Kulvar Haber

Berat Albayrak yarın yeni Reform Paketi’ni açıklayacak

Berat Albayrak yarın yeni Reform Paketi’ni açıklayacak
17 views
09 Nisan 2019 - 16:16

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yarın yeni Reform Paketi’ni açıklayacak. Piyasalar, bu nedenle Çarşamba gününe kilitlendi. Pakette ayrıntılı vergi reformundan bankacılık sektörüne dek pek çok alanda düzenlemeler yer alacak.

Yerel seçimleri geride bırakan Türkiye, bu kez yüzünü ekonomiye döndü. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Çarşamba günü yeni Reform Paketi’ni açıklayacak.

BERAT ALBAYRAK AÇIKLAYACAK

VERGİ REFORMU SÜRECİ BAŞLAYACAK

VERGİ REFORMU SÜRECİ BAŞLAYACAK

VERGİ REFORMU SÜRECİ BAŞLAYACAK

Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında ortaya konulan hedefler doğrultusunda hayata geçirilecek reform paketini yarın kamuoyuna duyuracak olan Albayrak’a göre, Türkiye’de rekabetçi ve mükellef odaklı vergi uygulamaları için vergi reformu çalışmalarına devam edilecek. Stratejik ve kritik sektörlerle ilgili çalışmalar yapılırken, ayrıntılı bir vergi reformu süreci başlatılacak.

HAYATIN HER ALANINA KATKI SAĞLAYACAK

Paket, vergi yasası değişikliğinden çiftçinin maliyet yükünün azaltılmasına, bankacılık sektöründen enflasyona dek hayatın her alanına katkı sağlayacak hedefler içeriyor. Pakette yatırımların arttırılması ve mali sistemi güçlendirecek düzenlemelerin yanı sıra mali disiplin konusundaki adımlar da yer alacak.  Reform paketinde, verginin tabana yayılması, reel sektörün finansmana ulaşımını kolaylaştıracak adımlar, bankaların sermaye yapılarının güçlendirilmesini sağlayacak uygulamalar, etkin teşvik sistemi gibi başlıkların da bulunacağı belirtiliyor.

BERAT ALBAYRAK KİMDİR? 

21 Şubat 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu.Berat Albayrak İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümü lisans mezuniyetinin ardından, yüksek lisansını New York Pace Üniversitesi Lubin School of Business’ta tamamladı.

Bankacılık ve Finans bölümünden “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı” tezi ile doktora derecesi aldı. 1996 yılında profesyonel çalışma hayatına atıldı. Ekonomi, enerji ve finans başta olmak üzere farklı iş kollarındaki birçok farklı girişimlere yönetici olarak öncülük etti.

2013 yılı sonunda özel sektördeki kariyerine nokta koydu. Sabah gazetesinde başladığı köşe yazarlığının yanı sıra Marmara Üniversitesi’nde bankacılık ve finans üzerine dersler verdi. Pek çok sivil toplum kuruluşunda aktif görevler aldı.

25., 26. ve 27. Dönem İstanbul milletvekili olarak Meclis’e giren Albayrak, Adalet ve Kalkınma Partisi Merkez Yürütme Kurulu üyesidir. 64. ve 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev yapmıştır.

Albayrak’ın bakanlığı döneminde, Türkiye’nin orta ve uzun vadeli enerji politikalarından oluşan Milli Enerji ve Maden Strateji Belgesi hazırlandı. Bu kapsamda doğalgaz arz güvenliği için Türkiye’nin ilk FSRU (Sıvılaştırılmış Doğalgaz Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi) projesi, yerli fabrika ve AR-GE şartlı 1000’er MW’lık dünyanın en büyük güneş ve rüzgar enerjisi santralleri ihalesi, Türkiye’nin ilk yerli ve milli sondaj gemisinin hizmete alınması, 1 milyon metre kara sondajı hamlesi, Ulusal Bor Stratejisi gibi enerji ve maden alanında dünyaya örnek olacak birçok proje hayata geçirilmiştir.

Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk Hazine ve Maliye Bakanı olarak 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası kurulan kabinede Hazine ve Maliye Bakanı olarak yer aldı.

Albayrak evli ve 3 çocuk babasıdır.