Kulvar

Beylikdüzü Belediye Başkanı Çalık MARUF’a Konuşmacı Olarak Katıldı

Beylikdüzü Belediye Başkanı Çalık MARUF’a Konuşmacı Olarak Katıldı
141 views
03 Ekim 2019 - 13:05

Kısa adı MARUF olan Marmara Uluslararası Kent Forumu’na konuşmacı olarak katılan İstanbul’un ilk kent plancısı belediye başkanı olan Beylikdüzü İlçe Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, bilgi ve birikimlerini forumda dinleyicilere aktardı. İstanbul Kongre Merkezi’nde devam eden forumda iki farklı sunum gerçekleştiren Çalık, Forumda Kentsel Dayanıklılık ve Göç Yönetimi konulu oturumlara katıldı.

Forumda sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, özel sektör yöneticileri, üniversiteler ve farklı alanlarda konuyla doğrudan ve dolaylı yoldan ilgili olanların gerek konuşmacı ve gerekse dinleyici olarak katılarak bilgi ve birikimlerini paylaştığı forumda, Beylikdüzü Belediye Başkanı Çalık’ta bir şehir plancısı olarak bilgi ve birikimlerini paylaştı.

Çalık: Kentlerde Canlılar Gibi Gelişir

Belediye Başkanı Çalık formun katıldığı oturumunda yaptığı konuşmasında, “Kentlerinde canlılar gibi dönüştüğünü, değiştiğini ve geliştiğini söyleyebiliriz. Kentlerin değişimi sürekli olup, çevresel faktörlerle karşılaşan kentlerde tıpkı canlılar gibi, kendini dayanıklı kılmak durumundadır. Tıpkı insan hayatlarındaki gibi, şehirlerde felaketler, sorunlar, çıkmazlar, trajediler ve yıkımlar yaşanabilmektedir” dedi.

Yerel Yöneticiler Dayanıklı Kentler Yapmak İçin Kapsayıcı Olmalıdır

Konuşmasında deprem gibi felaketlere de yer veren Başkan Çalık; “Yerel yöneticilere, dayanıklı kentler oluşturmak için büyük iş düşmektedir. Bu sebeple, kapsayıcı olmak durumundayız. Mülkiyet, aidiyetin yeniden sorgulandığı bir ortamdayız. İstanbul’un en öneli gerçekleri arasında yer alan, depremle karşı karşıyayız. Bu nedenle yerel yöneticiler olarak, kentsel dayanıklılığı önceliklerimiz arasında görmeliyiz. Huzur içinde yaşamak istediğimiz bir kent olan İstanbul’u, maalesef bugüne kadar koruyamadık. Türkiye’nin birçok yerini koruyamadığımız gibi, İstanbul’u da koruyamadık” dedi.

Beylikdüzü İstanbul’un Nefesi Olsun İstiyoruz

Beylikdüzü projelerini de sunumunda konu alan başkan “12,4 km değerli kıyı bandı olan ve 3 bin 852 hektarlık büyüklüğünde olan Beylikdüzü’nün, İstanbul’un nefesi olmasını istiyoruz. Bunun için, belediye olarak belirli hedefler koyduk. Planlı kentleşmeye, fazlasıyla önem vermek istiyoruz. Risk ve hazırlık çalışmalarımız sürüyor. Artık dönüşebilen, hazırlanabilen ve esneyebilen bir Beylikdüzü olması için, daha fazla çalışmamız gerekir. Ekibimizde bulunan tüm arkadaşlarla beraber, bunun için çalışmaya devam edeceğiz” diyerek, sözlerini tamamladı.

 

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

BSthWS-Cq6kWmIwuu2T7QQsdrwIFHM_PrFaaNozzCzs