Kulvar Haber

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu YSK’ya seslendi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu YSK’ya seslendi
24 views
08 Nisan 2019 - 16:11

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu YSK’ya seslendi.

Kılıçdaroğlu, “Bugün aldığımız verilere göre sandıkların yüzde 92,30’u açıldı ve sayıldı.15 bin 722 oy farkla Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. İtirazın varsa, delilini, belgeni ortaya koyarsın. ‘Bir gariplik var’ diyerek oyların yeniden sayılmasını istiyorlar, ıslak imzalı tutanaklar tutulurken neden şerh düşmediler?” diye sorarken, Akşener de, “İmamoğlu’nun 15 bin küsurluk oyunu beğenmemek kimsenin haddi değildir” dedi.

YSK HUKUK GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK ZORUNDADIR

“TÜRKİYE’NİN KENDİ TEMEL SORUNLARINA ODAKLANMASI LAZIM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Merkezi’nde Genel Başkan Meral Akşener’i ziyaret etti. Kılıçdaroğlu ile Akşener, 30 dakika süren görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptı. Türkiye’nin tarihinin en ciddi sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin bir an önce seçim atmosferinden çıkıp, kendi temel sorunlarına odaklanması lazım. Aradan 7 gün geçti, bugün 8. Gündeyiz. Ama hala İstanbul odaklı yerel seçimlerle ilgili tartışmalar devam ediyor. Demokrasilerde temel kural, seçimlerin yargının denetiminde ve gözetiminde gerçekleşmesidir. Bizde de bu görev YSK’ya verilmiş durumda. YSK bu konuda düşüncelerini hayata geçirecek, kayda alacak. YSK, kanunlara, geçmişte aldığı kararlara, içtihatlara uymak ve dolayısıyla hukuk güvenliğini sağlamak zorundadır” dedi

GEREKÇESİ VE DELİLİ OLMAYAN YAZILI İTİRAZLAR İNCELENMEZ

Oyların yeniden sayılmasına itirazları olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Peki neye itiraz ettik biz? İtiraz hukuk içinde olursa hiçbir sorunumuz yok. Seçimi düzenleyen yasanın 112. maddesinde ‘Delil ve gerekçe gösteremeyenlerin itirazları incelenemez. Yazılı itirazlarda da bu şartlar aranır ve deliller bu belgelere eklenir. Gerekçesi ve delili olmayan yazılı itirazlar incelenmez.’ Şimdi kişi kalkıyor, ‘Ben itiraz ettim’ diyor. Neye itiraz ediyorsun? İtiraz ettiğin konuda varsa bir şey, delilini, belgeni koyarsın, bunun gereği yapılır.”

“’BİR GARİPLİK VAR’ GEREKÇESİYLE OYLARIN YENİDEN SAYILMASINI İSTİYORLAR”

CHP’nin itirazlarını delil ve belge ekleyerek yaptığını belirten Kılıçdaroğlu, “YSK, sandık güvenliğini, seçim güvenliğini bozar bir sürecin içine girmiştir. Asıl tehlike buradadır. Dün akşam dediler ki ’38 ilçede yeniden sayım yapacağız’. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ‘Bir gariplik olduğu hissettiğimiz gerekçesiyle oyların yeniden sayılmasını istiyoruz’ diyor. Yani bir gariplik var, böyle bir gerekçe buluyor ve oyların yeniden sayılmasını istiyor. Bana bırakın yargıç olmayı, vicdan sahibi herhangi bir kişi şunu söyleyebilir mi, ‘Bu işte bir gariplik var, dolayısıyla biz oyları yeniden sayalım’. Yani bir hukuk devletiyse, kanunda bir gerekçe sunulması lazım. O gerekçeye göre de bizim bir yol haritası çizmemiz lazım. Artı YSK’nin yasalara, kanunlara uygun karar alması lazım. Bizim beklentimiz budur” diye konuştu.

“NEDEN ŞERH DÜŞMEDİLER?”                                           

Hakimin tarafsızlığının ve bağımsızlığının önemli olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu YSK’ya seslendi.

Kılıçdaroğlu, “Özellikle YSK’de görev yapan yargıçlara seslenmek istiyorum, sizin bağımsızlığınız ve tarafsızlığınız çok önemlidir. Sizin bağımsızlığınızın ve tarafsızlığınızın sağlanmasının temel nedeni hukukun üstünlüğünü egemen kılmaktır. Eğer siz dışarıdan gelen telkinlere göre karar verirseniz, siyasi otoritenin, gücün emrinde bir görev üstlenirseniz, sizin yargıçlığınız sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada tartışılmış olur” dedi. YSK Başkanı Sadi Güven’in “Fiziki tedbirlerin ötesinde, seçimin kendi güvenliğiyle ilgili tedbirleri de aldık. Vatandaş tüm sandıkların ıslak imzalı cetvelini görebilecek. Seçimin en önemli güvenlik kodlarından birisi bu” dediğini aktaran Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: