Kulvar Haber

Bugün Sağlıklı Yaşama Başlamak İçin İlk 10 Neden

Bugün Sağlıklı Yaşama Başlamak İçin İlk 10 Neden
28 views
24 Nisan 2019 - 21:57

Bugün Sağlıklı Yaşama Başlamak İçin İlk 10 Neden! Sağlıklı olmak için spora başlayacaksın ama birçok engelin çıktı! Diyet yapmayı düşünüyorsun ama kebaplardan vazgeçemiyorsun? Yaptığın en büyük egzersiz yemek saatlerinde masaya kadar yürümek mi? Bu yazıdan sonra Sağlıklı yaşama geçmeyi düşüneceksin…

Yapma! Kötü alışkanlıkları sürdürmek için her zaman başka bir bahane vardır. Sağlıklı yaşama başlamak için ne kadar beklerseniz, gerçekleşmesi o kadar zor olur. O yüzden idealist olmalısın. Sadece başlaman gerek. Seni ikna etmek ve bugün sağlıklı yaşamaya başlaman için en önemli 10 nedenin bir listesini hazırladık.

1 – Kendin için yap

Sağlıklı yaşama başlamak için 10 neden Kendin için yap
Sağlıklı yaşama başlamak için 10 neden Kendin için yap

Herkes hayatında kendi yolunu seçer. Başka kimse sorumlu değil, ne yapacağına kendin karar verebiliyorsun. Sen kendi kaderiniin yaratıcısı olduğun için neden sağlıklı yaşamayı seçmiyorsun?

Diğer insanların senin hakkındaki düşüncelerini unut, önemli olan tek şey, senin, kendin için ne düşündüğündür. Sağlıklı olmaya layık olduğunu ve kendine iyi bakmanın getireceği ödülleri tecrübe et. Günün sonunda bir seçeneğin var ve ödüllerini alacak olan sen olacaksın.

2 – Çevrendekilere İlham Ver

Kendine yardım etmek ve çevrendekilere ilham vermek için sağlıklı yaşamalısın. Yakın arkadaşların ve ailen görünüşün ve tutumunda bir değişiklik görmeye başlayacaktır. Daha enerjik, daha mutlu ve ışıl ışıl olacaksın. Bu bariz faydalar, sevdiklerinizi de bir değişiklik yapmaya teşvik edecektir!

3 – Hastalıklarla Mücadele

Sağlıklı yaşama başlamak için 10 neden Hastalıklarla mücadele etmeyi bırak
Sağlıklı yaşama başlamak için 10 neden Hastalıklarla mücadele etmeyi bırak

Vücuduna özen gösterirsen, hastalık ve kansere yakalanma riskini en aza indirirsin. Vücudunu besleyen gıdalar tüketerek, kalp hastalığı, şeker hastalığı, kanserler ve diğer riskleri azaltırsın. Bazı günlük egzersizleri yaparak birçok hastalığa dur diyebilirsin.

Bu uygulamalara dahil olmak, vücudunu yaşam boyunca sürünen hastalıklarla savaşmak için güçlendirecektir. “Bırak, yiyecekler senin ilacın olsun.”

4 – Şimdi Tam Zamanı

“Yarın yapacağım.” Demek çok kolay. Fakat BUGÜN sağlığının sorumluluğunu üstleneceğin gündür. Bugün başlayarak ve içindeki diğer sesi susturarak, bedenini onurlandırıyor ve ona sağlıklı bir hediye veriyorsun. Sözüne kusursuz davranarak kendine bakmaya başla ve başlamanın avantajlarından yararlan. Bir ara başlamalısın tabi ki, ama o gün bugün olmalıdır. Sonuçta, yarın asla garanti değil!

