Kulvar Haber

Bolu gezilecek yerler listesi

Bolu gezilecek yerler listesi
82 views
26 Eylül 2019 - 10:09

Karadeniz Bölgesi’nin batı Karadeniz tarafında bulunan Bolu, bölgenin küçük illerinden birisidir. Özellikle gölleri ile Bolu gezilecek yerler daha zengin olup, şehir için göller cenneti demek mümkündür. Aşağıda Bolu gezi rehberi listenizde diğer vermenizi tavsiye ettiğimiz, birçok tarihi ve doğal güzellikler bulunmaktadır.

Mudurnu Armutçular Konağı

1860 tarihli Mudurnu Armutçular Konağı, ahşap ve barok mimari ile inşa edilmiş olup, adından da anlaşılacağı gibi, şehrin Mudurnu ilçesinde yer almaktadır. Ayrıca konağın dış cephesinde bulunan muhteşem süslemeler, tarihi konağı daha gösterişli hale getirmiştir.

Mudurnu Babas Kaplıcası

Cilt ve romatizma hastalıklarına da şifa bulmak istiyorsanız, Bolu gezilecek yerler listesi arasında bulunan Mudurnu Babas kaplıcası ziyaret edebilirsiniz.

Gazi Süleyman Paşa Camii

Yapımı 1335 yılında tamamlanan Gazi Mustafa Paşa Camii, bölgede gerçekleşen bir sel sebebiyle 1875 yılında yıkılmıştır. Sultan II. Abdülhamit emir vererek, 1878 yılında caminin tekrardan yaptırılmasını sağlamıştır.

Mudurnu Yıldırım Bayezid Camii

Yıldırım Bayezid, Bolu’da şehzade olduğu dönemde bu camiyi yaptırmıştır. Tavan kısmındaki ahşap mimari yapısıyla daha dikkat çekici durumdadır.

Orijinal dokusunu korumayı başaran cami, günümüze kadar aslında hiçbir şey kaybetmeden gelebilmiştir.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu’nun olduğu kadar Türkiye’nin kış turizmi içinde önemli bir yere sahip olan Kartalkaya kayak merkezi, snowboard sporları içinde oldukça elverişlidir. Bolu gezilecek yerler listenize bu kayak merkezini de ekleyerek özellikle kış aylarında şehri ziyaret ediyorsanız, kayak merkezini özellikle ziyaret etmenizi öneririz.

Mudurnu Kanuni Sultan Süleyman Camii

1546 yılında, Kanuni Sultan Süleyman tarafından bizzat yaptırılmıştır. Dikdörtgen bir plana göre yaptırılan caminin kesme taş işçiliği, örneklerine göre Türkiye’de nadir yapılardan biridir.

Camii Osmanlı döneminde yapılmış olmasına rağmen, Selçuklu mimarisine çok benzemektedir.

Karamurat Gölü

Mistik yapısı ve harika görüntüsü ile muhteşem bir seyir keyfi sunan Karamurat Gölü, Bolu’da gezilecek yerler arasında doğal güzelliklere merakı olanların yer vermesi gereken yerlerden biridir.

Yedigöller Milli Parkı

İçerisinde bulunan 7 farklı göl nedeniyle bu ismi alan milli park, tabiatın Bolu’da bulunan en cömert elidir.

Onlarca farklı ağaç çeşidi ve yüzlerce hayvan türü ile adeta cennetten bir köşe niteliğinde olan milli park, Bolu’ya gelenlerin vazgeçilmez ziyaret alanları arasındadır.

Seben gölü batı Karadeniz tarafının en büyük göl olduğu bilinen Seben gölü, Bolu şehir merkezinden 32 kilometre uzak mesafede bulunmaktadır. Doğa turizminin bölgedeki en önemli mekanlarından birisi olan Seben gölü, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Çubuk gölü

Göynük ilçesinde bulunan çubuk gölü, deniz seviyesinden, 1150 metre yükseklikte bulunmaktadır. Çevresinde birçok yürüyüş parkuru ve piknik alanı bulunan göl, Bolu’da ziyaretçilerine görsel bir şölen sunan özel alanlardan biridir.

Akşemsettin Türbesi

Osmanlı padişahlarından İstanbul’un Fatih’i Fatih Sultan Mehmet Han’ın hocasına ait olan Akşemsettin Türbesi, kesme taş işçiliği ile yapılmıştır. Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemsettin hazretlerine gösterdiği vefasını simgelemek için, onun talimatıyla yaptırılmıştır.

Bolu Müzesi

1974 yılında yapılan bir binada hizmet veren Bolu müzesi, şehirde yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkarılan tarihi eserlerin sergilendiği bir yerdir. 2 adet sergi salonu bulunan müzeler, birçok arkeolojik kazı sonrasında gün yüzüne çıkarılan eserlerin sergilendiği önemli bir alandır.

Gezilecek yerler hakkında güncel bilgi ve haberler, her zaman kulvar.com.tr üzerinde yayınlanmaktadır. Sitemizi sosyal medya hesaplarımız üzerinden de takip ederek, haberlerden daha hızlı faydalanabilirsiniz.