Kulvar Haber

Beylikdüzü Belediye Başkan Adayı Mehmet Murat Çalık Projelerini Anlattı

Beylikdüzü Belediye Başkan Adayı Mehmet Murat Çalık Projelerini Anlattı
30 views
25 Mart 2019 - 23:06

“Beylikdüzü’nü Batı İstanbul’un başkenti yapacağız”

CHP Beylikdüzü Belediye Başkan adayı Mehmet Murat Çalık, Beylikdüzü’nün Batı İstanbul’un başkenti olma yolunda ilerlediğini belirterek, “Beylikdüzü’nü kimseye emanet etmeye niyetimiz yok. Mart sonu bahar, kimsenin şüphesi olmasın” diyor.

Beylikdüzü Belediye Başkan Adayı Mehmet Murat Çalık Kimdir?

Beylikdüzü Belediye Başkan Adayı Mehmet Murat Çalık Kimdir?
Beylikdüzü Belediye Başkan Adayı Mehmet Murat Çalık Kimdir?

CHP Beylikdüzü Belediye Başkan adayı Mehmet Murat Çalık, kulvar.com.tr’ye konuştu. Aynı zamanda Beylikdüzü Belediyesi’nde Başkan Danışmanı ve Teknik Koordinatör olarak görev yapan Çalık, Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmasının ardından Beylikdüzü’nden aday gösterildi. Aslen Trabzonlu olan, İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü mezunu Çalık, zaten Beylikdüzü’nü karış karış bilen bir isim.

Mehmet Murat Çalık Beylikdüzü İlçesinin Gelişmişlikte Geldiği Noktaya Dikkat Çekiyor

Beylikduzu Belediyesi Gençlik Merkezi
Beylikduzu Belediyesi Gençlik Merkezi

“Beylikdüzü Batı İstanbul’un Başkenti Olacak”

47 yaşındaki Çalık, “Beylikdüzü için bundan sonra çok daha fazlasını yapmaya kararlı, kendi kendisiyle yarışan, rakipsiz bir iradeye sahibiz” diyor. Beylikdüzü Hedef Büyütüyor” sloganıyla seçim çalışmalarını sürdüren Çalık;

Beylikdüzü Yakuplu Kültür Merkezi
Beylikdüzü Yakuplu Kültür Merkezi

“Beylikdüzü’nde göreve geldiğimizde eksik çoktu. Burası ‘Otel kent’ olarak anılıyordu, biz bunu değiştirdik. Sağlık İşleri Müdürlüğünü, Kadın Aile Müdürlüğünü kurduk. Beylikdüzü 2030 vizyonunu ortaya koyduk. Beylikdüzü şu an Batı İstanbul’un başkenti olma yolunda ilerliyor. Yeni dönemde İstanbul’un örnek ilçesi olma iddiasındayız” vurgusunu yapıyor.

Beylikdüzü Ulaşım Sorunu Çözüldü!

“Bazı mahallelerden metroya varmak 1 saat 20 dakika alıyor”

İlçenin en önemli sorununun ulaşım olduğunun altını çizen Çalık, “Beylikdüzü’nde metrobüs var, fakat kapasitesinin çok üzerinde çalışıyor. Rahat kullanım standartlarından yoksun.

Toplu taşıma sisteminin her noktaya temas etmesi lazım. Dikey ring hatlarının fazlalaştırılması zorunlu. Bazı mahallelerimizden metrobüse varmak 1 saat 20 dakika zaman alıyor. Kent içi planlama açısından doğru tespitler yapmak ve kararlar almak gerekiyor” diyor.

Beylikdüzü Metro Sorunu Önemli!

“Beylikdüzü 15 Yıldır Metroyu Bekliyor”Çalık, projelerini şöyle özetliyor:

“Buradaki coğrafyada yaklaşık 3-4 milyonluk bir nüfus yaşıyor. İBB’nin bölgeye yapacağı yatırımları gözlüyoruz. Beylikdüzü, 15 senedir metroyu bekliyor. Burada metro ve transfer merkezlerine ihtiyaç var. Beylikdüzü’nü metroyla buluşturmak için elimizden geleni yapacağız. Ulaşım problemini, Beylikdüzü’nün giriş problemini, toplu taşımaların sefer ve hat sayılarını arttırarak çözeceğiz.”