5 – Gelecekteki Benliğin Sana Teşekkür edecek

Gelecekteki Benliğin Sana Teşekkür edecek
Gelecekteki Benliğin Sana Teşekkür edecek

Kendini 10 ya da 20 yıl sonrasında hayal et. Ne hissetmek ve nasıl görünmek istersin? Enerjik, mutlu ve zinde ya da halsiz, mutsuz ve fazla kilolu olmak ister misin? Gittiğin yönden memnun musun? Seçim senin. Her gün sağlıklı olanlar, günlük alışkanlıkları sayesinde daha uzun yaşarlar. Fakat bir gecede ya da bir egzersizde bunu elde edemezsin. Büyük resme bak ve bugün başlamanın neden bu kadar önemli olduğunun farkına var.

6 – Kendinle yarışmalısın

Sağlıklı yaşamak her zaman kolay değildir. Bu gibi durumlarda, bağlılık ve disiplin en iyi arkadaşlarındır. Senin için doğru yiyecekleri ve antrenmanları seçmeyi öğrenerek hayatı ilginç ve tatmin edici tutabilirsin. Bir şeyleri karıştır ve kendini sınırlara zorla. Yapabileceğin her şeyle gurur duy.

7 – İyi hissetmek ister misin?

Sağlıklı Yaşama başlamak iyi hissettirecek
Sağlıklı Yaşama başlamak iyi hissettirecek

Sağlığına dikkat etmeye karar verdiğinde birçok olumlu değişiklik gerçekleşmeye başlar. Egzersiz yapmak, ruh halini daha iyi hale getirir, Egzersiz yapmayanlara göre daha iyi ve mutlu hissetmeni sağlar. Bazı sağlıklı gıdalar, beyin fonksiyonlarını ve hafızayı geliştirmekten stresi azaltmaya kadar zihinsel sağlığın gelişmesine katkıda bulunacaktır.

8 – İyi görün

Görünüş her şey olmasa da formda bir vücut için çok çalıştığında gurur duyulacak bir şey yaptığını söylemeliyim. Benlik saygın, gelişmekte olan kasları görmeye başladığında daha önce hiç olmadığı gibi yükselecektir!

İyi görünmek karşılığında kendini iyi hissetmeni sağlar ve formda bir vücut birçok farklı şey yapmana olanak tanır. Bir dağa tırmanmak ya da kişisel bir eğitmen olmak istemez misin?

9 – Yaratıcılık ilham verir

Yaratıcılık İlham Verir
Yaratıcılık İlham Verir

İlhama mı ihtiyacın var? Bazen motivasyonun bir duvara çarpıp kaybolabilir. Bu bloğun devralınması ve bir telaş içinde sıkışıp kalması kolay. Neyse ki, araştırmalar yürüyüşe çıkmayı ya da sadece basit bir şekilde hareket etmenin bize geri dönmemizi ve yaratıcılığa ilham vermemizi sağlayabileceğini göstermiştir.

Fiziksel aktivite beyninizi yeni fikirler ve yeniliklerle sele çevirebilir. Sağlıklı yaşamın bu kadar güçlendirici olabileceğini kim bilebilirdi ki?

10 – Daha iyi uyku

Sağlıklı Yaşama Başlamak Daha iyi uyku düzeni sağlar
Sağlıklı Yaşama Başlamak Daha iyi uyku düzeni sağlar

Birçok insan gece yeterince uyumak için mücadele eder, bu normaldir. Ama küçük bir egzersiz yapmanın ve doğru yiyecekleri yemenin yardımcı olamayacağı hiçbir şey yok!

Gündüz egzersiz yapmak, enerji seviyeni yükseltir ve bu, geceleri daha iyi uyuma imkanı tanır. Zayıf beslenme aynı zamanda iyi bir gece uykusunu da engelleyebilir, bu nedenle gün boyunca besleyici yiyecekler yediğinden ve yatmadan önce şeker ve kafeinden uzak durduğundan emin ol. Her gece yeterli miktarda uyku almak, enerji ve canlılıkla dolu yaşamın günlük işlevlerini gerçekleştirmeni sağlayacaktır.

Sağlıklı bir bünye öncelikle seni ilgilendirir ve seni sevenleri. Onlara da kendine de üzüntüler yaşatmayı bırak. Unutma! SEN GÜÇLÜSÜN…