Çanakkale’nin müzeleri

Çanakkale’nin müzeleri

Anadolu’nun kuzeyinde yer alan Çanakkale, her dönemi hareketli geçirmiş bir şehirdir. Birçok uygarlığın yerleşim yeri olan Çanakkale, 1. Dünya Savaşı’nda kendini göstermiş kahraman şehirlerimizdendir. Burada düşman devletler Türklere yenik düşmüş ve geri çekilmeye zorlanmıştır. Tarihi yerlerinin dışında önemli bir turizm kenti olan Çanakkale, gezilecek yerler arasındadır.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi
Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi

Müze binası 1800’Lü yılların mimarisine benzemektedir. 3 katlı olan binanın 3. Katı Cumhuriyetten sonra açılmıştır. Otel, ticarethane ve askerlik şubesi gibi alanlarda kullanılan bina, 2004 yılında belediye tarafından satın alınmıştır. Satın alındıktan sonra restore edilen bina, Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi olarak isimlendirilmiştir. Giriş katı sergi olarak kullanılan müze, Çanakkale’ye ait tarihsel etkinliklere ve sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

Çanakkale gezilecek yerler arasında bulunan müzenin ikinci katı Çanakkale Savaşı hakkında bilgiler içermektedir. Bu kat kalıcı olarak değiştirilmeden ziyaretçilerine açıktır. İkinci katın ikinci salonunda ise kent hakkında bilgiler ve halktan insanların ağzından anlatılan olaylar yer verilmiştir. Ayrıca bağışlanan eşyalarda burada sergilenmektedir. Müzenin 3. Katı ise toplantı salonu olarak kullanılmakta olup, belirli günlerde etkinlikler düzenlenmektedir.

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale gezilecek yerler arasında bulunan bir diğer yer Deniz Müzesi’dir. Askeri bir müze olan Deniz Müzesi, 1915 savaşını akıllardan silinmeyecek bir şekilde yaşatmak için 1982 yılında inşa edilmiştir. Ziyaretçilerini düşünmek için yapılan birde parkı bulunan müzede Nusret Mayın Gemisi’nin bir maketini de içerisinde barındırmaktadır.

Çanakkale Savaşı’na dair birçok resim, bilgilendirme panosu, silahlar, mermiler ziyaretçilerinin yaşanan dönemi daha iyi anlaması için sergilenmektedir. İçerisinde bulunan hediyelik eşya bölümü ile hatıra olarak sevdiklerinize veya kendinize hediye alabilirsiniz. Çanakkale Savaşı’na tahsis edilmiş bir adet kütüphanede yine kitap satın alarak veya okuyarak o dönemi daha iyi anlayabiliyorsunuz. Cüzi bir miktar ödeyerek müzeye girebilir ve kısa sürede müzeyi gezebilirsiniz.

Çanakkale Seramik Müzesi

Çanakkale Seramik Müzesi
Çanakkale Seramik Müzesi

Girişi ücretsiz olan Seramik Müzesi, sadece pazartesi günleri kapalıdır. Çanakkale seramiklerinin nasıl üretildiklerini görebileceğiniz müze, ilginç şeylere meraklı olanların uğrak noktası oluyor. Çanakkale seramikleri, Çanakkale’nin aldığı göç ve yaşam tarzıyla şekillenmiştir. Çanakkale denize yakın olduğu için Avrupa’dan gelen tüccarlarında oldukça fazla ziyaret ettiği bir kent oluyor. Burada zaman içinde gelişen çanak ve çömlek işi de ticaretle uğraşanların gelir kaynağı olmuştur.

Çanakkale ismi de buradan gelmektedir. Kaliteli çanakçılık işleri ilgi gördüğü için insanlar bunları koleksiyonlarında bulundurmak istemişlerdir. Özgün desenler ve işlemelerin çanaklarda yer alması, Çanakkale seramiklerini diğer seramiklerden ayırmıştır. Seramik Müzesi ise Çanakkale seramiklerini yeniden canlandırmak ve halka tanıtmak için açılmıştır. Bu yüzden gezilecek yerler arasındadır.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Atatürk zamanında başlatılan kazı çalışmalarıyla Çanakkale’de birçok eser çıkarılmıştır. Zaman içinde yabancı koleksiyoncuların da müzeye eserlerini bırakmasıyla müze giderek zenginleşmeye başlamıştır. 1984 yılında açılan müze bugün merkezde yer almaktadır. Çanakkale merkezde ve civar bölgelerde yapılan arkeolojik kazılardan çıkarılan eserler müzede kronolojik olarak sergilenmektedir.

30 bine yakın eserin sergilendiği müzede, etnografik eserlerden sikkelere kadar birçok parça bulunmaktadır. Troia kazılarında çıkarılan eserler için müzede ayrı bir bölüm oluşturularak burada sergilenmeye başlanmıştır. Aynı zamanda Assos Antik Kenti ve Dardanos Antik Kenti içinde bir bölüm oluşturulmuştur. Bu bölümlerde, Afrodit heykeli, polyksena lahti, Hadrian heykeli gibi önemli eserler sergilenmektedir. Sizde bu müzeyi Çanakkale gezilecek yerler arasına kesinlikle almalısınız.

Çanakkale Çimenlik Kalesi

Çimenlik Kalesi
Çimenlik Kalesi

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olan Çimenlik Kalesi kesinlikle gezilecek yerler arasındadır. Bakanlığın koruması altına giren kalede ilk önce yapısı bozulmuş ve çürümüş taşlar sökülerek, aslını koruyan yeni taşlarla değiştirilmiştir. Ayrıca üst kısımlarındaki burçlarda yeniden tamir edilmiştir. Çanakkale Boğazı’nın en dar bölümüne yapılan kale, Fatih Sultan Mehmet’in emriyle yaptırılmıştır.

1461-62 yıllarını kapsayan dönemde inşa edilerek, boğazın güvenliğini koruması amacı taşımaktadır. Ortasında bir ana kule bulunan kale dikdörtgen bir alan üzerine inşa edilmiştir. Surların içinde iki adet cami bulunmaktadır. Bunlar Fatih Cami ve Sultan Abdülaziz Camisi’dir. 9.5 metre duvar kalınlığı ve 11 metrelik yüksekliğiyle ziyaretçilerini şaşırtan kale Çanakkale gezilecek yerler arasındadır. Müze bahçesinde ise çeşitli toplar, hediyelik eşya satışı, mayınlar ve bir denizaltı kalıntısı bulunmaktadır.

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.