Kulvar Haber

Batman gezilecek yerler

Batman gezilecek yerler
75 views
23 Eylül 2019 - 10:18

Mezopotamya bölgesinin en eski yerleşim yerleri arasında yer alan Batman gezilecek yerler bakımından, özellikle tarihi yapılarıyla öne çıkmaktadır.

Yazımızın devamında Batman gezi rehberi listenizde yer vermenizi tavsiye ettiğimiz, Batman’da gezilecek yerler yer almaktadır.

Hepsi birbirinden güzel ve tarihi özelliklere sahip bu yapıları ziyaret ederek, güzel bir Batman seyahati planlayabilirsiniz.

Hasankeyf Ören Yeri

Burada insanların kendi elleriyle yaptıkları oluşumların yanı sıra, doğa olayları ile meydana gelen oluşumlar da insanların oldukça ilgisini çekmektedir.

Birçok yeraltı şehri, kanyon ve mağara, ören yerinde ziyaretçilerini beklemektedir.

Memikan Köprüsü

Beşiri ilçesinde bulunan tarihi köprü, tam olarak yapım tarihi bilinmeyen ancak şehrin tarihi yapısına katkılar sunan bir yerdir. Göz kamaştıran yapısı ile Batman gezi rehberi listenizde yer vermenizi tavsiye ettiğimiz Memikan köprüsü, bölgenin en tarihi yapılarından biridir.

Mor Aho Manastırı

Batman genelinde birçok manastır ve tarihi kilise bulunmaktadır. Bunlardan birisi de kimler tarafından yapıldığı bilinmese de Bizanslılara ait olduğu düşünülen, Mor Aho Kilisesidir.

Şehrin en tarihi ilçelerinden birisi olan Hasankeyf’te bulunan tarihi manastır, ilçe merkezinden 10 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Mimarisi ve yapımında kullanılan yöresel kesme taşlarla muhteşem bir süslemeye sahip olan manastır, Batman’da gezilecek yerler arasında öne çıkmaktadır.

İmam Abdullah Zaviyesi

Zaviyede yatan kişi, Cafer Tayyar’ın oğludur. Cafer Tayyar ise, Hz. Muhammed’in amcasının çocuğudur. Bu sebeple İmam Abdullah Zaviyesi, Müslümanlar için bölgede bulunan önemli yerlerden biridir.

Dicle Nehrinin kuzey kısmında bulunan zaviye, kare plana sahip mimari ile inşa edilmiş olup, yanında bir mescit de bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin dışında bölge halkı haziranın ilk haftası buraya gelerek adaklar adayıp, dualar yapmaktadır.

Hasankeyf Mağaraları

Batman Hasankeyf ilçesinde bulunan mağaraların, toplamda sayıları 4 bine ulaşmaktadır. Babilliler, Sümerler ve Asurlular dönemlerinde yaşam alanı olarak kullanılan bu mağaralar, insan eli oyma işçiliğinin önemli izlerini de taşımaktadır. Kayalıkların oyulması ile oluşturulan mağaralar, aynı zamanda doğal olarak da meydana gelmiştir.

Dünya genelinde bu kadar çok mağaranın bir arada bulunduğu nadir yerlerden birisi olan Hasankeyf mağaraları, Batman gezilecek yerler listesinde yer alan ilginç alanlardan biridir.

On Kemerli Devlet Demiryolları Köprüsü

Cumhuriyetin ilk yıllarında tren geçişleri için yaptırılan devlet demiryolları köprüsü, 10 kemerlidir. Şehir merkezinden yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta ve Batman çayı üzerinde bulunan köprü, cumhuriyet döneminin şehirde bulunan ilk yapıları arasındadır.

Hızır Bey Camii

1512 yılında bölgenin ileri gelen aşiretlerinden birinin, hatırı sayılır insanlarından Hızır Bey tarafından yaptırılmıştır.

Tarihi Camii Batman’ın Kozluk ilçesinde bulunmakta olup caminin yapımında, özel kesme taşlar kullanılmıştır.

İbrahim Bey Camii

1705 yılında Kozluk ilçesinde yaptırılan tarihi caminin özellikle minaresi, yapım şekli ve büyüklüğü ile önemli bir tarihi eserdir. İçerisinde çift merdiven olması da caminin daha fazla ilgi görmesine neden olup, merdivenlerden birisi 100 basamaklı, diğeri ise 99 basamaklıdır.

Mor Kiryakus Manastırı

4. Yüzyılda yaptırılan mor Kiryakus manastırı üzerinde, 2 adet kitabe bulunmaktadır. Ancak bu kitabelerin üzerinde manastırın hangi tarihte yapıldığı yazmamaktadır. Manastır çevresinde bulunan diğer tarihi yapılardan yola çıkılarak, net yapım yılı tahmin edilmeye çalışılsa da, sadece 4. Yüzyılda yapıldığı kanısına varılmıştır.

En güncel gezi yerleri hakkında haber almak için, takipte kalın.