Kulvar Haber

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Anlaşılır?

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Anlaşılır?
33 views
03 Ekim 2020 - 18:47

Çiftlerin hayatlarındaki en mutlu ve heyecanlı oldukları süreçlerden biri olan gebelik sürecini daha da heyecanlı hale getiren şeylerden biri de, bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesidir. Bebeğin cinsiyeti ne zaman anlaşılır? Sorusu, gebelik sürecini yaşayan çiftlerin en fazla cevabını merak ettiği sorulardan biridir.

Kimi çiftler bebeğin cinsiyetinin sürpriz olarak kalmasını ve doğumda öğrenmeyi tercih ederken, kimi çiftler ise çocuklarının cinsiyetini henüz anne karnındayken öğrenmek ister. Çocuğun cinsiyetinin öğrenilmesi ile birlikte buna yönelik isim ve kıyafet hazırlıkları da bu sürece bambaşka heyecan katmaktadır.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Anlaşılır?

Anne karnındaki bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? Sorusuna cevap vermek kesin olmasa da, daha çok 13 ile 16. Haftalarda cinsiyetin belli olduğu bilinmektedir. Erkek bebeklerin cinsiyetlerinin daha erken belli olduğu bilinmektedir. Uzmanlar erken haftalarda genital bölgede kordon izlenmesinden dolayı cinsiyet belirlemesinin yanıltıcı olabileceği konusunda uyarılar yaparak, bebeğin cinsiyetini öğrenilmesi için 13. Haftanın geride bırakılması gerektiğini söylemektedirler.

Özellikle 20. Haftaya girmiş hamileliklerde, cinsiyetin daha kesin bir şekilde belirlenmesi mümkün olmaktadır. Özetle cinsiyet belirlemesi 13. Haftadan önce yanıltıcı ve zor olup, 16. Haftadan sonra da daha net sonuçlar alınabilmektedir.

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Belli Olur?

Anne karnında cinsiyetin belirlenmesi için, farklı yöntemler kullanılabilir. Cinsiyet öğrenmede en sık kullanılan yöntem ultrason olsa da, bu yöntem riskli hamileliklerde daha az tercih edilmektedir. Cinsiyetin belirlenmesinde kullanılan önemli yöntemler şunlardır.

Kordosentez tekniği: Yapılacak koromozom incelemelerinin ardından, cinsiyet daha kesin bir şekilde belirlenebilmektedir.

Koryon villus biyopsi tekniği ile cinsiyet öğrenme: Bu teknikte ise rahim ağzı veya anne karnından yapılacak iğne ile doku parçası alınarak, bu dokunun incelenmesinin ardından cinsiyet netleştirilmektedir. Fazla ağrılı bir yöntem olmayan koryon villus biyopsi tekniği, yine gebeliğin haftasına bağlı olarak kesin yöntemlerden biridir.

Amniyosentez tekniği: Yine iğne ile yapılan bu yöntemde ise, bebeğe zarar vermeyecek şekilde karnın ön noktasından yapılan iğne ile sıvı alınmaktadır. Alınan bu sıvı sadece bebeğin cinsiyetinin belirlenmesiyle kalmayıp, gebeliğin ilerleyen dönemlerde bebekte meydana gelebilecek sorunların tespitinde de erken tanı için kullanılmaktadır.

Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde sarımsak yenilerek koku hissine bakılması, kalp atışı veya bebeğin hareketliliği gibi farklı yöntemlerin etkili olduğu düşünülse de, bunların hiçbir bilimsel gerçekliği bulunmamaktadır. Cinsiyet öğrenme konusunda özellikle sağlığa zararlı olabilecek yöntemlerden kaçınılarak, anne ve bebeğin sağlığı riske atılmamalıdır. Bu konuda tıbbi yardım alarak modern tıp imkanlarından yararlanmak, anne ve bebek sağlığı açısından en doğru ve sağlıklı yöntem olacaktır.