Kulvar Haber

Bitlis gezilecek yerler listesi

Bitlis gezilecek yerler listesi
112 views
25 Eylül 2019 - 10:15

Bitlis gezi rehberi listenizde yer almasını tavsiye ettiğimiz Bitlis gezilecek yerler, özellikle tarihi camileri ve medrese gibi yapılarıyla öne çıkmaktadır.

338 bin nüfusu bulunan Bitlis, Doğu Anadolu Bölgesi’nin gelişme gösteren şehirleri arasındadır. Şehrin ismi temelinde Büyük İskender dönemine kadar uzanmaktadır. Bir zamanlar Osmanlı vilayetlerinden muş sancağının kazası olan şehir, 1919 senesinde 2. vilayet vasfına kavuştuktan sonra, 1936 yılında ise, il statüsüne alınmıştır. Şehir Ağrı, Van, Siirt ve Muş ile komşudur.

Bitlis kalesi

Bitlis şehir merkezinde görkemi ile dikkat çeken Bitlis kalesi, kayalık bir yamaç üzerine inşa edilmiştir.

Milattan önce 312 yılında yapıldığı bilinen tarihi kale, Büyük İskender’in talimatıyla bölgeyi savunma amaçlı yapılmış ve uzun yıllar boyunca aynı amaçla stratejik görevler yapmıştır.

Süphan dağı

Şehrin turizmine önemli katkıları bulunan Süphan Dağı, çeşitli dağcılık faaliyetleri ile ilgilenen insanların ziyaret ettiği doğal güzelliklerinden biridir. Ziyaretçilerine doğanın tüm güzelliklerini cömertçe sunan Süphan Dağı, Türkiye’nin 3. Büyük dağıdır.

Nemrut krater gölü

Türkiye’nin en büyük dünyanın ise ikinci büyüklükteki krater gölü olma özelliğine sahip Nemrut Krater Gölünün en derin kısmı, 155 metredir. Şehir merkezinden 15 km uzakta bulunan gölün oluşmasında, Nemrut dağında yaşanan volkanik patlamanın önemli etkileri olmuştur.

Balıkçılığın yapıldığı gölün etrafında bulunan mesire alanları, bölge halkının bu doğal güzelliğin seyrine dalarak piknik yapmasına imkân vermektedir.

Tarihi Hizan Camii

Yapım yılı ve kimin tarafından yapıldığı bilinmese de, hakkında edilen rivayet oldukça ilginçtir. Bitlis Hizan’da bulunan Tarihi Hizan Camii’nin, kıyamete kadar yıkılmayacağı rivayet edilmektedir.

Bitlis Ulu Camii

Şehrin en eski yapılarından biri olan Ulu Camii, şehir merkezinde yer almaktadır. Ebu’l Muzaffer Muhammed hayratı olan tarihi camii, 1150 senesinde yaptırılmıştır. Bu bilgi aslında kitabesinde yazan bir tarih olup, caminin mimarisini inceleyen uzmanlar daha önceki yıllarda yapıldığı kanaatine varmıştır.

Uzmanlar inceleme sonucunda bu tarihin, caminin onarım yılına ait olma ihtimali üzerinde durmaktadır. Bitlis gezilecek yerler arasında tarihi yapısıyla dikkat çeken yapının minaresi sonradan yapılmış olup, minarenin kitabesinde yer alan bilgilere göre 1492 yapıldığı anlaşılmaktadır. O tarihe kadar caminin minaresiz mi kaldığı, yoksa minarenin yıkılması nedeniyle tekrardan mı yapıldığı net olarak bilinmemektedir.

Ahlat Mezarlığı

Urartular başta olmak üzere Osmanlı döneminin de yoğun izlerine rastlayacağınız Ahlat ilçesinde bulunan mezarlık, dünya üzerinde bulunan en eski Türk-İslam mezarlığı olarak kabul edilmektedir.

Mezarlık çevresinde bulunan tarihi yapıların yanı sıra, bu bölgede yapılan kazı çalışmalarında Urartu ve Osmanlı dönemlerine ait önemli eserler gün ışığına çıkarılmıştır. Mezarlık ve çevresi, Bitlis gezi rehberi listesinde bulunan yerler arasında, şehrin geçmişine ışık tutan önemli bir mekandır.

İçerisinde 8 bin 169 mezar taşı bulunan Ahlat Mezarlığı, UNESCO Dünya Mirası Asil Listesi’nde yer almaktadır.

İslahiye Medresesi

Sağlam ve orijinal yapısıyla dikkat çeken eser, 1216 yılında Selçuklular döneminde yaptırılmıştır. Dikdörtgen plan şeklinde inşa edilen kubbesiz medrese, Bitlis’te gezilecek yerler arasında ziyaret hacmi yüksek bir yerdir.

Ahlat Sahil Kalesi

Ahlat ilçesinde yer alan tarihi kale, ilk kez Urartular döneminde yapılmıştır. Sonrasında 1224 yılında önemli bir kısmı yıkılan caminin, Osmanlı döneminde Kanuni Sultan Süleyman tarafından talimat verilerek, Mimar Sinan’a yeniden yaptırıldığı bilgisi bulunmaktadır.

Gezilecek yerler hakkında en güncel bilgi ve haberler için, bizi takip etmeye devam edin.