Kulvar Haber

Beylikdüzü’nü Çerkes kültürü heyecanı sardı

Beylikdüzü’nü Çerkes kültürü heyecanı sardı
11 views
30 Nisan 2019 - 13:20

Beylikdüzü‘nü Çerkes kültürü heyecanı sardı. Çerkes Kültür Evi, Yaşam Vadisi 2.etapta açıldı. Açılış Adigey Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kumpilou Murat ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ile yapıldı.

Çerkes Kültür Evi açılışında kardeşlik mesajı

Beylikdüzü Belediye Başkanı Çalık ve Adigey Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kumpilou, Çerkes Kültür Evi açılışında kardeşlik mesajı verdi. Çerkez kültürünü yaşatmak adına yapılan Çerkes Kültür Evi açılışından sonra Adigey Cumhuriyeti’nin ünlü grupları Namles ve İslamey sahne aldı.

Çerkes Kültür Evi

Büyük bir coşkuyla halkın hizmetine giren Yaşam Vadisi 2.etap, ilk açılışını Çerkes Kültür Evi ile yaptı. Yaşam Vadisi’nde kapılarını açan Kültür Evi’nin açılışı Adigey Cumhurbaşkanı Murat Kumpilou, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık katılımı ile gerçekleşti.

Açılışa Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Podyelışev, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen ve Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Yıldız Şekerci de katıldı. Çerkes kültürünü yaşamak ve yaşatmak adına yapılan açılışa Çerkes Kültür Evi Başkanı Ömer Çötük’t eyer aldı.

Çerkes Kültür Evi

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat  Çalık açılış konuşmasında Türkiye’de binlerce kültürün harmanlanmış olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Kumpilov’da konuşmasında Çerkes kültürünü yaşatacak olmalarından dolayı mutlu olduklarını, güzel bağlar kurmak adına çok çalışacaklarını söyledi.

“Çerkes kültürü Yaşam Vadisi’de”

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık açılış konuşmasında, “Doğmuş olan tüm insanların kardeş ve arkadaş sayılmaları fikriyle yola çıkan binlerce kültürün tüm unsurlarının harmanlanmış olduğu bir memlekette yaşıyoruz. Bu nadide parça bizim için çok kıymetli olan Yaşam Vadisi’nin en önemli noktalarından biridir. Çerkes kültürünün bizle iletişim halinde, öğreneceğimiz birçok kavramı içinde bulunduruyor olmasının verdiği mutlulukla burada ki kültür evinin açılışını gerçekleştirdik.

Çerkes kültürü adına çok dramatik olaylar yaşanmıştır. 21 Mayıs yaklaşırken karanlığı simgeleyen bu gün için bir anıtı da inşallah burada hayata geçireceğiz. Bugün bu açılışı yapmaktan onur duyuyorum. Başta İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu olmak üzere açılışta emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Namles ve İslamey konserine büyük ilgi

Yaşam Vadisi 2.etapta yapılan açılış sonrası  Beylikdüzü  Atatürk Kültür Merkezi’nde sahne alan Adigey Cumhuriyeti’nin ünlü gruplarından Namles ve İslamey konserine Belikdüzü büyük ilgi gösterdi. Herkesin ilgiyle izlediği müzik şöleni dans gösterileri ile eşşsiz bir görsel şölen haline geldi. Program sonunda Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Çerkesçe “Merhaba” diyerek coşkulu kalabalığı selamladı. Çalık daha sonra Adigey Cumhurbaşkanı Kumpilou Murat’a çiçek ve plaket verdi.