Kulvar Haber

Bayburt gezilecek yerler listesi

Bayburt gezilecek yerler listesi
447 views
24 Eylül 2019 - 10:00

Tarih ve doğal güzelliğin muhteşem buluşmasına şahit olacağınız Bayburt gezilecek yerler, küçük bir şehir olmasına rağmen Bayburt’u daha cezbedici hale getirmektedir. Aşağıda Bayburt’ta gezilecek yerler listenizde yer vermenizi tavsiye ettiğimiz, birçok doğal güzellik ve tarihi yapı bulunmaktadır.

Bayburt’da gezilecek yerler

Korgan Köprüsü

Korgan köprüsü Bayburt’ta gezilecek yerler arasında, Selçuklu dönemi eserlerinden birisi olup 14. Yüzyılda yapılmıştır. Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan köprü, toplam 43 metreyi aşan uzunluğu ile dikkat çekmekte ve 4 metre genişliğindedir. Yapımında yontulmuş sarı taş ve moloz taşlarının kullanıldığı tarihi köprü, şehirde tarihe tanıklık eden başlıca yapılar arasındadır.

Bayburt Saat Kulesi

Bayburt şehir merkezinde tarihi Bayburt Kalesinin önünde yer alan saat kulesi, 1923 yılında yapılmış olup, cumhuriyetimizle yaşıt bir tarihi yapıdır. Şehrin önemli simgeleri ve buluşma yerlerinden birisi olan saat kulesi, 21 metre yüksekliğe sahip olup, şehrin birçok yerinden görülmektedir.

Bayburt Kalesi

Şehre hakim yalçın kayalıklar üzerinde inşa edilen Bayburt Kalesi, saat kulesi gibi şehrin önemli simgelerinden birisi durumundadır. Tam olarak yapım yılı ve kimler tarafından yapıldığı bilinmese de, heybeti ve buram buram kokan tarihi ile şehre gelenleri karşılamaktadır.

Geçmişten günümüze kadar farklı eklemeler ve tadilatların yapılması sonrasında, birçok medeniyetin izlerini taşıdığı görülmektedir.

Helva Köyü Buz Mağarası

Şehir merkezinden 33 kilometre mesafede bulunan helva köyü buz mağarası, adını bulunduğu köyden almaktadır. İçerisinde bol miktarda dikit ve sarkıt bulunan bu harika doğal güzellik, Bayburt gezilecek yerler arasında doğal oluşumlara merak salanların ilgi gösterdiği alanlardan biridir.

Çimağıl Mağarası

Bayburt’ta bulunan doğal yapılardan birisi olan mağara, toplamda 110 metre uzunluğa sahip olup, mağaranın bazı yerlerde tavan yüksekliği 30 metreyi geçmektedir.

Genel yapısı itibariyle mistik bir atmosfere sahip olan mağara, şehri ziyaret edenlerin ilgisi ile karşılaşmaktadır.

Aydıntepe Yeraltı Şehri

Şehirde bulunan eşsiz güzellikler arasında yer alan Aydıntepe Yeraltı Şehri, şehir merkezinden 25 kilometre uzaklıktadır. Yakın zaman önce keşfedilen yeraltı şehri, içerisinde farklı geniş odaların bulunduğu tarihi insan eli mağaracılığın en iyi örneklerinden biridir.

Baksı Müzesi

2010 yılında yapılan Baksı Müzesi içerisinde, şehre ait tarihi yöresel eserler sergilenmektedir. Müze içerisinde kütüphane ve farklı sergi salonları bulunmakta olup, şehrin kültürünü yansıtan eserleri fazlasıyla görebilirsiniz.

İlginç mimarisi ile de fazlaca dikkat çeken müze, hafta içi her gün ziyarete açıktır.

Sarıkaya Şelaleleri

Doğanın kalbine kendinizi bırakarak ruhunuzu dinlendirmek istiyorsanız, yeşillik alanları ve suyun sesinin vereceği huzurla Sarıkaya şelaleleri, size tavsiye edebileceğimiz Bayburt gezi rehberi listesinde yer alması gereken doğal güzelliklerinden biridir.

Gezilecek yerler hakkında en yeni bilgi ve haberler için, sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz.