Kulvar Haber

Bursa gezilecek yerler listesi

Bursa gezilecek yerler listesi
164 views
05 Ekim 2019 - 16:23

Tarihi ve kültürel anlamda en zengin illerimizden birisi olan Bursa gezilecek yerler bakımından, birçok şehre göre daha ön sıralarda yer almaktadır. Şehirde bulunan doğal güzelliklerin yanı sıra, tarihi ve kültürel yapıların fazlalığı da oldukça dikkat çekmektedir.

Farklı birçok medeniyetin burada yaşam sürmesi, Bursa’yı adeta önemli bir tarih ve kültür turizmi merkezi haline getirmiştir. Aşağıda Bursa’da gezilecek yerler arasından seçtiğimiz farklı konumlar yer almaktadır.

Bursa Ulu Camii

Bursa’nın geçmişine şahitlik eden tarihi yapılardan birisi olan cami, 20 kubbe ve iki minareye sahiptir. 1399 yılında yapılan cami, şehirde bulunan en önemli Osmanlı eserleri arasındadır. Caminin iç duvarlarında, toplam 192 tane sabitlenmiş ve sökülebilir konumda tarihi levhanın bulunması da, bu camiye ayrı bir önem katmaktadır.

Eski İpek Han

Şehrin merkez ilçelerinden biri olan Osmangazi’de bulunan Eski İpek Han, şehirde bulunan bir külliyeye gelir elde etmek amacıyla yapılmıştır. Bu hanın tam olarak hangi tarihte yapıldığı bilinmemekte birlikte, Osmanlı döneminde yapıldığına dair net bilgiler bulunmaktadır.

Uludağ

Ülkemizin kış turizminde önemli bir yere sahip olan Uludağ kayak merkezi, kış aylarında Bursa’nın ziyaretçi almasına neden olmaktadır. Başta İstanbul olmak üzere çevre şehirlerden gelen yerli turistlerin yanı sıra, yabancı turistler de Uludağ’da kayak yapmayı tercih etmektedir. Birçok farklı modern tesisin yer aldığı kayak merkezinde, kış sporları da yapılmaktadır.

Tarihi Saat Kulesi

Bursa tarihi saat kulesi de, Bursa gezilecek yerler arasında önemli bir konuma sahiptir. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde yaptırılan tarihi saat kulesinin uzunluğu, 33 metredir. 89 basamaklı bir merdivenle çıkılan saat kulesi, şehir merkezinin önemli simgelerinden biridir.

Bursa Kozahan

Osmanlı döneminin en önemli şehirlerinden birisi olan ve Osmanlı’ya başkentlik yapan Bursa’da, bu nedenle Osmanlı eserleri bir hayli fazladır. Bu eserlerden birisi de Bursa Kozahan adlı yapıdır. 1490 yılında yapılan han, yerli ve yabancı turistler arasında popüler olan tarihi yapılardan biridir.

Yeşil Cami

Bursa’nın yeşil doğal yapısına ayrı bir anlam katan bu caminin içerisinde, yeşil renklerin daha fazla hakim olduğu çini süslemeleri sebebiyle bu ismi almıştır. Toplamda 2000 kişilik cemaat kapasitesine sahip olan cami, hala aktif bir şekilde ibadet amacıyla kullanılmaktadır.

Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri

Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Gazi’nin ve bu devlete Osman Gazi’den sonra padişahlık yapan Orhan Gazi’nin türbeleri, Bursa şehir merkezine yakın bir alanda yer almaktadır. Özellikle yerli turistler tarafından daha fazla ziyaret edilmesine karşın, dünya tarihinde önemli bir yer tutan iki padişahın türbeleri, yabancı turistler tarafından da ziyaret edilen alanlardan biridir.

Botanik Park

Doğa ile iç içe olmak istiyorsanız, Bursa’da gezilecek yerler arasında bulunan botanik parkı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. İçerisinde 100 binin üzerinde ağaç bulunan botanik park, adından da anlaşılacağı gibi botanik bahçelerinde yer aldığı eşsiz bir doğa güzelliğine sahiptir.

Irgandı Köprüsü

Bursa gezi rehberi listemizde yer vermenizi tavsiye ettiğimiz tarihi yapılardan biri de, Irganda köprüsüdür. Yapım tarihi 1442 olan tarihi köprü, üzerinde bulunan dükkanlar ile tarihi yapılar arasında, dikkat çekici bir özelliğe sahiptir.

Bursa Tophane

Bursa’yı panoramik bir seyir keyfi ile izlemenize imkan tanıyan tophane, Bursa şehir merkezinde bulunmaktadır. Sultan Abdülaziz zamanında yaptırılan tarihi yapı, şehir merkezinde ilgi gören önemli yapılar arasındadır.

Dünyadan ve Türkiye’den gezi rehberi listeleri için, takipte kalınız.