Mehmet Murat Çalık Beylikdüzü Projelerle Hayata Döndü

Beylikdüzü belediyesi Aziz Sancar Bilim ve Kültür Merkezi
Beylikdüzü belediyesi Aziz Sancar Bilim ve Kültür Merkezi

“Üzerinde Projeyi Beylikdüzü’ne Kazandırdık”

Yaşam Vadisi ile İstanbul’a en büyük kent içi parkını kazandırdık. Bir dönüşüm hikayesi olan Gürpınar Zübeyde Ana Sosyal Yaşam Merkezi hayata geçirildi.

Beylikdüzü İnovasyon Merkezi Akademisi
Beylikdüzü İnovasyon Merkezi Akademisi

Kavaklı Stadı yeniden rehabilite edilerek kenti sporla da buluşturduk. 39 ilçe belediyemiz içerisinde en büyük kütüphaneyi Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi ile bölgeye kazandırdık.

Şu an Beylikdüzü’nün 15 adet kütüphanesi var. İlçemize iki tane okul kazandırdık, ana okulu yaptık ve Aşık Veysel Güzel Sanatlar Lisesini hizmete açtık.

Beylikdüzü Belediyesi Yaşam Vadisi, Pazar yeri ve Spor Parkı
Beylikdüzü Belediyesi Yaşam Vadisi, Pazar yeri ve Spor Parkı

İlçemizi kültür- sanatla buluşturduk. Şu an 100’ün üzerinde projeyi Beylikdüzü’ne kazandırmış bir yönetimiz ve bu bir dönemde yapılabilecek projelerin çok ötesindeydi.”

Beylikdüzü Belediyesi İhtiyaç Sahiplerinin her Zaman Yanında

“İhtiyaç sahiplerinin evlerini temizliyoruz, banyolarını dahi yaptırıyoruz”

Beylikdüzü Belediyesi İhtiyaç Sahiplerinin her Zaman Yanında
Beylikdüzü Belediyesi İhtiyaç Sahiplerinin her Zaman Yanında

“Beylikdüzü’nde yardıma gerçekten ihtiyaç duyan yaşlı, engelli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara evlerde bakım hizmeti veriyoruz. Evlerini temizliyoruz, kişisel bakımlarını dahi biz yapıyoruz. Pansuman, tansiyon ölçüm hizmeti de veriyoruz. Yemekleri 365 gün 7/24 evlerine gidiyor.

Biz bunları yaparken, ‘Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek’ prensibinden hareketle hiçbir zaman reklam yapmadık. ‘Dost eller’ mağazamızda vatandaşların verdikleri giysileri yıkayıp ve ütüleyip ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Biz bu şekilde dayanışma ve yardımlaşma kültürünü Beylikdüzü’ne getirdik.”

 “Beylikdüzü’nde sadece bina değil, yaşayan bir kültür inşa ettik”

“Biz, Beylikdüzü’nde sadece bina değil, demokratik, yaşayan bir kültür inşa etmeyi seçtik. Beylikdüzü Belediyesi yeni hizmet binasını, Cumhuriyet Caddesi ile Yaşam Vadisi’nin kesişiminde hayata geçireceğiz. Beylikdüzü Evlendirme Dairesi’nin yanı sıra boşaltılan belediyeye ait alanları eğitim, kültür ve sağlık alanında projelerle değerlendireceğiz.

Atatürk Bulvarı’nda oluşan kent meydanının altında yer alacak otoparkla da kronik bir soruna çözüm getireceğiz. Ulaşım alanında toplu taşıma hatları, Havaray, bisiklet yolları, açık ve kapalı otoparklar, cadde düzenlemelerine yönelik projeleri hayata geçireceğiz. Adnan Kahveci, Gürpınar, Barış ve Yakuplu mahallelerine kapalı Pazar alanları kazandıracağız.”

Beylikdüzü Belediye Başkan Adayı Her Mahalleye Kreş ve Anne Çocuk Merkezi Yapılacak

“Her mahalleye kreş Anne Çocuk Merkezi Kazandıracağız”

“Yaşam Köyü projesiyle, her yaştan ve her gruptan bireye ulaşmayı hedefledik. Bu projenin içerisinde engelli rehabilitasyon binası, kreş, Kadın ve Gençlik Merkezleri yer alacak.

