Kulvar Haber

Bilgisayarın Sesli Çalışmasının Nedenleri ve Çözümleri

Bilgisayarın Sesli Çalışmasının Nedenleri ve Çözümleri
26 views
09 Ağustos 2019 - 18:26

Bilgisayarın veya dizüstü bilgisayarlarda fazla ses çıkarması insanın sinirini elbet bozar. Bir de sıcak yaz aylarında bu sinir bozuculuk 2 katına bile çıkabilir. Bilgisayarın sesli çalışmasının nedeni nedir? Bilgisayarlardan neden çok ses gelir ve bilgisayarın çok sesli çalışma sorununu nasıl çözeriz?

Bilgisayarın sesli çalışmasının nedeni nedir ve bilgisayarlardan neden çok ses gelir?

Bilgisayarlar çoğunlukla kasasında ki fanların veya diğer parçaların tozlanması ile sesini arttırabilir. Başka bir neden ise ekran kartının çok ısınması ve fanların daha hızlı çalışmaya başlaması olabilir. Aynı zamanda termal macunun tükenmesi ve sıcaklığın artması bu faktörlere dahil edilebilir. Bu tarz durumlar bilgisayarın kasasından çıkan sesi fazlasıyla arttırmaktadır. Çözümleri basittir ve teknolojiden anlamayan bile yardım almadan rahatlık ile yapabilir. Zahmetli veya yüksek miktarda para gerektiren diğer sorunlar gibi bir sorun değildir.

Bilgisayarın çok sesli çalışma sorunu çözümleri;

Kasanızı aralıklarla temizlemek zorundayız. Hem performans, hem ses açısından bu çok önemli bir şeydir. En yaygın nedenlerinden biridir, kasanın tozlanması.

Kasanın tozlanmasını engellemek düzenli bir şekilde içindekini tozunu almak şeklinde olabilir. Düzenli bir süreden kastımız ise 3 – 4 ay gibi bir süredir.

Kasayı temizlemek saç kurutma makinesi veya süpürge ile yapılabilir. Lütfen Saç kurutma makinesi veya süpürge ile parçalara temas kurdurtmayın! Mesafeli bir şekilde tutunuz, sadece toz alacağınızı unutmayınız!

Bir diğer sebeplerden biri ise yetersiz veya bozuk fandan kaynaklı olabilir. Fanı alırken işlemcinizi soğutacak değerlere sahip bir fan almayı lütfen unutmayınız. Fanın bozulduğunu anlamak için; kasayı açın ve fanın pervanesini döndürün. Eğer direk duruyorsa fan bozuktur demektir fakat ileri geri gidip duruyorsa gayet düzgün çalışıyordur.

İşlemcinizin yanında verilen stok fanlar fazla kalitesizdir. İşlemcinizin ısısına yetişemeyip, soğutmaya çalışmak için büyük emekler sarf ettiği sırada bizim başımız büyük ölçüde şişecektir. 25 – 40 lira arasında daha kaliteli fanlar bulabilirsiniz.

İşlemciden sonra belki işlemciden önce en çok ses çıkaran parça ekran kartıdır. Ekran kartının fanı çok küçüktür ve soğutmasına pek yardımcı olmazsa eğer başınız yine çok şişecektir. Ekran kartının fanlarını değiştirmek ve takmak çok zahmetli bir iştir. Soket sayısını 2’ye belki 3’e çıkarabilir. Eğer fazla soketiniz veya yeriniz yoksa bu işlemi uygulayamazsınız.

Son aşama olarak işlemcinin üzerine termal macun neden sürülür?

Termal macun işlemci ve fanın arasında bulunan veya ekran kartının üzerinde bulunan bir sıvıdır. Termal macun fabrika çıkışında sürülmüş şekilde gelir fakat zaman geçtikten sonra bu macun işlevini kaybeder ve kurumaya veya sıcaklık alışverişi yapma görevini yerine getiremez hale gelir. Termal macun kolaylıkla temin edebileceğimiz gibi fiyatı 5-10 TL civarıdır. Yalnız sürme işlemi sırasında dikkat edilmeli araştırılmalı gerekirse teknik ekipten destek alınmalıdır. Termal macunun bitmesindeki en büyük etken cihazın performans düşüklüğü ve yüksek sıcaklıktır. Bilgisayarınız ilk aldığınız zaman sessiz olup da sonradan ses çıkarmaya başladıysa bunu da kontrol etmeyi unutmayınız.