Kulvar Haber

Bursa’da gezilecek yerler

Bursa’da gezilecek yerler
22 views
02 Mayıs 2019 - 23:37

Bursa, hem Osmanlı döneminde hem de ondan önce birçok medeniyete ev sahipliği yapmış şehirlerdendir. Medreseden kiliselere kadar birçok tarihi yapı ve turistik yerler, Bursa gezinizde sizleri bekliyor. Siz de şehrin yoğun temposundan kurtulmak istiyorsanız listemize göz atabilirsiniz.

Uludağ Milli Parkı

Olymposmysios olarak da mitolojide kendine yer edinen Uludağ’ın eski adı keşiş dağıdır. 2006 yılında sit alanı olarak kabul edilen park, 2500 metre yüksekliğindedir. Zengin endemik bitki örtüsüne sahip olan park, bu bitkilerin yaşama alanları tahrip edilmesin diye koruma altına alınmıştır. 32 adet parka özgün endemik bitki yer almakta olup, 46 tür kelebeğe de ev sahipliği yapmaktadır.

Uludağ Milli Parkı
Uludağ Milli Parkı

Doğal bitki örtüsüne sahip olduğu için burada, ayı, çakal, sincap, tavşan gibi normal bölgelerde görünmeyen hayvanlarda yaşamaktadır. Buradaki hayvanlar doğal dengenin bir ürünü olduğu için bazı hayvanlar zararlı böcekleri yiyerek dengeyi korumaktadır. Bursa gezilecek yerler arasında bulunan Uludağ Milli Parkı, buraya özgü olan sakallı akbaba türüne de ev sahipliği yapıyor.

Saitabat Şelalesi

Uludağ’dan akan sular sayesinde oluşan Saitabat Şelalesi’nin debisi oldukça fazladır. Bursa gezilecek yerler arasına aldığımız bu yerin civarlarında piknik alanları da bulunduğu için insanlar rahatlamak ve huzur bulmak için ziyaret ediyor. Etrafta çeşitli büfelerde bulunmaktadır. Buralarda dinlenerek gezinize devam edebilirsiniz. Adeta yeşil bir cennet gibi olan Saitabat Şelalesi, temiz havasıyla insanları büyülüyor. Ayrıca şelalenin sesi de insanların zihnini rahatlatmaktadır.

Saitabat Şelalesi
Saitabat Şelalesi

Dağ yürüyüşü sevenlerin sıklıkla uğradığı bir mekân olan şelale, hal arasında güvercinlik olarak adlandırılıyor. Sert kayaların arasında bir kanyon oluşturan şelale, fotoğraf çektirmek isteyenleri aradığı bir yer haline geliyor.

Bursa Uludağ Teleferik

Bursa gezilecek yerlerde bir sonraki durak teleferik oluyor. Seyir zevki yüksek teleferik her mevsim ziyaretçilerine açıktır. Ormanların üstünden temiz havayı içinize çekerek, Kadıyayla, Sarıalan ve Kurbağakaya’ya kolaylıkla gidebiliyorsunuz. Sonbaharda sararan ağaçların üstünden geçerek veya kışın beyaz örtünün üstünden geçerek, aynı yerde farklı duygular yaşıyorsunuz.

Bursa Uludağ Teleferik
Bursa Uludağ Teleferik

Ayrıca ineceğiniz duraklarda piknik alanları da olduğu için aynı ferahlığa aşağıda da devam edebiliyorsunuz. Teleferiğin içinde bulunan cam bölmelerden tüm manzarayı seyrederek, eğlenceyi de arttırabilirsiniz. Teferrüç Mahallesi’nden başlayan teleferik gezisi, her yıl binlerce turisti gezdiren bir araç haline geliyor.

Bursa Hünkâr Köşkü Müzesi

Bursa, Yıldırım ilçesinde yer alan Hünkâr Köşkü Müzesi,  II. Abdülhamid için av köşkü olarak yapılmıştır. Abdühamid burayı gezdiğinde çok beğendiği için, dönemin valisi tarafından onun adına yaptırılmıştır. Özel işlemeler ve süslemeler kullanılan köşke üç merdivenli kapıdan giriş yapılıyor.

Fransız mimarisiyle yapılan köşkte Atatürk’e ait bir oda bulunmaktadır. Atatürk’ün çeşitli nedenlerle geldiği bu köşk daha sonra Atatürk Köşkü adını almıştır. Atatürk’e ait birkaç eşya ve çalışma odasının bulunduğu köşkte, bir adet aslan figürü bulunmaktadır. Bu figürün bakıldığı perspektiften dolayı insanı takip eden bir yapısı vardır. 1995 yılında geçirdiği restorasyon sonucunda, 2003 yılında müzeye çevrilmiştir.

Bursa Saltanat Kapısı

Bursa gezilecek yerler arasında bulunan Saltanat Kapısı’nın M.Ö 1.yy’da yapıldığı düşünülmektedir. Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde çeşitli onarımlar geçiren kaleye Osmanlı döneminde üç burç eklenmiştir. 2 kilometre uzunluğunda olan kapı, Bursa Kale’si diye anılmıştır. Blok ve moloz taşlarla inşa edilen kalede her döneme ait işlemeler, kitabeler ve sütunlar bulunmaktadır.

Saltanat Kapısı
Saltanat Kapısı

1855 yılında yaşanan deprem sonucu ise bazı surları yıkılmıştır. Yuvarlak kemeleri ve mazgallarıyla ziyaretçilerinin ilgisini çeken yapı, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesine de konu olmuştur. Kalenin 5 adet kapısı bulunmakta ve iki kapının kesme taşları sonradan sökülmüştür. Siz de bursa gezinize burayı ekleyerek, tarihi bir gezi şansını kaçırmayın.

Bursa Hüdavendigar Cami

Külliye olarak inşa edilen cami 1365 yılına kadar götürülmektedir. 1. Murad’ın yaptırdığı külliyede türbe, medrese ve hamamda bulunmaktadır. Dönemi için farklı bir mimari kullanılan külliyede cami ve medrese birbirine eklenerek yapılmıştır. Kubbeyle örtülen harim bölümü ve mihrap üzerinde dua edilen bir pencere bulunmaktadır.

Caminin dışında sivri kemerler kullanılmış olup, 11 metrelik kubbe inşa edilmiştir. Venedik saraylarına benzetilen camide kullanılan taş ve tuğlalar belli bir sırayla dizilmiştir. 18 ders odası bulunan medresede birçok öğrenciye konforlu bir şekilde ders verilmiştir. Ki odaların aydınlatılması için yapılan pencerelerden bunu anlıyoruz. Yapının minaresi ise silindir ve tuğla yapımıdır. Siz de tarihi bir yolculuğa çıkmak için Bursa gezilecek yerler arasında bulunan Hüdavendigar Cami’yi ziyaret edin.