Kulvar Haber

Çay hasadı için binlerce kişi yollarda

Çay hasadı için binlerce kişi yollarda
8 views
20 Mayıs 2020 - 20:39

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle “seyahat izin belgesi” almak şartıyla seyahat izni verilen ÇAYKUR’a kayıtlı üreticiler, yaşadıkları kentlerden çay bahçelerinin bulunduğu memleketlerine gelmeye başladı. 50 bin üreticinin bulunduğu bölgede, ekipler teyakkuza geçerek giriş çıkışlarda önlemleri arttırdı.

Doğu Karadeniz’deki Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’da 830 bin dekar alanda yaş çay hasadı başladı. Bu yıl corona virüsü tedbirleri kapsamında, sınır kapılarının kapatılması nedeniyle Gürcistan ve Azerbaycan uyruklu 40 bin işçi ülkeye gelemedi. Çay üreticileri de hasat için aileleri ile birlikte bahçelere girdi. 3 gün içinde 50 bin üreticinin de yollara düşecek olması ekipleri alarma geçirdi.

CORONA MUAFİYETİ

Bölgede 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kişiler, çay hasadı için sokağa çıkma yasağından muaf tutuluyor. Üniversite ve okulların tatil olmasıyla evlerinde kalan çocuk ve gençler de ailelerine destek olarak çay hasadı yapıyor. Her yıl 100 milyon doların çay işçiliği için yurt dışına gittiği hasatta bu yıl bu para da hasadını kendi yapan üreticilerin elinde kalacak.

3 GÜNDE 50 BİN KİŞİ

Öte yandan İçişleri Bakanlığı’ndan gerekli izinleri alan 50 bine ulaşan çay üreticileri, gece yarısından itibaren memleketlerine doğru yola çıktı. Büyük çoğunluğu İstanbul’dan kendi özel araçları ve otobüslerle yola çıkanlar sabah saatlerinden itibaren Karadeniz Bölgesi’ne giriş yapmaya başladı. Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun il sınırlarında üst düzey önlemler alındı.

TEYAKKUZA GEÇİLDİ

Kent girişlerinde takviye polis, jandarma ve sağlık ekipleri görevlendirildi. İl pandemi kurullarınca kent girişinde sağlık kontrolünden geçirilen üreticiler, 1 hafta evlerinde karantinada kalacak. Evlerinde kalanların temel ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Grupları’nca karşılanacak. Marketlerden köy ve mahallelere servisler yapılacak.

Üreticilerin yaklaşık 30 bini, Rize’ye gelecek. Rize İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri de 3 günde 30 bin dolayında gelmesi beklenen üreticilere, günde yaklaşık 1700 ‘Covid-19’ testi yapacak.

ÇAYKUR’DAN UYARI

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) tarafından çay hasadı için yazılı açıklamada, “81 ilimizde Ramazan Bayramı süresince uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasından çay üretimi yapan işletmeler ve müstahsilimiz muaf tutulmuştur. İçişleri Bakanlığının 153 sayılı sokağa çıkma kısıtlaması Genelgesi ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis Kararı istisnası kapsamında 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde çay mubayaasına ve üretimine devam edilecektir. Üreticilerimizin acele etmeden çaylarını hasat etmeleri rica olunur” denildi