Kulvar Haber

Burun estetiği ameliyatı ücretleri – öncesi ve sonrası

Burun estetiği ameliyatı ücretleri – öncesi ve sonrası
49 views
28 Ağustos 2019 - 19:45

Sağlık alanında özellikle estetik sektörünün geçmiş yıllara göre daha yaygın ve ucuz olması, insanları farklı nedenlerle estetik yapmaya itmektedir. Yapılan estetik ameliyatları arasında en sık tercih edileni, burun estetiği ameliyatı olmaktadır. Aşağıda bu estetik operasyonun öncesi, sonrası, ücretleri ve nasıl yapıldığı hakkında detaylar yer almaktadır.

Hangi Durumlarda Burun Estetiği Yapılır?

Estetiğin yapılma nedenleri, kişilere göre değişiklik gösterebilmektedir. Kimi hastalar burun yapısındaki bozukluklar sebebiyle estetik olurken, kimileri ise mevcut burun yapısını değiştirerek yüz yapısıyla daha uyumlu ve güzel görünecek bir buruna sahip olmak adına estetik operasyonu yaptırmaktadır. Burun yapısında bozukluk görülen hastaların estetik olması durumunda operasyon yöntemlerinde bozukluğun durumuna göre biraz daha farklı yöntemler uygulanabilirken, klasik estetik operasyonlarında ise yöntemler genellikle birbirinin aynısıdır.

 • Kişinin burnunda herhangi bir bozukluk olmamasına rağmen, daha iyi bir burun yapısına sahip olmasını istemesiyle yapılan estetikler
 • Kişinin burun yapısında doğuştan ya da sonradan var olan şekil bozukluklarını gidermek için yapılan estetikler

Estetiğin yapıldığı durumlar olarak ikiye ayrılabilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İnsizyon: Açık ve kapalı ameliyat olmak üzere, iki şekilde yapılmaktadır. Burun derisinin altında bulunan yumuşak dokunun korunması suretiyle burunda açılan kesiler sonrasında burnun şeklini veren kıkırdak ve kemik yapısına ulaşılarak işlem yapılmaktadır.

Nazal Tıkanma Sorununun Düzeltilmesi: Burunu ortasından ayıran yapı olan Nazal hattının, kıvrımlı olması ya da benzeri durumlarla burun tıkanıklığına neden olması gibi sorunlar düzeltilmektedir. Burun eti gibi rahatsızlıklarda bu grupta yer alıp, burun açıldıktan sonra bu sorunlar giderilir.

Yeniden Boyutlandırma ve Şekillendirme: Burunun çarpık olması, burun kemerindeki anormallikler, uç kısmın sivri olması gibi farklı nedenlerle estetik olan kişilerde, yine yumuşak doku korunarak burun kemiğinin bir kısmı kırıldıktan sonra kıkırdak yapı da düzeltilmektedir.

Ameliyatın Kapanışı: Burun üzerindeki tüm düzenlemelerin yapılmasının ardından, ameliyat esnasında çıkartılan burun dokusu geri yerine yerleştirerek kesilere dikiş atılır. Ameliyatın tamamlanması sonrasında, hastanın iyileşme sürecini hızlandırmak ve burnun yeni halini koruması için farklı atellerde burun dışına yerleştirilmektedir.

Burun Estetiği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her tıbbi müdahalede olduğu gibi, öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Burun estetiğinde de, durum aynıdır. Aşağıda burun estetiğinden önce, dikkat edilmesi gerekenlere mümkün olduğunca dikkat edilerek, operasyon sonrasında sorun yaşanmaması hedeflenmelidir.

 • Operasyondan önceki iki hafta boyunca, ibuprofen ve aspirin gibi ağrı kesiciler kullanılmamalıdır. Bu ağrı kesiciler kanın cıvımasına yardımcı olduğu için, operasyondan sonra kan pıhtılaşmasını engelleyebilmektedir.
 • Reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ilaçlar, yine ameliyattan iki hafta öncesinde kullanılmamalıdır. En azından, mutlaka doktordan bilgi alınarak uygun görülmesi halinde kullanılmalıdır.
 • Mümkünse ameliyattan birkaç ay önce, sigarayı tamamen bırakın. Sigarada bulunan zararlı maddeler nikotin başta olmak üzere, kan damarlarının daralmasına neden olmaktadır.
 • Bol lif içeriğine sahip, sebze ve meyveler tüketin.

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler ve İyileşme Süreci

Burun estetiği operasyonu sonrasında, dikkat edilmesi gereken hususlara kesinlikle riayet edilmelidir. Böylelikle, iyileşme sürecinin hızlandırılması hedeflenmektedir.

Estetik sonrasında hastada, kaygı bozuklukları, hafızada bulanıklık, yavaş reaksiyon gösterme gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Aynı zamanda burun estetiği ameliyatı sonrası birkaç gün, araç kullanılmamalıdır.

 • Operasyon sonrasında şiddetli ağrıların bulunması durumunda, vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Aynı şekilde yoğun kanamalarda da, vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.
 • Aşırı mimiklerden kaçınmak, ameliyatın başarı oranını artıracaktır. Aşırı gülmek, dişleri hızlı fırçalamak gibi şeylerden sakınılması gerekmektedir.
 • 1 ay boyunca, gözlük kullanılmamalıdır.
 • Uzun süre, güneş altında beklemeyin.
 • Burun çevresine soğuk kompres uygulaması yaparak, şişlik ve morlukların daha hızlı azalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Yoğun duman ve toz bulunan yerlerden, en az 1 ay uzak durun.
 • Bir buçuk ay, yüzme ve koşu gibi sporlardan kaçının.
 • 2 ay solaryum, sauna ve buhar banyosu gibi uygulamalardan uzak durun.

Burun Estetiği Yaptırmanın Riskleri

Tüm tıbbi müdahalelerde olduğu gibi, estetik operasyonlarda da birtakım riskler bulunmaktadır. Burun estetiklerinde bu riskler, genellikle şunlardır.

 • Koku alma yetisinde değişiklik
 • Anestezik alerjik geçici reaksiyon
 • Damarda pıhtı oluşma ihtimali
 • Yeni bir ameliyat ihtiyacı
 • Nadiren de olsa, kalıcı solunum güçlüğü çekme
 • Burun delikleri arasında bulunan kıkırdak duvarında hasar görülmesi

Gibi bir takım riskler bulunmaktadır. Bunlar sadece risk olup, çoğu riskin oranı oldukça düşüktür olmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Burun estetiği fiyatları, ameliyatın karmaşıklığına ve nelerin yapılması gerektiğine göre değişiklik göstermektedir. Türkiye’de fiyatları etkileyen birçok faktör bulunmakla birlikte, ücretler 2500 ile 8500 TL arasında değişmektedir. Alanında yurt genelinde ünlü olan doktorların bu ameliyatı yapması halindeyse, fiyatlar 30 bin liraya kadar çıkabilmektedir.

Ayrıca ameliyatın yapılacağı klinik gibi farklı etkenlerde, ameliyat fiyatlarına az da olsa etki etmektedir. Burun estetiği İstanbul gibi bir şehirde farklı fiyatlarla yapılırken, İzmir, Ankara ve Antalya gibi şehirde daha farklı fiyatlarla yapılabilmektedir. Konum ve şehir farkı da, fiyatları etkilemektedir.