Kulvar Haber Medya

Burdur gezilecek yerler listesi

Burdur gezilecek yerler listesi
51 views
05 Ekim 2019 - 8:21

Burdur gezilecek yerler yazımızda, şehrin tarihi ve doğal güzellikleri hakkında kısa bilgiler verdik.

Akdeniz Bölgesi’nde bulunan illerimizden biri olan Burdur’un nüfusu, 264 bindir. Akdeniz ikliminin klasik özelliklerine sahip olan Burdur, bölgenin en küçük illeri arasında yer almaktadır. Sanayi bakımından geri kalmış olsa da, özellikle tarım ve hayvancılık açısından bölgenin gelişmiş şehirleri arasında olup, halkın önemli bir kısmının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.

Hititler ve Lidyalılar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılan şehir, daha sonra persler ve büyük İskender’in hakimiyeti altına geçmiş ve bu medeniyetler tarafından da yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Bu sebeplerle Burdur gezilecek yerler açısından zengin bir şehir olup, tarihi yapıların yanı sıra doğal güzellikleri ile de öne çıkmaktadır.

Burdur gezilecek yerler

Şehirde bulunan antik kentler, Burdur’un tarihine şahitlik eden birçok esere ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde bulunan göl ve göletler, Burdur’un başlıca doğal güzellikleri arasındadır.

Burdur Saat Kulesi

Müthiş bir kesme taş işçiliğine şahitlik edebileceğiniz saat kulesi, 1830 yılında inşa edilmiş olup 1914 senesinde meydana gelen deprem sonrasında yıkılmıştır. Bunun ardından 1937 yılında yeniden yaptırılan tarihi saat kulesinin en önemli özelliklerinden birisi, bölgede bulunan ilk analog saat olmasıdır. Aynı zamanda saat kulesinin altında bulunan küçük bir dükkanda, saat kulesine farklı bir mistik hava katmaktadır.

Burdur Arkeoloji Müzesi

Şehirde bulunan antik kentlerin üzerinde yapılan kazılar neticesinde bulunan tarihi eserlerin yanı sıra, Burdur’un geçmişi ile alakalı farklı birçok tarihi eser de, Burdur Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. 1969 yılında yapılan arkeoloji müzesi, gezilip görülmeye değer müze ödülü almış müzeler arasındadır.

Şehir merkezine oldukça yakın bir mesafede bulunan Burdur arkeoloji müzesi, içerisinde 15 bini aşkın tarihi eserle yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği alanlardan biridir.

Baki Bey Konağı

1700’lü yıllarda yaptırılan Baki Bey Konağı’nın, kesin yapım yılı bilinmemektedir. Osmanlı mimarisinin tüm detaylarını yansıtan konak, şehir merkezinde turistlerin uğrak noktaları arasındadır. Konağın temelleri pencere biçimlerine kadar ulaşmakta olup, şehirde bulunan kerpiç yapılar arasında bu şekilde yapılmış yapılara göre, sanatsal yapısıyla dikkat çekmektedir.

Tymbriananus Antik Kenti

Antik kent sınırları içerisinde bulunan kaya oymacılığı ve kabartmalarla yapılan heykeller, tarihi özelliğinin yanı sıra müthiş bir sanatsal yapıya sahiptirler. Milattan önce 6. Yüzyılda yerleşim yeri olarak kullanılmak amacıyla inşa edilen antik kent, kiliseler, anıt çeşmeler, anıt mezarlar ve dev heykel ve sütunlarıyla, Burdur gezilecek yerler listemizde tavsiye ettiğimiz başlıca alanlar arasındadır.

Sagalasos Antik Kenti

Burdur merkezinden 30 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen, önemli tarihi kalıntıların bulunması sebebiyle başta yabancı turistler olmak üzere, yerli turistler tarafından da yoğun ziyaret edilen yerlerden biridir.

Antik kentte yapılan kazı çalışmaları, buranın yaklaşık 10000 yıl öncesinden itibaren yerleşim yeri olarak kullanıldığını ortaya koymaktadır. Çevresinde yapılan kazı çalışmaları devam eden antik kent, birçok önemli ve ilgi çekici tarihi kalıntılarıyla, Burdur gezi rehberi listenizde olması gereken yerler arasındadır.

Burdur Gölü

Ülkemizin en büyük 7. Gölü olan Burdur gölü, muhteşem bir seyir keyfi ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. Göller Bölgesinde yer alan ve Burdur’un en büyük gölü olan bu muhteşem doğa harikası, aynı zamanda kuş cenneti özelliği de taşımaktadır. Çevresinde mesire alanlarının bulunduğu göl, nesli tükenmekte olan birçok kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır.

İncirhan Kervansarayı

12. Yüzyılda yapıldığı bilinen İncirhan kervansarayını, kimin yaptığı kesin olarak bilinmemektedir. Şehirde bulunan önemli Selçuklu eserlerinden biri olan kervansaray, tarihi ipek yolu üzerinden bölgeye intikal eden kervanların konaklaması ve korunması amacıyla yaptırılmıştır.

Kervansaray içerisinde ve dış kısmında, muhteşem süsleme ve el işçiliklerine rastlamak oldukça mümkündür. Özellikle giriş kısmı, Selçuklu mimarisinin tüm detaylarını bir arada görebileceğiniz harika bir süslemeye sahiptir.

Sia Antik Kenti

Bucak ilçe sınırlarında bulunan antik kent, yapılan kazı çalışmaları sonrasında birçok tarihi eserin gün yüzüne çıkarıldığı bir alandır. Buradan çıkarılan küçük eserler şehir merkezinde müzede sergilenirken, dev heykeller ve sütunlar antik kentte açık hava müzesi şeklinde ziyaretçilere sergilenmektedir. Yapılan kazı çalışmaları sonrasında antik kentin, 3. Yüzyılda yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlandığını gösteren bulgulara rastlanılmıştır.

Burdur gezilecek yerler arasında, yukarıda saydıklarımız dışında birçok doğal ve tarihi alan bulunmaktadır. Farklı konumlara dağılmış bu alanları ziyaret ederken, listede yer vermediğimiz birçok güzelliğe de, yol güzergahlarında şahit olabilirsiniz.

Kulvar Gezi Rehberi

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Copyright 2017 Kulvar Medya Haber Ajansı