Kulvar Haber

Çaykur yaş çay alım fiyatları açıklandı

Çaykur yaş çay alım fiyatları açıklandı
24 views
16 Mayıs 2019 - 23:55

ÇAYKUR Yaş Çay Alım Fiyatları. 2019 yılı buğday alım fiyatlarına gelen artıştan sonra, özellikle Karadenizli çay üreticilerinin merakla bekledikleri ÇAYKUR yaş çay alım fiyatları açıklandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılanan açıklama da, ÇAYKUR yaş çay alım fiyatı, kilo başına verilen 13 kuruşluk destekle birlikte 3,03 TL’den belirlenmiş oldu. Bakan Bekir Pakdemirli tarafından Rize’de Çay alım kampanyasının açılış töreninde açıklanan fiyattan kimi çay üreticileri memnun kalırken, özellikle küçük çaplı üretim yapan çay üreticileri memnuniyetsizliğini dile getirdi.

ÇAYKUR Yaş Çay Alım Fiyatları İçin En İyisini Yapacağız

Bakan Pakdemirli açıklamasının devamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını getirdiğini ve ÇAYKUR yaş çay alım fiyatı konusunda kısmet olursa seneye daha iyi bir fiyatla çiftçinin karşısında olmayı planladıklarını açıkladı.

Çay üreticilerinin durumlarının iyileştirilmesine yönelik birçok çalışmanın masalarında olduğunu ve yaş çay alım fiyatları için gelecek süreçte beklentilerin üzerinde birçok çalışmanın aktif olacağını vurgulayan Bakan Pakdemirli, çiftçiden biraz daha sabırlı olmalarını istedi.

Çay Bahçeleri Artık Yenilenmeli

Habersiz denetimlerin bakanlık olarak artırıldığı bilgisini de veren Bakan, birçok çay bahçesinin artık yenilenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Yenilenen bahçelerde çay kalitesinin artacağını ve bu durum fiyatlara da olumlu yansıyacağını belirten bakan, Çay üretimi konusunda dünya liderleri arasında Türkiye’nin konumunun korunması ve hatta yükselmesi gerektiğini söyledi.

ÇAYKUR Yaş Çay Alım Fiyatı Desteksiz 2,90 TL

3,03 TL’lik rakam, devletin kilo başına vermiş olduğu 13 kuruşluk destekle birlikte verilmiş olan rakam olup, yaş çay alım fiyatı ham olarak yani desteksiz 2,90 TL olarak belirlenmiştir.

Çay Üretim Alanlarında Dünyada Yedinciyiz

ÇAYKUR istatistik verilerine göre, dünya genelinde en büyük çaylık alana sahip ilk 7 ülkeden birisi Türkiye’dir. Çay üretim alanında Çin ilk sırada yer alırken, onu arkasından Hindistan takip etmektedir. Sıralamanın 3. Sırasında Sri Lanka, 4. Sırada Kenya, 5. Sırada Endonezya ve 6. Sırada ise Vietnam yer almaktadır.

Çay tüketim alanında 4. sıradayız

Türkiye çay 76 bin hektar yeşil çay bahçesine sahipken, bizim bir üstümüzde bulunan Vietnam 116 bin hektar, çay üretimi konusunda ilk sırada yer alan Çin ise 1748 hektar alana sahip bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra Türkiye, çay tüketimi konusunda da dünyada en fazla çay tüketen ülkeler listesinde, 4. Sırada yer almaktadır.