Kulvar Haber

Büyükçekmece’de ‘taşımalı seçmen’ iddialarına belgeli yanıt

Büyükçekmece’de ‘taşımalı seçmen’ iddialarına belgeli yanıt
15 views
11 Nisan 2019 - 19:22

CHP’li Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Büyükçekmece’deki ‘taşımalı seçmen’ iddialarına belgelerle yanıt verirken, “Büyükçekmece’de yaşanan demokrasi ayıbıdır. Halkın huzuru bozulmuştur. 10 yaşındaki çocuğa ‘Seçmen misin?’ diye soruyorlar, bunlar hangi vicdan, hangi hukukla bağdaşabilir?” diyerek tepki gösterdi.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından tüm Türkiye’nin kilitlendiği İstanbul Büyükçekmece’deki ‘sahte seçmen’ iddialarına Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün belgelerle yanıt verdi. On binlerce oy taşındığı iddialarını Nüfus Müdürlüğü’nden aldığı verilerle yalanlayan CHP’li Akgün, “AKP Hükümeti, 25 yıl sonra İstanbul seçimini kaybetmiştir. İstanbul seçimine gölge düşürmek amacıyla Büyükçekmece kullanılmak istenmektedir. Büyükçekmece’de yaşanan bir demokrasi ayıbıdır. Büyükçekmece’de halkın huzuru bozulmuştur. Tedirginlik had safhaya ulaşmıştır” dedi.

Büyükçekmece’deki “Taşımalı seçmen” iddialarına yönelik düzenlenen basın açıklamasına, CHP milletvekilleri Gürsel Tekin, Veli Ağbaba, Engin Altay, Erdoğan Toprak, Bülent Tezcan, Akif Hamza Çebi, Enis Berberoğlu, Emine Gülizar Emecen de katıldı.

“10 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA ‘SEÇMEN MİSİN?’ DİYE SORUYORLAR”

Altıncı kez halkın onayını aldığını belirten Akgün, “4 günden bu yana binden fazla polis sabahın erken saatlerinden akşam geç saatlerine kadar evlerin kapılarını çalıyor. Sordukları sorularla vatandaşın huzurunu bozuyorlar. Aynı eve peş peşe 3-4 ekip gidiyor. Adeta insanları oy kullanıp vatandaşlık görevini yerine getirdiklerine pişman ediyorlar” diye konuştu. 2 yaşındaki çocuğun kimliğini isteyip, 10 yaşındaki çocuğa ‘Seçmen misin?’ diye sorulduğunu söyleyen Akgün, “Bunlar hangi vicdan, hangi hukukla bağdaşabilir? Ya da 18 yaşındaki ilk defa oy kullanılmış bir öğrencinin annesinden öğrencinin kimliğini isteyen polis, annesinin ‘Kimlik çocuğumun yanında, okulda’ demesi üzerine o çocuğun sahte seçmen olduğunu tutanağa yazması hangi hukukla bağdaştırabilir? O anneyi bu tutanağa imza atmaya nasıl zorlarsınız? 21. Asırda bu zulüm nedir?” diyerek tepki gösterdi.

SEÇMEN SAYILARI

“24 BİN ARTIŞ NEREDE?”

Akgün, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2019 Mart yerel seçimleri toplam seçmen sayısı 111 bin 876, 2010 Eylül referandumu seçmen sayısı 122 bin 945, 2011 Haziran yerel seçimleri seçmen sayısı 128 bin 182, 2014 Mart yerel seçimleri seçmen sayısı 149 bin 671, 2015 Kasım Genel seçimleri seçmen sayısı 161 bin 699, 2017 Nisan referandumu, 168 bin 845, 2018 Haziran Genel seçim 172 bin 351. 2019’da ‘24 bin seçmen getirildi’ denilen seçmen listesine baktığımızda seçmen sayısı 174 bin 661. Kullanılan oy oranı 84.7. Toplam kullanılan oy 148 bin 42 oy kullanılmış, toplam geçerli oy 144 bin 768. Nerede bunun 24 bin artışı? Sayın Mevlüt Uysal, gelecek bize anlatacak.”

“20-30 BİNLİK SEÇMEN HAREKETİ YOK”

AK Parti tarafından “4 -17 Ocak 2019 arasında Büyükçekmece’ye büyük oy kaydırılmış” iddialarına da değinen Akgün, “Resmî belgelere göre bu tarihler arasında Büyükçekmece’deki seçmen hareketi 4 bin 459 seçmen kaydı güncelleşmiş durumda. 1964 kişi ilçe dışından gelen seçmendir. 1159 kişi ilçe dışına giden seçmendir. 745 kişi, AKP ve CHP’nin itirazları üzerine silinmiş seçmendir. 591 kişi ise bir mahalleden öbür mahalleye kentsel dönüşüm ya da bir başka nedenle ikamet değiştirmiştir. Dolayısıyla hiçbir şekilde 20 bin-30 bin gibi bir seçmen hareketi yoktur” şeklinde konuştu.

“O ZAMAN BEN DE AKPLİYİM”

Açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Akgün’e, AKP Büyükçekmece Belediye Başkan adayı Mevlüt Uysal’ın “Soyadından AK Parti’ye oy verdiği tespit edilen 3 bin 92 kişinin kaydı silinmiş” sözleri hatırlatıldı. Akgün, “Benim soyadıma bakarsanız başında Ak var. O zaman ben AKP’ye oy verdim. Ben de AKP’liyim. Bu tiyatrolardan ve mizahla uğraşan arkadaşlarımız için güzel bir malzeme oldu” dedi.

SEÇMEN SAYILARI

SEÇMEN SAYILARI

İDDİALARA BELGELERLE YANIT VERDİ

İlk gösterdiği belgede 2009 yılından bu yana ilçenin seçmen sayılarındaki artış oranına dikkat çeken Akgün, ikinci belgede ise Büyükçekmece’deki seçmen nüfusu hareketliliğini basınla paylaştı.

İDDİALARA BELGELERLE YANIT VERDİ

İDDİALARA BELGELERLE YANIT VERDİ