Kulvar Haber

Camiden müzik yayını provokasyonuna gözaltı

Camiden müzik yayını provokasyonuna gözaltı
5 views
21 Mayıs 2020 - 20:52

İzmir’de müftülüğün ses sistemi sabote edildi, camilerden müzik yayını yapıldı. Savcılık, 4 ilçedeki provokasyonla ilgili soruşturma başlattı. Bir kişi gözaltına alındı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Müftülüğün merkezi ses sistemini sabote ederek kentte bazı camilerin hoparlörlerinden müzik yayını yapanlar ile eylemi övücü ve destekleyici ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulunanlar hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, Banu Ö’nün gözaltına alındığını bildirdi.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, “Cumhuriyet Başsavcılığımızca başlatılan soruşturmada bir danışmanlık şirketinde yönetici olarak görev yapan Banu Ö, Türk Ceza Kanunu’nun 216/3 maddesi kapsamında “Dini değerleri alenen aşağılamak” suçundan gözaltına alınmıştır.” ifadesine yer verildi.

Öte yandan aynı soruşturma kapsamında 1 kişinin daha gözaltına alındığı ve bu kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

İzmir’deki bazı camilerin hoparlörlerinden dün müzik yayını yapılmıştı. Müftülükten yapılan açıklamada, yayının, merkezi sistemin frekansına korsan şekilde müdahil olanlarca yapıldığı belirtilmiş, konuyla ilgili inceleme başlatıldığı ve suç duyurusunda bulunulduğunu bildirmişti.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı da eylemi gerçekleştiren ve eyleme ilişkin videoları övücü ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanlar hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Yapılan çirkin saldırı asla kabul edilemez

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ise sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı. “Saldırı kabul edilemez” dedi, suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Erbaş, Müslümanları derinden etkileyen eylemi gerçekleştirenler ve sosyal medya üzerinden eylemle ilgili videoları övenlerle ilgili başlatılan soruşturmanın takipçisi olacaklarını da vurguladı.

Ramazan ayında tüm Müslümanları derinden yaralayan saldırı ile ilgili suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen Erbaş açıklamasına şöyle devam etti:

“Bu provakatif eylemi gerçekleştiren bu çirkin eyleme ilişkin videoları övücü ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanlar hakkında yetkili merciler tarafından soruşturma başlatılmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak konunun sonuna kadar takipçisi olacağız.”

Provokasyona tepki yağdı

İzmir sistemin sabote edilip bazı camilerden müzik yayını yapılmasına tepkiler art arda geldi. İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik,, İstiklal Marşı’ndan dörtlük paylaşarak skandala tepki gösterdi.  CHP ve İyi Parti “Provokasyonun sorumluları bulunsun” açıklamasını yaptı. 

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, tepkisini İstiklal Marşı’nın sekizinci kıtasını paylaşarak gösterdi. “Ruhumun senden, İlâhî, şudur ancak emeli: Değmesin ma’bedimin göğsüne nâ-mahrem eli! Bu ezanlar -ki şehâdetleri dînin temeli-
Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli…” mısralarını alıntıladı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de, İstiklal Marşı’nın aynı mısralarını paylaştı. İzmir’deki provokasyon için ‘çirkin saldırı’ ifadesini kullandı. “Cami ile sorunu olanın milletin ta kendisiyle sorunu vardır” tepkisini gösterdi. 

İzmir’de camilere yönelik müzik provokasyonuna CHP’den de tepki geldi. Grup Başkanvekili Özgür Özel “sorumlular bulunsun” çağrısını yaptı. Özel, “Camilerden müzik çalınması bir provokasyondur. CHP olarak bu işin üstüne gidilmesi ve arkasında kim olduğunun ortaya çıkarılmasını bekliyoruz.” dedi.

İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan da ‘provokasyon’ dedi, olayı şiddetle kınadı. Türkkan, “Camiden böyle bir marşın çalınmasını inananlara karşı saygısızlık olarak değerlendiriyorum. Bunu asla ve kata kabul etmiyorum reddediyorum. İnsanların inançları ile bu şekilde oynamak provokasyon çağrısı.” ifadelerini kullandı.