Beylikdüzü Belediye Başkan Adayı Her Mahalleye Kreş ve Anne Çocuk Merkezi Yapılacak
Beylikdüzü Belediye Başkan Adayı Her Mahalleye Kreş ve Anne Çocuk Merkezi Yapılacak

Kadınların sosyal hayatlarını daha da güçlendirmek için yeni Kadın Yaşam Merkezleri planlayarak her mahalleye bir kreş ve Anne-Çocuk Merkezi kazandıracağız. Çocuklar, gençler ve yetişkinler arasındaki ilişkiyi pekiştirecek Nesiller Arası Öğrenme Modeli’ni de dünya ölçeğinden alıp ilçeye kazandıracağız.”

“Beylikdüzü’ne Yeni Merkezler Yapacağız”

“Eğitim alanındaki projelerimiz arasında; İstanbul Kent Akademisi ve İnovasyon Merkezi, Aziz Sancar Bilim ve Sanat Merkezi, Beylikdüzü Kent Enstitüsü, atletizm pisti, çok amaçlı spor salonu, okul öncesi eğitim merkezi, Gürpınar stadı, Kavaklı kütüphanesi, Beylikdüzü öğrenci yurdu yer alıyor. Yakuplu Kültür Merkezi ve Marmara Mahallesi’nde yer alacak ‘Çocuk, Eğitim, Kültür ve Sosyal Tesisi’ projesiyle çocuklarla daha mutlu bir kent olma hedefine bir adım daha atacağız. Ayrıca Yakın Tarih Müzesi, Arkeo Park ve Su Altı Müzesi’ni Beylikdüzü’ne kazandıracağız.”

Beylikdüzü Belediyesi Yeşil Alan Çalışması Öncelikli Hedef

“DÜNYADA YEŞİLDE 5. SIRADA OLMAYI HEDEFLİYORUZ”

“Beylikdüzü’nde 2014 yılında yeşil bir çevre için çıktığımız yola, hedefimizi büyüterek daha mutlu, daha yeşil bir Beylikdüzü hayaliyle devam edeceğiz.

Yeni dönemde, Yaşam Vadisi’ni yeni etaplarıyla denizle buluşturarak 1 milyon 200 bin metrekare alanla dünyada yeşilde 5. sırada, mutlulukta ise 1. sırada olmayı hedefliyoruz.

Daha yeşil Beylikdüzü hedefimizi sosyal tesisler, parklar, piknik alanları ile büyütüp, yeşili kültürle, sporla, sanat, kahkaha ve neşeyle çoğaltacağız. Beylikdüzü’nün doğal güzelliklerine sahip çıkacağız. Kısacası benim daha mutlu, daha özgür ve daha yeşil bir Beylikdüzü hayalim var.”

 “Beylikdüzü’nü kimseye emanet etmeye niyetimiz yok”

“Başkanımız Ekrem İmamoğlu ile Beylikdüzü’nde siyasetin dilini zaten değiştirdik. Seçim sürecinde de, kimseyi ötekileştirmeden bir kampanya yürüttük.

Kesinlikle kötü bir dil kullanmadan, gülerek Büyükşehir’i alacağız ve 1 Nisan’dan sonra bu memlekete bahar gelecek. Beylikdüzü’nde çok kararlı adımlarla ilerliyoruz. Hiç kimseye de Beylikdüzü’nü emanet etmek gibi bir niyetimiz yok.”

 “Martın Sonu Bahar, kimsenin şüphesi olmasın”

“Beylikdüzü 2014’te ihmal edilmiş bir kent olmaktan çıkıp, gelişmeyi, değişmeyi ve ilerlemeyi seçmişti. Bu seçim 5 yıllık ilham verici bir başarı hikayesinin de başlangıcı oldu. 31 Mart’ta ilçemiz için önemli bir karar daha vereceğiz.

Bu kararın anlamı çok açık. Beylikdüzü, elde ettiği kazanımları koruyacak ve artırarak yoluna devam edecektir. 2019- 2024 yılları arasında, bu hikâyenin ikinci bölümü başlayacak.

Şehir plancısıyım ve Beylikdüzü’nün tüm sorunlarını biliyorum. Mart’ın sonu bahar ve 1 Nisan’dan sonra İstanbul’a da Beylikdüzü’ne de bahar getireceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.”

Yazar – Özlem Yılmaz