Kulvar Haber

Çabuk Yorulma Sebepleri ve Halsizlik

Çabuk Yorulma Sebepleri ve Halsizlik
19 views
18 Eylül 2019 - 15:11

Sadece gün içerisinde değil, kimileri sabah yataktan kalktıktan sonra da kendisini yorgun hissedebilmektedir. Çabuk yorulma sebepleri arasında göstereceğimiz faktörlerin etkilerine bağlı olarak kişinin gerek çabuk yorulması ve gerekse henüz yeni kalkmış olmasına rağmen yine yorgunluk hissetmesi, oldukça muhtemeldir.

Beslenmenin sağlıklı bir yaşam üzerine inşa edilememesinden tutunda, sigara ve alkol kullanımına kadar aslında birçok faktör, çabuk yorulma ve halsizlik nedenleri arasında sayılabilecek etkenlerdir.

Çabuk Yorulma Sebepleri

Kansızlık

Hemen yorulmak gibi bir sıkıntıdan yakınıyorsunuz, yorgunluğun temel nedenleri arasında gösterilen kansızlık hastalığına dikkat edilmesi gerekir. Anemi hastalarında yaşanan hemoglobi eksikliğinin, kişide aynı zamanda yorgunluğa sebep olduğu da bilinmektedir. Bu sebeple doktorunuzun tavsiyelerini de dikkate alarak, kan yapıcı besinler tüketmeye özen göstermek bir nebze de olsa bu sorunun etkilerini azaltacaktır.

Tiroit Rahatsızlıkları

Endokrin ve Hipotiroidi hastalıkları, vücudun çabuk yorulmasına ve kişinin süreklilik halinde kendisini yorgun hissetmesine neden olmaktadır. Hatta yaygın kanı, bu hastalıkların genellikle tembel olarak bilinen kişilerde görüldüğü yönündedir.

Kanser

Maalesef ki sağlıksız tüketim alışkanlıkları ve çevre koşulları nedeniyle günümüz toplumunda daha sık görülmeye başlayan kanser, kişinin kendisini yorgun hissetmesine sebep durumlar arasındadır. Kanser hastaları, kendilerini aşırı yorgun ve bitkin hissederler. Bunun için, herhangi bir çalışma yapmalarına gerek yoktur.

Kanserle birlikte ortaya çıkan beslenme bozuklukları ve zorlukları, yine kişinin kendini bitkin ve halsiz hissetmesindeki temel faktörlerden birisidir.

Kalp Rahatsızlıkları

Kalp yetmezliği başta olmak üzere, genel kalp rahatsızlıklarının temel belirtileri arasında yorgunluk gösterilmektedir. Kalbin oksijen ihtiyacının tam olarak karşılanamaması, bunun en önemli nedenleri arasındadır. Kalp rahatsızlıklarında kişinin birkaç basamak merdiven çıkması durumunda bile, kendisini yorgun hissettiği, dizlerinde halsizlik meydana geldiği ve nefes alıp verirken zorlandığı görülür.

Stres ve Depresyon

Psikosomotik hastalıklar ve stres, çabuk yorulma sebepleri arasındadır. Psikolojik etkilerden kaynaklı yorgunluk hissi, burada ortaya çıkan önemli durumlardan birisidir.

Enfeksiyonlar

Farklı birçok nedenle vücutta görülebilecek enfeksiyonlar, kişinin hemen yorulmak konusunda şikayetçi olacağı durumlardan birisidir. Verem, parazit hastalıkları, karaciğer hastalıkları, hepatit ve AIDS gibi rahatsızlıklar bunun için birer örnektir.

Metabolik Rahatsızlıklar

Kalsiyum oranının yüksek olması, böbrek rahatsızlıkları, potasyum miktarının düşük olması ve karaciğer yetmezliği gibi farklı metabolik hastalıklar da, yorgunluk nedenleri arasında yer almaktadır.

Uykusuzluk

Uyku apnesi gibi rahatsızlıkların yanı sıra çeşitli nedenlerle uykusuz kalan kişilerde, aşırı yorgunluk görülmesi en olağan durumlardan birisidir. Vücudun dinlenmesi için en gerekli şeylerden birisi olan, düzenli uykudur. Kişinin uyku düzeninde sorun olması, çabuk yorulma sebepleri arasında gösterilmektedir.

En güncel sağlık haberleri için, kulvar.com.tr sitemizi takip edebilirsiniz.