Kulvar Haber

Bartın gezilecek yerler

Bartın gezilecek yerler
918 views
22 Eylül 2019 - 10:03

Daha önce Zonguldak’ın bir ilçesi olan ve 1991 yılında Zonguldak’tan ayrılarak il statüsüne geçen Bartın gezilecek yerler açısından, küçük bir şehir olmasına rağmen son derece zengindir.

Muhteşem doğal güzelliklere sahip olan şehir ayrıca, Bartın gezi rehberi listemizde yer alması gereken önemli tarihi yapılara sahiptir.

Aşağıda Bartın’da gezilecek yerler arasında, en fazla ilgi gören ve farklı özelliklere sahip doğal ve tarihi güzellikler bulunmaktadır.

Bartın’da gezilecek yerler

Amasra Kemerdere Köprüsü

Amasra ilçe merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunan Amasra Kemerdere köprüsü, doğal güzelliğiyle dikkat çeken Cevizlik vadisi kısmında yer almaktadır. Roma imparatorluğu döneminde yaptırılan tarihi köprü yanında, bir kaya üzerinde tasvir edilmiş 7 askerin mızrak savaşı, köprüyü değerli kılan bir başka özelliktir.

Küre Dağları Milli Parkı

Kastamonu-Bartın arasında bulunan küre dağları milli parkı, Bartın gezilecek yerler listesinde bulunan doğal alanlardan biridir. Toplam 123 köyü kapsayan milli park, doğanın kalbine kendini bırakmak isteyenler için, muhteşem bir seçenektir.

Amasra Müzesi

Bartın’ın 3000 yıllık tarihini adeta gözler önüne seren ve şehrin tarihine ışık tutan Amasra Müzesi içerisinde, arkeolojik kazı çalışmaları sonrasında ortaya çıkan binlerce tarihi eser sergilenmektedir.

Dev heykel ve sütunları dahi rahatlıkla görebileceğiniz bu tarihi müzeyi, mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Amasra Ağlayan Ağaç

Karadeniz kıyısında bulunan Ağlayan Ağaç, denizden aldığı nemi özellikle bahar aylarında yapraklarıyla dışarı tekrar verdiği için, Ağlayan Ağaç ismi ile anılmaktadır.

Hem bu ağacı görmek isteyenler, hem de Karadeniz kıyısında çayını yudumlayarak muhteşem doğa manzarasını ve denizi seyretmek isteyenlerin, Bartın gezi rehberi listesinde yer almaktadır.

Amasra Çekiciler Çarşısı

17. Yüzyılda yaptırılan tarihi çarşı içerisinde, günümüzde şehre özel yöresel yiyecek ve eşyalar satılmaktadır. Bartın gezinizde hem bu tarihi mekana görmek hem de Bartın’a özgü hediyelik eşyalar satın almak için, çarşıyı ziyaret edebilirsiniz.

Gürcüoluk Mağarası

Yine Amasra’da bulunan Gürcüoluk mağarası, ilçe merkezine 12 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. 169 metre uzunluğa sahip olan Gürcüoluk mağarası içerisinde, dev sarkıt ve sarnıçlar yer almakta olup, mağaranın zemini taş parkelerle kaplanmıştır.

Amasra Fatih Camii

İlk yapıldığı sırada kilise olarak inşa edilen Fatih Camii, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinin ardından, camiye çevrilerek bu isimle anılmaya başlanmıştır.

Küçük bir Camii olmasına rağmen tarihi özelliği nedeniyle, ziyaretçi akınına uğramaktadır. Camii 9. Yüzyılda Bizanslılar tarafından yapılmıştır.

Amasra Plajı

Şehri ziyaret ettikten sonra yaz aylarında Karadeniz’in serin sularında stres atmak istiyorsanız, bölgenin en kullanılabilir plajlarından birisi olan Amasra Plajını ziyaret ederek, denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Amasra Kalesi

Amasra ilçe merkezinde yer alan kale, iki farklı tarihi kalenin birleşmesiyle meydana gelmiştir. Roma döneminde inşa edilen kale Osmanlı döneminde de eklemeler ve tadilatlar yapılması nedeniyle, Osmanlı izlerini de taşımaktadır.

Kuşkayası Yol Anıtı

Amasra merkezden 4 kilometre uzaklıkta bulunan Kuşkayası Yol Anıtı, bir kaya üzerine dev kral ve kartal heykelinin kabartma şeklinde yapıldığı tarihi eserlerden biridir.

Muhteşem bir işçilikle yapılan bu heykeller, Bartın gezilecek yerler listenizde yer vermenizi tavsiye edebileceğimiz güzelliktedir.

Ulukaya Şelalesi

Bartın Ulus ilçe merkezinden 17 kilometre mesafede bulunan bu muhteşem doğa güzelliği, doğanın kalbinde vakit geçirmek isteyenlerin ziyaret ettiği alanlardan biri olarak öne çıkmaktadır.

Şelalenin döküldüğü alanda 40 metre genişliğinde bir gölet bulunmakta olup, etrafının ormanlarla çevrili olması, şelaleyi daha güzel hale getirmektedir.

Amasra Ethem Ağa Konağı

1889 yılında yapılan konak, özgün mimarisi ve süslemesi ile dikkat çekmektedir. Türk ampiri usulü ile inşa edilen konak, şehrin önemli tarihi dokularından biridir.

Göldere Şelalesi

Amasra ilçesinde bulunan Göldere Şelalesi, Karadeniz Bölgesi’nin en güzel şelaleleri arasında bulunmaktadır.

Adeta sahte bir cennet diye tabir edebileceğimiz bu muhteşem doğa güzelliğine, Bartın gezi rehberi listenize mutlaka yer vermelisiniz.

En güncel haber, Kulvar haber