Kulvar Haber

Bebek için Anne Sütünün Faydaları ve Bilmeniz Gerekenler!

Bebek için Anne Sütünün Faydaları ve Bilmeniz Gerekenler!
69 views
06 Nisan 2019 - 23:17

Bebek için Anne Sütünün Faydaları Nelerdir? Yeni doğan bir bebeğin anne sütü dışında herhangi bir beslenme şekli yoktur. Bebeğini kucağına alan her anne emzirme içgüdüsü taşımaktadır. Emzirmenin faydaları doğumdan sonraki ilk anlardan itibaren başlar ve emzirmenin sona ermesinden sonra uzun yıllar devam eder. Bebekler için Anne sütünün faydaları konusunda detaylı bir anlatımı makalemizde bulabilirsiniz.

Anne Sütünün Faydaları

Bebek için Anne Sütünün Faydaları ve Bilmeniz Gerekenler!
Bebek için Anne Sütünün Faydaları ve Bilmeniz Gerekenler!

Şu anda yılda 9 milyon bebek ölümü yaşanıyor. Bu sayının 6 milyona yakını, anne sütünden bağışıklık alamamış bebeklerde meydana gelen bulaşıcı hastalıklar sonucunda oluyor.

Anne Sütü Besleyicidir

Anne sütü, kopyalanamayan mükemmel bir besindir. Anne sütü bebeğiniz için özel olarak hazırlanmıştır. Anne sütü, bebeğinizin genetik materyalinin %50’siyle eşleşir.

Anne sütü doğru besin dengesini sağlar. Bebeğinizin gelişimini teşvik etmenin en doğal ve besleyici yoludur.

Anne Sütünün Faydaları ve Emzirmenin önemi

Emzirme, yenidoğanların rahim dışındaki dünyaya geçişinin yumuşak bir yoludur. Emzirme anne ve çocuğa hem fizyolojik hem de psikolojik faydalar sağlar. Emzirmeyle teşvik edilen cilt teması, bebeklere daha fazla duygusal güvenlik sağlar.

Anne Sütünün İçeriği

Anne Sütünün İçeriği
Anne Sütünün İçeriği

Bugüne kadar anne sütünde 200’den fazla bileşen tanımlandı. Bu bileşenlerin her biri sadece bebeğin beslenmesi için görev almıyor. Aynı zamanda genel gelişim ve büyümenin yanı sıra bağışıklık ve sinir sistemi gelişiminde de rol oynuyor.

Anne sütü, Anne sütünün faydaları arasında ilk 6 ayda bebeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağlıyor olması onu eşsiz bir kaynak yapar. Anne sütü yeni doğan bebeklerin ihtiyaç duyduğu protein, yağ, karbonhidrat ve sıvıların kombine olmuş halidir.

Anne sütünün bileşimi, annenin zayıf bir diyet yapmasına veya hasta olmasına rağmen oldukça dirençlidir.

Anne sütü, bebeğin sindirim sisteminin büyümesine ve olgunlaşmasına önemli ölçüde katkıda bulunur. Bebek anne sütüne en az 6 aylık olana kadar ihtiyaç duyar.

Anne sütündeki şeker (karbonhidrat) ve proteinler yeni doğan bebeklerin kolayca ve tamamen kullanabilmesi için tasarlanmıştır.

Anne sütü, bebeklerdeki A vitamini eksikliğini 12 ila 36 ay arasında önler. Daha az tuz ve daha az proteinle anne sütü bebeğin böbreklerinde daha kolay emilebilmektedir. E vitamini ve Demir eksikliği anemisi riskini azaltır.

Anne Sütünün Özellikleri

Anne Sütünün Özellikleri
Anne Sütünün Özellikleri

Enfeksiyona Karşı Korur

Anne sütü çevredeki organizmalara karşı doğal bir savunma mekanizması içerir. Anne sütünün faydaları arasında öne çıkanı, dışarıdan gelebilecek enfeksiyonlara karşı koruyucu olmasıdır.

Araştırmalar anne sütüyle beslenen bebeklerin daha az ve daha kısa hastalık dönemlerine sahip olduğunu göstermektedir. Hastalık ve ölüm oranları, 2 ya da 3 yaşına kadar emzirilen çocuklarda daha düşüktür. Emzirilen bebekler daha az ağlar ve kolik gibi sindirim sorunlarına genellikle sahip değildirler.

Anti-enfektif özellikler

Yeterince emzirilen bebeklerde, gastrointestinal, solunum, kulak ve idrar yolu enfeksiyonları gözle görülür şekilde azdır.

