Kulvar Haber

Böcek Türleri – Kaç tane böcek türü var?

Böcek Türleri – Kaç tane böcek türü var?
201 views
02 Eylül 2019 - 22:46

Dünyada canlılar arasında en fazla çeşide ve sayıca da bolluğa sahip olan böcekler, ekosistemin önemli bir parçası olmasına karşın bazı durumlarda insan ve diğer canlıların sağlığı için tehlike olabilmektedir. Böcek türleri üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar, 900 binin üzerinde farklı böcek türü olduğunu göstermektedir. Bunların dışında, bilinmeyen türlerinden varlığından bahsedilmekte ve genel olarak kaba bir sayıyla, 1 milyonun üzerinde böcek türü olduğu kabul edilmektedir.

Bu yazımızda sizlere, özellikle ülkemizde sıklıkla görülen böcek türleri hakkında kısa bilgiler verdik.

Türkiye’de sık görülen böcek türleri

Alman hamam böceği: Nemli ve ılıman bölgeleri, kendilerine yaşam alanı olarak seçerler. 300 bin yıllık bilinmiş bir geçmişe sahiptirler. Mantar, kolera, tifo ve verem gibi hastalıkların yayılmasında, etkileri vardır.

Amerikan hamam böceği: En ilginç özellikleri, kafaları olmadan dahi 1 hafta yaşam sürebilmeleridir. Açık bir dolaşım sistemine sahip olmaları sebebiyle, vücudunun her yerinden nefes alabilirler.

Arılar: Zehirli nitelikte bulunan türleri olduğu gibi, insanlar için en önemli besin kaynaklarından birisi olan bal arıları da mevcuttur. Özellikle arı sokmalarında, alerjik reaksiyon gösteren kişilerin ölümüne sebebiyet verebilirler.

Asma hortumlu böceği: Sırt üstü yatarak ölü taklidi yapabilen asma hortumlu böceği, en ilginç karaktere sahip böcek türleri arasındadır. Oldukça ilginç ve parlak görüntüsüyle de dikkat çeken asma hortumlu böceği, asma yapraklarını sevmeleriyle bilinmektedir.

Ateş böceği: Bilim insanları ısı veya sürtünme olmadan ışık çıkarmanın imkansız olduğunu iddia ededursunlar, ateş böceği bunlar olmadan ışık çıkaran bir varlık olmasıyla bilinmektedir. Genellikle zararsız olsalar da, bakteri taşımaları nedeniyle dolaylı yoldan zararlı kabul edilmektedir.

Bombardıman böceği: Zehirli böcek türleri sınıfına giren bombardıman böceği, zehrini birkaç saniye içerisinde bünyesinde 100 derecelik bir ısıyla kaynatarak, hedefine fırlatabilir. Vücudundaki kimyasal salgılar, bazen öldürücü etkiye sahip olabilmektedir.

Çekirgeler: Masum bir görüntüleri olmasına rağmen, özellikle tahıllara verdikleri hasar ile insanlık geleceğini tehlikeye atmaktadır. Tarihte büyük çekirge istilasının görülmesi ve bu istilalar sonucunda kıtlığın baş göstererek insanların açlıktan ölmesi, tehlikesinin en açık örneklerinden birisidir.

Çim kurdu: Adeta peyzaj ve bahçelerde bulunan çimlerin düşmanı olan çim kurdu, yeşil alanlarda yaygın olarak yaşarlar ve bu alanlarda bulunan çim ve benzeri otları tüketerek yaşarlar. İnsan sağlığı için, doğrudan öldürücü etkiye sahip bir zararı bulunmamaktadır.

Cırcır böceği: Türkiye’de yaygın görülen böcek çeşitleri arasında yer alan cırcır böceği, ön kanatlarını birbirine sürterek çıkardıkları sesler nedeniyle bu ismi almaktadır. Direkt olarak insan sağlığına önemli bir etkisi olmasa da, bakterilerin taşınmasında her böcek gibi rolü olduğunu söylemek mümkündür.

Çıyan: Ölü taklidi yapma becerisine sahip olan çıyanlar, ısırdıkları bölgede büyük bir iltihaplanmaya sebep olabilirler. İnsan sağlığı için olumsuz etkileri olup, özellikle bahçe ve toprak evlerdeki yarık ve taş altlarında yaşarlar.

