Kulvar Haber

Berat Albayrak kimdir? Kaç yaşında, nereli?

Berat Albayrak kimdir? Kaç yaşında, nereli?
44 views
23 Eylül 2019 - 20:29

Türkiye Hazine Ve Maliye Bakanlığı görevine geçtikten sonra birçok eleştirilerin hedefinde olan Berat Albayrak kimdir? Berat Albayrak kaç yaşında ve nereli? Gibi sorular, Berat Albayrak’ın biyografisi için cevabı merak edilen sorulardır. Berat Albayrak kimdir? Sorusunun cevabını ve Berat Albayrak’ın hayatı hakkındaki tüm detayları, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Berat Albayrak kaç yaşında?

21 şubat 1978 yılında doğan Berat Albayrak’ın yaşı, 2019 yılı itibarıyla 41’dir. Kendisi zengin bir işadamının oğlu olan Albayrak, aynı zamanda kendisi de iş insanıdır.

Berat Albayrak kimdir? Hayatı

Aslen Trabzon’un Demekpazarı ilçesine bağlı olan Yenice köyünden olan Berat Albayrak, 21 şubat 1978 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Baba adı Sadık anne adı ise Kıymet olan Albayrak, ilk ve orta öğretimini İstanbul’da tamamladıktan sonra, yine İstanbul’da Fatih Koleji’nde lise eğitimini tamamlamıştır.

Üniversite öğretimini ise İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünde tamamlayan Berat Albayrak, 2002 senesinde New York’ta bankacılık ve finans bölümünde yüksek lisansını yapmıştır. Yenilenebilir enerji kaynakları finansmanı tezini de tamamlayan Albayrak, doktorasını da böylelikle tamamlamış oldu.

2002 ve 2006 yılları arasında Çalık Holding’in ABD ofisinde finans direktörlüğü yapan Albayrak, üniversite eğitimi aldığı dönemde de yine Çalık Holding bünyesinde, çeşitli görevlerde bulunmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük kızı olan Esra Erdoğan ile evlenen Albayrak, bu evlilikten üç çocuk sahibi olmuştur.

2006 yılında Türkiye’ye dönerek yine Çalık Holding’in mali işler genel müdür yardımcılığı görevini yürütmüş, 2007 yılında ise yine aynı holding bünyesinde genel müdür olarak görev yapmıştır. 2010 senesinde özel sektördeki görevlerinden ayrıldıktan sonra, Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yapmaya başlamış ve aynı zamanda Marmara Üniversitesi’nde finans ve bankacılık konularında dersler vermiştir.

Berat Albayrak tüm bu görevleri yürütürken ayrıca, birçok sivil toplum kuruluşunda da gönüllü ve yönetici olarak bir takım görevleri icra etmiştir.

Berat Albayrak hayatı ve siyaset

7 haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde, kayınpederi Recep Tayyip Erdoğan’ın genel başkanlığını yaptığı Adalet ve Kalkınma Partisi’nden milletvekili adayı olarak, partisinin yeterli oyu almasıyla birlikte Türkiye büyük millet meclisi Ak Parti milletvekili olarak, meclise girmiştir.

Sonrasında yapılan 1 Kasım seçimlerinde ise başbakanlığını Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı 66. Hükümet döneminde, Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak kabinede görev almıştır. Bunun ardından Binali Yıldırım’ın başbakanlığını yaptığı hükümet döneminde de, yine aynı görevde bulunmuştur.

Türkiye Hazine Ve Maliye Bakanlığı görevine getirilmesi ise, 2018 genel seçimlerinden sonra olmuştur. Berat Albayrak 2019 yılı itibarıyla, hala Türkiye Hazine Ve Maliye Bakanı olarak aktif siyasette yer almaktadır.

Yeni biyografi yazıları ve gündeme dair en güncel haberler için, web sitemizin sosyal medya hesaplarını da takip edebilirsiniz.