Kulvar Haber

Bayram sabahı roketli saldırı

Bayram sabahı roketli saldırı
5 views
24 Mayıs 2020 - 14:07

Libya’da Hafter milisleri, Ramazan Bayramı sabahında başkent Trablus’taki Mitiga Havalimanı’na roketli saldırı düzenledi.

Libya ordusunun yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu’nun basın biriminden yapılan açıklamaya göre, sabah erken saatlerde Hafter’e bağlı milisler, başkentteki Mitiga Havalimanı’nı roketlerle vurdu.

Açıklamada, düzenlenen saldırının “Hafter milislerinin ramazan ayına, Ramazan Bayramı’na, geleneklerine ve yaptığı geçersiz ateşkes çağrılarına saygısının olmadığını” ortaya koyduğu belirtildi.

Açıklamada, can kaybı veya hasara ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Libya ordusu ilerleyişini sürdürüyor

Libya ordusu, Hafter’e bağlı milislerin karşısında son dönemde pek çok askeri başarıya imza attı. Hafter milislerini 18 Mayıs’ta ülkenin batısındaki stratejik Vatiyye Üssü’nden çıkaran Libya hükümeti, batı bölgelerindeki farklı beldeleri de milislerden arındırmaya devam ediyor.

Hafter milislerinin başkente saldırılarında harekat ve ikmal merkezi olarak kullandıkları Terhune kentini kuşatan ordu birlikleri, bazı silahlı grupları bu hamlesiyle başkentin güneyindeki cephelerden Terhune kentini savunmaya çekilmeye zorladı.

Ordu birlikleri, dün başkentin güneyinde aralarında Hamza, Yermük, es-Savarih askeri kamplarının da yer aldığı geniş bir bölgeyi milislerden arındırdı.

Hafter milislerinin geri çekildiği cephelerde yerleşim bölgelerine çok sayıda patlayıcı tuzakladığı ortaya çıkmıştı.