç Koyu

Bu koyda bulunan plaj, dünyanın sayılı plajları arasında olup mavi bayrak ödülüne sahiptir. Yine Ayvalık’ta bulunan Ortunç Koyu bir bütün halinde, muhteşem bir doğal güzellik sunmaktadır.

Cunda Adası Fahrisin Tepesi

Ayvalık ilçesinin en romantik yerlerinden birisi olan fahrisin tepesinde, özellikle gün batımını izlemek muhteşem bir zevk vermektedir. Farklı bir deneyim için bu romantik tepeye Balıkesir gezi rehberi listenizde, yer vermenizi tavsiye etmekteyiz.

Çınarlı Köyü Plajı

Balıkesir Marmara Adası üzerinde bulunan Çınarlı Köyünde ki bu plaj, deniz turizmi için şehre önemli katkılar sağlamaktadır. Özellikle sakin ve huzurlu bir ortamda denize girmek istiyorsanız, burayı tercih edebilirsiniz.

Saatli Camii

Ayvalık ilçesinin merkezinde bulunan tarihi Camii, ilk yapıldığında kilise olarak inşa edilmiştir. Agios Yannis adıyla 1850 yılında yapılan saatli Camii, cumhuriyetin ilk yıllarında camiye çevrilerek saatli Camii ismi ile günümüze kadar, hizmet vermeye devam etmiştir.

Manastır Plajı

Temiz ve kullanılabilir plajlardan birisi olan manastır Plajı, denizin serin sularında huzur bulmak isteyenlerin ziyaret ettiği yerler arasındadır.

Ayvalık körfezi

Doğasıyla tüm sıkıntılarınızı unutabileceğiniz muhteşem yerlerden birisi de, Ayvalık Körfezi’dir. Balıkesir’e gittiğinizde, temiz sahilleri ve muhteşem doğa görüntüsü ile Ayvalık Körfezi’ni, mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Balıkesir Saat Kulesi

Giritli Mehmet paşa tarafından 1829 yılında yaptırılan Balıkesir saat kulesi, şehir merkezinde yer almaktadır. Balıkesir’de 1897 yılında meydana gelen depremde yıkılan tarihi saat kulesi, 1901 yılında tekrardan kabartma işçilikle yapılmış olup, Balıkesir’de gezilecek yerler arasında gezginlerin mutlaka uğradıkları tarihi yapılardan biridir.

Bandırma Kuş Cenneti

Balıkesir denildiğinde akla ilk gelen yerlerden birisi olan Bandırma Kuş Cenneti, çevresinde onlarca çeşit ağaç ve yüzlerce farklı kuş türünün bulunduğu doğa harikası bir yerdir.

Gönen Kaplıcaları

Eklem rahatsızlıkları, deri hastalıkları, kadın hastalıkları, böbrek rahatsızlıkları ve farklı cilt rahatsızlıklarına iyi gelen şifalı suyu ile tanınan Gönen Kaplıcaları, şehrin sağlık turizmine önemli katkılar sunmaktadır.

Ayvalık Hamidiye Camii

  1. Yüzyılda sultan 2. Abdülhamit’in emri ile yaptırılan tarihi Camii, günümüze kadar orijinal dokusunu koruyan nadir yapılardan biridir.

Manyas Gölü

Manyas kuş gölü ismiyle de bilinen bu muhteşem yer, doğanın derinliklerinde huzur bulmak isteyenler için tavsiye edebileceğimiz en güzel yerler arasındadır.

Selina Manastırı

Kesin bilgi olmasa da 1771 yılında yapıldığı zannedilen Selina Manastırı, Ayvalık ilçesinde bulunmaktadır. Hristiyanların tarihi ibadet yerlerinden olan manastır, bu nedenle yabancılar tarafından daha fazla ilgi görmektedir.

Gezilecek yerler hakkında her zaman en hızlı haber ve bilgiye ulaşmak için, bizi takip etmeye devam edin.