Ortalama olarak, emzirilen bebeklerin erken yaşamlarında daha az enfeksiyon vardır. Özellikle, emzirilmeyen bebeklere kıyasla daha az ishal, kusma, göğüs enfeksiyonu ve kulak enfeksiyonu vardır. Bunun ana nedeni, antikor ve diğer proteinlerin anne sütünden bebeğe geçmesidir. Bunlar enfeksiyona karşı korunmaya yardımcı olur.

Anne sütü aynı zamanda bir bebeğin kendi bağışıklık sisteminin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olan özelliklere sahiptir. Bebeğiniz emerken hastalanırsa, enfeksiyonun daha az ciddi olması muhtemeldir.

Hastalıklara Karşı Korur

Anne sütünün faydaları nedir? Sorusundan önce anne sütü almayan bebeklerin kayıpları nelerdir? Sorusunun cevabını bulmak gerekiyor.

Formülle beslenen çocuklarla karşılaştırıldığında, anne sütüyle beslenenler daha sağlıklıdır ve hastalandıklarında daha az semptom oluştururlar.

Kulak enfeksiyonlarına, solunum hastalıklarına, zatürree, bronşit, böbrek enfeksiyonu, septisemi (kan zehirlenmesi) enfeksiyonlarına karşı daha dirençlilerdir. Ciddi hastalık nedeniyle sağlıklı emzirilen bebeğin hastanede yatma olasılığı daha düşüktür.

İshali Önler

İshal, gelişmekte olan ülkelerde bebekler arasında önde gelen ölüm nedenidir. İki aylıktan küçük bebeklerin anne sütüyle beslenmemiş bebekleri, yalnızca anne sütüyle beslenen bebeklere kıyaslayacak olursak, ishal ölme ihtimalleri arasında 25 kat oynamaktadır. İshal sırasında emzirmeye devam etmek susuz kalmayı ve ishalin negatif beslenme sonuçlarını azaltır.

Bebekler, diğer yiyecekleri reddettikleri zaman bile ishal ve ateş olduklarında emzirilmeleri gerekmektedir. Bu, sıvı seviyelerini yüksek tutar, kurumayı önler ve daha çevik olmalarını sağlar.

Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS)

Emzirilen bebekler 2-3 ayda uykudan daha iyi bir şekilde uyarılırlar. Bu, ani bebek ölümü sendromunun en yüksek görülme sıklığına denk gelir.

Münster Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, emzirmenin bebeklik döneminde her yaşta ani bebek ölümü sendromu riskini yaklaşık %50 azalttığını göstermiştir. Bu çalışma, emzirmenin gastrointestinal ve solunum yolu hastalıklarının önlenmesinde aracılık eden etkisiyle tutarlı olarak SIDS’e karşı koruyucu olduğunu göstermiştir.

Anne Sütünün Faydaları: İlk Bağışıklı

Anne sütü, özellikle ilk süt (kolostrum), bebeği hastalığa karşı koruyan anti-bakteriyel ve anti-viral maddeler içerir. Kolostrum, zararlı bakterileri ve alerji tetikleyen protein moleküllerinin bebeğin kanına geçmesini önleyerek GI kanalını kaplar. Anne sütü ayrıca bebeğin kendi bağışıklık sisteminin gelişmesine de yardımcı olur.

Emzirme sırasında antikorlar bebeğe geçer. Bu, yeni doğanlar için yaratılan anne sütü olan kolostrumun en önemli özelliklerinden biridir. Anne sütü, safra tuzu ile uyarılmış lipaz (amip enfeksiyonlara karşı koruyan), laktoferrin (demire bağlanan ve bağırsak bakterilerinin büyümesini engelleyen) ve mikroorganizmalara karşı koruyan immünoglobulin A gibi çeşitli anti-enfektif faktörler içerir

Aşı Yanıtını Artırır

Anne sütüyle beslenen bebekler aşılara daha iyi yanıt verir. Emzirme bebeğin bağışıklık sisteminin olgunlaşmasına yardımcı olur, bu arada bebeği viral, bakteri ve paraziter enfeksiyonlardan korur.

Emzirme, bebek bağışıklık sisteminin daha erken gelişmesini teşvik eder. Çocuk felci, tetanoz ve diptheria aşılarına karşı korumayı artırarak bağışıklığı güçlendirir

Bademcik İltihabı

Anne sütüyle beslenen çocuklarda tonsillektomi görülme olasılığı daha düşüktür.

İdrar yolu enfeksiyonu

Emzirilen bebeklerde daha az idrar yolu enfeksiyonu oluşur.