Kulvar Haber

Belediye Başkanı Yeni Maaş Artışı Ne Kadar Olacak?

Belediye Başkanı Yeni Maaş Artışı Ne Kadar Olacak?
14 views
04 Nisan 2019 - 14:04

Belediye Başkanı Yeni Maaş Artışı Ne Kadar Olacak?

Seçimlerin sona ermesiyle birlikte gözler yeni seçilen belediye başkanı ve partilere çevrildi. Buna göre ne kadar maaş artışı olacak konusunu sizler için araştırdık.

Mart 2019 seçimleri ile birlikte, ülke genelinde toplamda 1389 adet yeni belediye başkanı seçildi. İl, İlçe ve beldelere seçilen Belediye Başkanları yönettikleri bölgelere göre maaş alacaklar.

Belediye Başkanı, Meclis Üyesi ve Muhtar Maaşları Belli Oldu mu?

Belediye meclis üyeleri ile belediye başkanı maaşları ve diğer özlük haklarının belirlendiği ve takip edildiği kanun, 5393 sayılı Belediye kanunudur.  Belediye başkanı maaşlarının belirlenmesinde farklı etkenler bir arada değerlendirildikten sonra ortalama sonuç elde edilir.

Örneğin görev yapılan ilin nüfusu oldukça önemli bir değerdir. Bu nedenle yasa gereği nüfusu 2 milyon ve üzerinde olan illerde görev yapan belediye başkanlarının maaşları 230 bin ek gösterge üzerinden tespit ediliyor.

Sonuç olarak büyükşehir statüsünde ve nüfusu 2 milyon üzerinde olan bir ile seçilen belediye başkanı 24 bin seviyesinde maaşa sahip olacak. Nisan ayında ise maaşından kesinti yapılacak gelir vergisi oranı %20 olarak ölçülüyor. 24 bin net maaşa ek olarak, evlilik, çocuk sayısı ve eşin çalışma durumuna göre de maaşta değişiklikler yaşanabilmektedir.

Yılın son aylarında doğru ve vergi oranı katlandıkça maaşlarda da bir düşüş gözlenebiliyor. Örneğin temmuz ayında %27 vergi dilimine giren Belediye Başkanı maaşı 21 bin seviyelerine kadar inebiliyor. Belediye başkanları diğer memurların aksine, hasta ya da izinli oldukları dönemlerde ücret kesintisine maruz kalmıyor.

Muhtar Maaşları Ne Kadar Olacak?

Yeni seçilen muhtar maaşları ne kadar olacak? 14750 ek gösterge üzerinden hesaplanan maaşı alacaklar.

Bu katsayı ile memur maaşı katsayısı çarpımı ile elde edilen yeni ücret ise 2007 lira seviyesinde olacak. Geçtiğimiz haziran döneminde 1911 TL aylık alan muhtarların yeni dönemde maaşlarında küçük de olsa bir iyileştirme olduğu göze çarpıyor.