Kulvar Haber

Başkan Tunç Soyer 23 Nisan etkinliklerine katıldı

Başkan Tunç Soyer 23 Nisan etkinliklerine katıldı
23 views
24 Nisan 2019 - 16:59

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl İzmir’de coşkuyla kutlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer 23 Nisan etkinliklerine katılarak çocukların eğlencesine ortak oldu.

Başkan Tunç Soyer 23 Nisan etkinliklerine katıldı

Başkan Tunç Soyer, Kültürpark’taki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerine bisikletiyle geldi.

Tunç Soyer etkinliklere bisikletiyle katıldı

Tunç Soyer etkinliklere bisikletiyle katıldı

Başkan Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kültürpark’ta kurduğu oyun parkurları, atölyeler ve konserler ile eğlenen çocukların coşkusuna ortak oldu. Çocuklara İzmir’in “Çocuk Dostu Şehir” olacağı sözünü veren Soyer, “Çocuklarımızı yılda tek bir gün yönetici koltuğunda misafir etmekle kalmayacağız. İzmir’i Birleşmiş Milletler UNICEF’in “Çocuk Dostu Şehir” kriterleriyle tam uyumlu hale getireceğiz. İzmir’in çocukları dünyanın en gelişmiş ülkelerinde yaşayan akranlarından bir adım geride olmayacak” diye konuştu.

Başkan Tunç Soyer çocukların coşkusuna ortak oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmirli çocuklarla oluşturduğu Mahalle Orkestrası’nın konserine Başkan Tunç Soyer’de katıldı. Çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkusuna ortak olan Soyer, “23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kapılarını açtı. Bu tarihi günün Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiş olması, şüphesiz ki içinde derin bir anlam ihtiva ediyor.”

Başkan Tunç Soyer çocukların coşkusuna ortak oldu

Başkan Tunç Soyer çocukların coşkusuna ortak oldu

“Çocuklarımız, dünya halklarının kayıtsız şartsız egemenliğinin ve evrensel barışın yegane teminatıdır. 23 Nisan’ı anlamak Atatürk’ün evrenselliğini anlamaktır. 23 Nisan, çocukların barış içinde birbirine kardeşçe sarıldığı ilk çocuk bayramıdır” dedi.

Tunç Soyer’den “Çocuk Dostu Şehir” sözü

Adeta bayram yerine dönen Kültürpark etkinliklerinde konuşan Başkan tunç Soyer, kentlerin çocukların haklarını sonuna kadar korumaya adaması gerektiğini belirtti. İzmir’i Birleşmiş Milletler UNICEF’in “Çocuk Dostu Şehir” ölçütlerine tamamen uyumlu hale getireceklerinin sözünü veren Soyer şunları söyledi:

“ ‘Çocuk Dostu Şehir’, çocuk haklarının tüm politikalara, uygulamalara ve bütçelere yansıması, çocuk haklarına dair sözleşmenin yerel seviyede karşılanması demektir. İzmir’in UNICEF’in ‘Çocuk Dostu Şehir’ kriterini sağlaması için büyük bir kararlılıkla çalışacağız.”

İzmir’e ‘Çocuk Belediyesi’ kurulacak

“Her yıl 23 Nisan’da yaktığımız kıvılcımın yıl boyunca ışık olup çocuklarımızın yolunu aydınlatması için çok sayıda proje uygulayacağız. Zira sadece sandıkta oy hakkı olan vatandaşımızı değil, onlar kadar her bir çocuğumuzu da kent yönetiminin aktif bu katılımcıları olarak görüyoruz. Bu doğrultuda atacağımız adımların başında çocuklarımıza karar mekanizmalarına dahil etmek gelecek.  Onları yılda tek bir gün yönetici koltuğunda misafir etmekle kalmayacağız.”

“Yıl boyunca düşüncelerini aktarabilecekleri ‘Çocuk Belediyesi’ gibi yepyeni mekanizmalar kuracağız. UNICEF’in öngördüğü şekilde her çocuğun sağlık ve eğitim gibi temel hizmetlere erişimi en büyük öncülüğümüz olacak”  dedi.

Barış ve kardeşlik temennisi

Çocukların sokaklarda güvenle yürüyebilmesi ve neşeyle oyun oynayabileceği yeşil alanlara sahip olması için çalışacaklarını belirten Soyer, “Kültürel ve sosyal etkinlikler sadece yetişkinler için değil, çocuklarımız için de olmalı.  İzmir çocuklarının yaşam kalitesini bu evrensel standartlara ulaştırmak için kapsamlı bir program yöneteceğiz. İzmir’in çocukları, Birleşmiş Milletler’in öngördüğü gibi ekonomik durumu, cinsiyeti, etnik kökeni, inancı veya engellilik durumu ne olursa olsun, her hizmete erişmekte eşit birer vatandaş olacak.”

“Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde yaşayan akranlarından bir adım geride olmayacaklar. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını içtenlikle kutluyorum. Tüm kalbimle diliyorum ki savaş ve kavga çocuklarımızın hayatlarından uzak dursun. Barış ve kardeşlik daim olsun” diye konuştu. Kültürpark etkinliklerine bisikletiyle katılan İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, etkinlikten bisikletiyle ayrıldı.

Kültürpark’ta Eğlenmek için bir çok seçenek vardı

İzmir Büyükşehir Belediyesi düzenlediği  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerinde çocuklara Kültürpark’ta Eğlenmek için bir çok seçenek vardı.

Çocuklar için hazırlanan eğlencede Dans, Ritim ve Bale Grubu, “23 Nisan ve Çocuk” temalı kısa film gösterimi, Mahalle Orkestrası gibi etkinlikler yer aldı.

Çocuklar müziğe doydu

Türkiye’nin her bölgesinden davet edilen çocukların halk oyunları gösterisi, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği Al Farah Çocuk Korosu Recep Ersayın İlkokulu Çocuk Korosu ve ve Dj performansı gibi etkinliklerle çocuklar müziğe doydu.

Fizik bilimine meraklı çocuklar için; “Planetaryum”, “Işık Bilimi ve Işıldama”, “Maddenin Hallerinde Buzun Kurusu”, “Dalga Dalga Sesler”, “Havayı Yakala” atölyeleri kuruldu.  12D sinema gösterimi ve “Sanal Gerçeklik- Hayvanlar Nasıl Görünür” atölyesinde de çocuklara eğitici etkinlikler düzenlendi. Etkinliklere katılan çocuklara eğitici etkinlikler de hazırlayan İzmir Belediye’si Çocukların eğlenerek ve deneyerek öğrenmesine imkan sağladı.