Kulvar Haber

Balıkesir’da gezilecek yerler

Balıkesir’da gezilecek yerler
1.160 views
04 Mayıs 2019 - 16:50

Ege’nin incilerinden olan Balıkesir, tarihi ve turistik yerleriyle gezilecek yerler arayanların ilgisini çekiyor. Özellikle yaz aylarında deniz sefası çekmek isteyenlerin uğrak noktası oluyor. Bunun yanında kültür turizmi içinde çokça gezilecek yerleri bulunan Balıkesir, her köşesiyle insanlara ilham oluyor. İşte size Balıkesir’de uğramadan dönmemeniz gereken yerler.

Balıkesir Ayvalık

Balıkesir’in deniz kıyısında yer alan doğal güzellikleri oldukça fazla olan bir kentidir. Havası, suyu, yeşili ile insanların ilgi odağı olan kent, kendine has mimari yapısıyla da gezilecek yerler arasında bulunuyor. Her yıl binlerce turisti ağırlayan Ayvalık, unutulmaz tatil arayanlar için bir tercih noktası oluyor. Balıkesir’e 2 saat uzaklıkta bulunan kent, Midilli Adası’nın karşısında yer alıyor. Ayrıca kent, yüzyıllardır doğal yapısını koruyan özgün şehirlerimiz arasındadır.

Balıkesir Ayvalık
Balıkesir Ayvalık

Nüfusu kışın azalan bölgenin yazın insanların gezilecek yer aramasından dolayı bir anda artış göstermektedir. Taş yapıları ve tarihi eserleriyle de kültür turizmi açısından önemli yerlerimizden olan Ayvalık, pek çok uygarlığı üzerinde taşımıştır. Siz de bu güzel kenti güzel bir yaz ayında kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Çarşısında ise sevdiklerinize unutamayacağı hediyeler alabilirsiniz.

Kaz Dağları

Türkiye’nin en güzel doğal cennetlerinden biri olan Kaz Dağları, insanların şehrin kirli havasından ve gürültülü sesinden kaçmak isteyenlerin durak noktası oluyor. Yeşil ormanların içinde gezerek, temiz oksijen alarak kendinizi daha dinç hissedebilirsiniz. Ayrıca yazın sıcağından kaçmak isteyenler içinde kuş sesleri ve şelale sesleri arasında serin bir dinlenme yeri seçebilirsiniz.

Stresli yapıdaki insanları bile rahatlatan bir yapısı bulunan Kaz Dağları’nda birçok gezilecek yer bulunuyor. Tam da Deniz dışında doğayla iç içe yaşamayı isteyenlere göre bir yer. Kaz Dağları’nın kendine has bitki örtüsü, doğa yürüyüşü yapanların ilgisini çekmektedir.

Kaz Dağları
Kaz Dağları

Devlet tarafından korunan ve milli park statüsüne ulaşan bu bölge, her yıl kafa dinlemek isteyenler için biçilmiş bir kaftandır. Buraya geldiğinizde ise mutlaka şelaleleri, sarıkız tepesini, Çamlıbel Köyü’nü ve Şahindere Kanyonu’nu görmelisiniz.

Kuş Cenneti Milli Parkı

Devlet tarafından milli park olarak isimlendirilen Kuş Cenneti, oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Manyas’ta bulunan bu yer, adından da anlaşılacağı üzere çeşitli kuş türlerini barındırmaktadır. Ortalama 3 metre derinliğindeki göle ise birçok kuş türü gelip gitmektedir.

Kuş Cenneti Milli Parkı
Kuş Cenneti Milli Parkı

Yaban hayatının Manyas’ta can bulmasını sağlayan bu milli park, kuşların yaşam alanı için insanlar tarafından da korunması gereken bir alandır. Kapladığı alan küçük olsa da ziyaret eden turist sayısı diğer parklara göre oldukça fazladır. Balıkesir’de gezilecek yerler arasında bulunan Kuş Cenneti, sadece kuşlar için değil çevredeki bitki örtüsü ve balıklar içinde yaşam alanı oluşturuyor. Ayrıca park içinde kuş türlerinin tanıtıldığı bir müzede yer almaktadır. 25 bin hektarlık alana kurulan park, yolunuz Balıkesir’e düştüğünde gezilecek yerlerin başında gelir.

Ayvalık Cunda Adası

Balıkesir gezilecek yerler arasında bulunan Cunda Adası, insanları büyüleyen bir adadır. Rum mimarisinden oluşan evler ve Girit mutfağına ait yöresel lezzetler adanın ilgi çeken diğer yanlarındandır. Yunan ordusuna karşı direnişinde yaşandığı bu ada, ziyaretçilerine farklı hissiyatlar yaşatıyor. Sanki başka bir ülkeye gelmiş havası veren ada, deniz yolunun arasında kalan bir yerdir. 1976’da sit alanı ilan edilen bu yer birçok kilise ve manastıra ev sahipliği yapıyor.

1924 yılında yaşanan nüfus mübadelesi sonucunda fazla sayıda Türk göçü alan ada, yıllardır doğal yapısını koruyor. Plajları, restoranları, âşıklar tepesi, kiliseleri ve tarihi cunda evleri, adanın gezilecek yerleri arasındadır. Günümüzde Alibey Adası olarak da bilinen bu yer, Milli Mücadele komutanı Ali Çetinkaya adına verilmiştir.

Ayazma Pınarı Tabiat Parkı

Ülkemizin doğal güzellikleri arasında yer alan Ayazma Pınarı Tabiat Parkı’na uğradığınız zaman buradan kopamayacaksınız. Mükemmel manzarasıyla kendine hayran bırakan bu park, kayalıkların ve pınarın arasına kurulmuş huzur verici bir parktır. Kaz Dağları’nda yer alan parkta, dinlenebilir ve aradığınız huzuru bulabilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında fazla ziyaretçi alan park, mangal yapanların ilgi odağı oluyor. Suyun ortasına konulmuş oturma yerleri ve etraftan duyulan kuş sesleri zihninizi başka yerlere götürüyor.

Ayazma Pınarı Tabiat Parkı
Ayazma Pınarı Tabiat Parkı

Balıkesir gezilecek yerler arasında bulunan buraya gelerek, ayaklarınızı soğuk suya sokup tüm stresinizi atabilirsiniz. İsmi ise serin anlamında olan Ayaz kelimesinden gelmektedir. Haliyle adının hakkını veriyor. Ayrıca suların içinde kendinize yer bulmak istiyorsanız erken gelseniz iyi olur. Çünkü kalabalıkta bazen sıra bulunmuyor.