Kulvar Haber

Çanakkale gezilecek yerler neresidir?

Çanakkale gezilecek yerler neresidir?
192 views
03 Ekim 2019 - 2:06

Dünya savaş tarihinin en önemli yerlerinden birisi olan Çanakkale gezilecek yerler açısından, doğal güzelliklerinin yanında tarihi özellikleri ile de dikkat çekmektedir. Dünyanın en önemli savaşlarından birisi olan Çanakkale Savaşı’nın burada yapılması, Türkler için manevi anlamda büyük önem taşıdığı kadar, bu savaşın tarafları olan tüm milletler içinde ayrı bir önem taşımaktadır.

Dünya savaş tarihinde önemli bir konuma sahip olan Çanakkale’nin nüfusu, 530 bin 417’dir. Tarihi boyunca farklı medeniyetler tarafından yerleşim alanları olarak kullanılan Çanakkale’de, bu nedenle birçok medeniyete ait eserleri görmeniz mümkündür.

Çanakkale gezilecek yerler listesi

Çimpe Kalesi

Rivayete göre kesin bilgi olmamakla birlikte, bu kale Osmanlı Devleti’ne, Bizanslılar tarafından hediye edilmiştir. Sırp ve Bulgarlar tarafından saldırıya uğrayan Bizanslılar, Osmanlı Devleti’nden bu saldırıları durdurmak için yardım istemiş ve Osman Bey’in bu yardım talebini kabul etmesi ile birlikte Osmanlı Devleti Sırp ve Bulgarların püskürtülmesinde önemli rol oynamıştır. Bunun üzerine Bizans İmparatorluğu da Çimpe Kalesi’ni Osmanlı Devleti’ne armağan etmiştir.

Assos antik kenti

Çanakkale gezilecek yerler listesinde önemli bir konuma sahip olan Assos antik kenti, aktif olarak kullanıldığı dönemlerde, bölgede önemli ticaret merkezlerinden biri olarak bilinmektedir. Günümüze kadar önemli birçok tarihi kalıntının gelmesi, antik kentin tarihi değerini daha yüksek kılmaktadır.

İçerisinde sütunlar, tapınakları, amfi tiyatrolar ve anıt mezar taşlarının bulunduğu antik kent, bölgenin önemli tarihi yapılarından biridir.

Arıburnu

Çanakkale Savaşı’nın tüm taraflarınca ayrı bir öneme sahip olan Arıburnu, özellikle Türkler ve Anzaklar için bambaşka bir önem taşımaktadır. Savaşın en çetin yaşandığı alanlardan biri olan Arıburnu, Anzaklar tarafından ilk ve sonraki çıkartmaların yapıldığı alanlar arasındadır.

Gelibolu Yarımadası’nda yer alan Arıburnu, özellikle Çanakkale şehitliğini ve savaşın yapıldığı alanları görmek isteyenler tarafından ziyaret edilen yerlerden biridir. Anzaklar savaşta kaybettikleri askerlerinin anısına Anzak koyu ve burada her yıl etkinlikler düzenlemektedir.

Kumkapı Kalesi

Çanakkale Boğazı’nın giriş kısmında yüksek bir tepede bulunan Kumkapı Kalesi, Çanakkale Boğazı’nın korunmasında stratejik bir görev üstlenmiştir. Deniz kısmına bakan surları Çanakkale Savaşı esnasında atılan top mermileri ile yoğun hasar görmüş olsa da, kalenin diğer kısımları günümüze kadar orijinal dokusunu koruyarak gelmeyi başarmıştır.

Şarapnel vadisi

Çanakkale Savaşı sonrasında bu vadi de görülen manzara, herkesi şaşırtmıştır. Savaş sonrasında vadi adeta şarapnel ve mermilerden geçilmez halde bulunduğu için, bu ismi almıştır. Düşman askerleri bu vadi içerisinden sessizce cephelere ilerlemiş, ancak Türk askerinin bunu fark etmesi sonrasında vadideki düşman askerlerine müdahalesi gecikmemiştir.

Düşman askerlerini burada fark eden Türk askeri vadi üzerine bomba ve mermi yağdırmış ancak, atılan mermilerin vadiye ulaşmadan önce çıkardığı ses nedeniyle düşman askeri hemen siper alarak canını korumayı başarmıştır.

Saat kulesi

1897 yılında Çanakkale şehir merkezinde yaptırılan saat kulesi, şehir merkezinde bulunan önemli tarihi simgeler arasındadır. Muhteşem taş işçiliği eserleri arasında görebileceğimiz saat kulesinin, Çanakkale gezi rehberi listenizde yer almasını tavsiye ederiz.

Çanakkale Şehitler Abidesi

Aslında Çanakkale ismini duyduğumuzda aklımıza ilk gelen yerler arasındaki Çanakkale Şehitler Abidesi, Çanakkale Savaşı sırasında şehit olan Türk askerlerinin hatıratını yaşatmak için yaptırılmıştır. 41 metreyi geçen uzunluğu bulunan şehitler abidesi, şehit mezarlarının bulunduğu bir alanda yer almaktadır.

Çanakkale gezilecek yerler arasında, tavsiye ettiğimiz alanlar bunlar olsa da, şehirde gezip görebileceğiniz farklı birçok doğal ve tarihi güzellikler bulunmaktadır.

Kulvar haber gezi rehberi.