Kulvar Haber

Bandırma’da gezilecek yerler

Bandırma’da gezilecek yerler
35 views
08 Mayıs 2019 - 0:38

Bandırma gezilecek yerler nereler? Bandırma deniz kıyısında yer alan Balıkesir’in bir ilçesidir. Küçük olmasına rağmen havası, suyu ve gezilecek yerler bakımından insanları tatmin etmektedir.

Bandırma gezi rehberi

Kentin manzarası bile ziyaret edilmeye değer yerlerdendir. Bandırmaya gelecek kişiler için birkaç tavsiye ve öneri sizlerle.

Haydar Çavuş Cami

Haydar Çavuş Cami
Haydar Çavuş Cami

II. selim döneminde yaptırılan cami, Bandırma gezilecek yerler arasındadır. Sarayda güvenlik olarak çalışan Haydar Çavuş camiye ismini vermiştir. Görevinden alınarak sürgün edilen Haydar Çavuş, Balıkesir’de kaldığında bir rüya görmüştür. Rüyasında bir cami yaptırarak ibadete açtığını gören Haydar Çavuş, bu rüyanın etkisinde kalarak cami yaptırmaya karar verir.

1570 yılında bandırmaya yaptırdığı ve kendi adını verdiği cami, külliye şeklinde inşa edilmiştir. Medrese, kütüphane ve iş yeri olarak kullanılan külliye, Kurtuluş Savaşı zamanında tahrip edilmiştir. Günümüze ise sadece camisi kalmıştır.

Kyzikos Antik Kenti

Bandırma-Erdek yolu üzerinde bulabileceğiniz Kyzikos Antik Kenti, M.Ö 5 bin yılına kadar dayandırılmaktadır. Neolitik ve Kalkolitik döneme ait eserleri barındıran antik kent, gezilecek yerler arasındadır. Dolionluların yaşadığı antik kentte bulunan en eski kavimlerdendir. Kyzikos adını alması ise oldukça dramatiktir.

Gürcistan’da bulunan ve mitolojide geçen altın postu ele geçirmek isteyen Arganoutlar, bu kente geldiğinde kral Kyzikos tarafından nazikçe karşılanırlar. Gece vakti yola çıkan Arganoutlar fırtına olduğundan dolayı tekrar Kyzikos’a gelerek Dolionluları düşman zannederler. Kyzikos burada öldüğünden dolayı onun ismiyle anılmaktadır.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan kent, zaman içinde oldukça zarar görmüş ve 1063 yılındaki depremle tamamen yıkılmıştır. Gezilecek yerler arasında bulunan bu yerde kalıntılardan tarihin kokusunu içinize çekebilirsiniz.

Bandırma Müzesi

Bandırma Müzesi
Bandırma Müzesi

1992 yılında inşasına başlanan Bandırma Müzesi, su basmanı seviyesine geldiğinde Kültür Bakanlığı’na devredilmiştir. Ziraat Bahçesi’nin yakınında bulunan Bandırma Müzesi, tatilcilerin uğrak noktası oluyor. Özellikle İzmir, Çanakkale yollarının yakınında bulunması nedeniyle ziyaretçi sayısı fazla olmaktadır. Arkeoloji müzesi olarak inşa edilen yapı, gezilecek yerler arasındadır.

Daskyleion ve Kyzikos Antik Kenti’nde çıkarılan eserlerle zenginleşmiştir. Eski tunç çağından günümüze kadar gelen çeşitli eserlerin sergilendiği müze, 4500 metrekarelik bir alana yapılmıştır. Ayrıca açık hava müzesi niteliğini de göstermektedir. Mezarlar, Rölyefler, sikkeler barındıran müze ağırlıklı olarak Pers ve Roma dönemine ait eserleri sergilemektedir. Gezilecek yerler arasına giren müzeyi ziyaret edebilir ve tarihe farklı açıdan bakabilirsiniz.

Son Kurşun Anıtı

1972 yılında dikilmesi planlanan Son Kurşun Anıtı, Kurtuluş Savaşı şehitlerimiz için önem arz etmektedir. Yapımı 1974 yılında tamamlanan anıt 25 metre yüksekliğindedir. Beyaz renkte olan anıt, silahların çatılmasını göstermektedir. 8 adet silahın çatılmasını simgeleyen anıt, Kurtuluş Savaşı’nda düşmanın denize döküldüğü son yer olarak tarihe geçmiştir. Zafer ve barışı simgeleyen anıt, gezilecek yerler arasındadır.Tarihi ve turistik açıdan büyük bir değer olup, yerli ve yabancı turistin dikkatini çekmektedir.

Çalışkanlar Köyü’nde yer alan anıt, zaman içinde onarım görmüş ve 80 şehidin adının taşındığı bir kitabe eklenmiştir. Ayrıca bir aydınlatma sistemi kurulan anıt, geceleri oldukça hoş gözükmekte ve insanların dikkatini çekmektedir. Siz de Bandırma gezisinin kısa bir süresini ayırarak bu tarihi anıtı ziyaret edebilir ve fotoğraf çektirebilirsiniz.

Dasykleion Antik Kenti

Manyas Kuş Gölü’nün yakınında olan Dasykleion Antik Kenti’nde arkeolojik kazılar devam etmektedir. Buradan çıkarılan birçok eser Arkeoloji Müzesi’nde ziyaretçilerine sunulmaktadır. Perslerde valilik merkezi olarak kullanılan kent, verimli topraklar üzerine kurulduğu için uzun zaman kullanılmıştır.

Zerdüşt tapınağı da bulunan bu kent, oldukça zengin tarihi kalıntılar içermektedir. Pers sarayından dünyanın en eski Zerdüşt tapınağına kadar birçok eseri görmek isteyenler buraya gelerek fotoğraf çektiriyor.

Gezilecek yerler arasında bulunan kent, Perslere ait olup, pers valisinin ailesinin mezarına da ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca buraya gelenler civarda bulunan müzeleri ve kuş gölünü de ziyaret ederek dolu dolu bir gezi geçirebilirler.