Kulvar Haber

Casus Filmi Konusu – The Operative

Casus Filmi Konusu – The Operative
20 views
13 Eylül 2019 - 17:06

Casus filmi olarak Türkiye’de yayınlanacak olan filmin orijinal ismi The Operative olarak biliniyor. Ancak filmin Amerika Birleşik Devletleri ile İsrail ortak yapımı olmasından ötürü Die Agentin olarak bilindiğini de vurgulamadan geçmeyelim. 2019 yapımı gerilim filmlerinden birisi olarak karşımıza çıkan bu yapım için senaryoyu ve yönetmenliği tek bir isim üstlenmiş. Yuval Adler tarafından çekilen ve yazılan filmin ülkemizde 13 Eylül 2019’da vizyonda olacağı duyuruldu. Ancak bu vizyon için yapılan ilk duyuru değildi. 11 Ekim olan vizyon tarihi önce 30 Ağustos sonrasında da belirsiz olarak değiştirildi. Son olarak 13 Eylül olarak netleştirildi.

Casus Filmi ile Entrika ve Aksiyon Bir Arada

Casus filmi konu olarak işlediği hikâye diğer ajan ya da casus filmlerinden bir tık ötede olabilir. Çünkü bu kez kimliği deşifre olmuş bir ajanın hikâyesine göz atma şansı bulacağız. Yıllardır Mossad için çalışan ajan Rachel kimliği açığa çıkmasına rağmen son bir görev için harekete geçer. Artık Mossad için bile büyük bir problem haline dönüşen Rachel’ı halen daha göreve sürükleyen sebep ise alanında en iyisi olmasıdır. Bu sebeple bağlı bulunduğu servis onu İran’a göndererek son bir görevde daha hizmet vermesinden hiç kuşku duymamaktadır.

Rachel yola çıkarak İran’a ulaşır ve kendisine iletilen bilgiler aracılığıyla bulması gerektiği adamın peşine düşer. Onu bulduğunda ise mesleğinin şokunu yaşaması an meselesidir. Çünkü takip edip bulması gerektiği adama aşın olmuştur. Şimdi Rachel için çok zorlu bir süreç söz konusudur. Özellikle kendisi kadar bağlı bulunduğu topluluğu, ülkesini, İran’da yürütülen operasyonları ve çevrede bulunan sivil halkı riske edebilecek bir karar vermemeye gayret gösterecektir. Fakat aşk gözünü çoktan kör etmiştir.

Casus filminin diğerlerinden daha akıcı ve sürükleyici bir film olabileceğinden söz etmiştik. Bunu kanıtlar nitelikte bir oyuncu kadrosuna sahip. Burada Diane Kruger ismi bile birçok kişi için yeterli olacaktır. Kendisine eşlik eden kadroda ise Cas Anvar, Martin Freeman, Lana Ettinger, Rotem Keinan, Ohad Knoller ve Werner Daehn rol alıyor. Yani ciddi bir biçimde filmi izlerken keyif alabileceğimiz bir oyunculukla karşılaşabilmemiz mümkün görünüyor. Konsept olarak gerilim filminin farklı türlerle harmanlanarak sunulabileceğini de vurgulamadan geçmeyelim.