Gübre böceği: Zararlı hayvanlar olarak bilinseler de, gübreleri gömmeleri nedeniyle oldukça faydalı bir böcek türüdür. Hayvan ve insan gübresini toprağın altına gömerek kurumalarını engellemekte ve böylelikle toprağın doğal gübrelerle verimli beslenmesini sağlamaktadır. Ayrıca gübreyi gömmeleri sebebiyle, sineklerin daha fazla çoğalmasına da bilinçsizce de olsa engel olmaktadırlar.

Gümüş böceği: Pamuk, naylon, un, kumaş, nişasta ve kâğıt gibi şeylerle beslenmeyi seven gümüş böcekleri, özellikle banyo ve benzeri nemli alanlarda daha sık görülürler. İlk bahar aylarında sayıları daha fazla artan gümüş böcekleri, gıdaların üzerine taşıdıkları mikroplar ile zararlı varlıklardır.

Güve: Doğrudan insanlara hastalık bulaştıran bir tür olmasa bile, yiyecek ve içeceklere musallat olmasıyla birlikte insanlara dolaylı yoldan zarar vermektedir. Özellikle kiler ve giysi dolaplarında, sık rastlanan bir böcek türüdür. Oldukça hızlı türeyen bu canlılar, yumurtlayarak çoğalmaktadır.

Kara sinek: Neredeyse dünyanın her bölgesinde her iklimde görülen kara sinekler, insan sağlığını oldukça olumsuz etkileyen böcek çeşitleri arasında yer almaktadır. Adeta mikrop yuvası olan ve mikropların yoğun olduğu ortamları seven kara sinekler, taşıdıkları bakterilerin yanı sıra, hastalıkların virüslerini de kolaylıkla taşırlar. Yaz aylarını ve sıcak ortamları seven kara sinekler, hayvan dışkısında daha çok birikir ve bu sayede daha hızlı çoğalırlar.

Karıncalar: Tek bir çeşidi olmayıp, onlarca farklı çeşidi bulunmaktadır. Temel olarak baktığımızda insan sağlığı için tehlike yaratacak zararları bulunmasa da, tüm böcek türlerinde olduğu gibi rahatsız edici bir çoklukta yaşam alanlarında görülebilirler.

Keneler: Farklı çeşitleri bulunan keneler, insan sağlığı için önemli zararlı etkilere sahiptirler. Kan emici özellikleriyle insanlara hastalıkların bulaşmasında önemli rol oynayan bu böceklerin bazı çeşitleri, insan vücuduna yapıştıktan sonra söküldüklerinde ölümcül olabilirler. Bu nedenle kene yapışması sonucunda sökmek yerine, keneye dokunmadan direkt olarak sağlık kuruluşlarından yardım almak gerekir.

Kırkayak: Uzun ince vücutlarında onlarca ayak bulunan kırkayaklar, sürüngen böcekler arasında yer alıp doğrudan zararları olan bir tür değildir. Yiyeceklere bulaştıracakları mikroplarla zararlı hale gelen kırkayak, insanların doğal yaşam alanlarında özellikle hafif nemli toprakları daha çok severler.

Pire: Hayvanların bulunduğu ortamlarda daha yoğun görülen pireler, taşıdıkları bakterilerle insan sağlığına da zarar verebilmektedir. Bulaşıcı hastalıkların yayılmasına yardımcı olan pireler, çok küçük boyutlara sahiptirler.

Sivrisinek: İnsanları ısırmalarıyla verdikleri rahatsızlık, onların insan için verebileceği tek rahatsızlık değildir. Mikrop ve virüsleri rahatlıkla taşıyabilir yapılarının olması, insan sağlığı için büyük tehdittir. Genellikle pis ortamları seven sivrisinekler, çöplük alanlarda daha rahat barınmaktadır. Diğer sinek türlerinde olduğu gibi, sıcak, çöplük ve pis kokulu ortamlar onlar için en ideal alanlardır.

Diğer Böcek Çeşitleri

 • Sopa böceği
 • Tahta kurdu
 • Suikast böceği
 • Tahtakurusu
 • Tatarcık sineği
 • Termit
 • Tespih böceği
 • Kelebek türleri
 • Un güvesi
 • Uyuz böceği
 • Yaprak biti
 • Zürafa böceği
 • Kalorifer böceği
 • Örümcek
 • Kulağakaçan
 • Akarlar

Gibi, daha saymakta zorlanacağımız yüzlerce böcek türü bulunmaktadır.