Kulvar Haber

CHP’li Erkek’ten Ak Parti’nin itirazıyla ilgili açıklama

CHP’li Erkek’ten Ak Parti’nin itirazıyla ilgili açıklama
12 views
17 Nisan 2019 - 15:38

Gündeme ilişkin değerlendirme yapan CHP’li Erkek: “Böyle giderse Cumhurbaşkanının da mazbatası iptal edilir” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “1 Nisan’da da, 17 Nisan’da da Ekrem İmamoğlu kazandı. İmamoğlu’nu artık tebrik edin. Demokrasimiz ağır hasar gördü. Usulsüzlük nedeniyle seçim yenilenemez” dedi. Referandumda AK Partili yetkililerin YSK’ya dilekçe vererek, ‘Milyonlarca mühürsüz oy pusulasını kabul ediniz’ dediklerini belirten Erkek, “AK Parti’nin açıklamaları böyle devam ederse, Sayın Cumhurbaşkanı’nın mazbatası da iptal edilebilir” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erkek, “Seçmen kütükleri YSK‘nın malıdır. Seçmen kütüklerinde hiçbir değişiklik YSK onayı olmadan yapılamaz. Seçmen kütükleri nasıl oluşur? İçişleri Bakanlığı’na bağlı nüfüs müdürlüklerince alınan verilerle oluşturulur. AK Parti’nin YSK, İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’nı itham ettiğini görüyoruz. Sorumlular bunlar. Seçmen kütüklerini CHP ve Ekrem İmamoğlu oluşturmuyor” dedi.

“BU KADAR KİŞİNİN ÖLMESİ ÇOK MUHTEMEL”

CHP’li Erkek, “YSK 25 Mart’ta seçmen kütükleri siyasi partilere gönderdi. 23 bin 165 kişinin karşısına ‘Oy kullanamaz’ şerhi düşülmüş. YSK doğru bir tespit yapmış. Bin 229 ölü seçmen var deniliyor. 25 Mart-31 Mart arası İstanbul’da bu kadar kişinin ölmesi çok muhtemel. Bunları YSK biliyor” diye konuştu.

“NEDEN İTİRAZLARI DAHA ÖNCE YAPMADINIZ?”

CHP’li Erkek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Sandık başkanı ve memur üyeleri biz belirlemiyoruz. YSK’nın hazırladığı seçim takvimine bakın, 26 Şubat-2 Mart arasında sandık kuruluyla ilgili itirazlar yapılır. Bunu herkes bilir. Neden bu itirazlarınızı bu tarihte yapmadınız? Seçmen listelerine, sandık kurullarına itiraz etmiyorsunuz, seçim bitince itiraz ediyorsunuz. Düzeltilen maddi hataları dahi belge olarak basın toplantısında sizlere sundular.”

“YSK DOĞRU BİR KARARLA OYLARIN TÜMÜNÜN SAYIMINI REDDETTİ”

İstanbul‘da tüm geçersiz oyların sayımı bitti. 6 ilçede de tüm oylar sayıldı. Tüm oylar sayılması durumda sonuç değişir diyorlar ama yanlış. Bunu 6 ilçede gördük. Çekmeköy’de bizim lehimize arttı. YSK bir karar aldı. Sondaj denilen bir yöntemle 57 sandık belirledi, ‘Tümünü sayın’ dedi. 22 ilçede toplam 57 sandığın tümü yeniden sayıldı. Artı 13 CHP’ye yazıldı. Yeniden sayım seçim güvenliğini yok eder. YSK doğru bir kararla oyların tümünün yeniden sayımını reddetti.”

“1 NİSAN’DA DA, 17 NİSAN’DA DA EKREM İMAMOĞLU KAZANDI”

CHP’li Erkek,“1 Nisan’da olduğu gibi, 17 Nisan’da da Ekrem İmamoğlu kazandı. AK Parti‘nin seçim hukukunda usulsüzlükle kanunsuzluğu birbirine karıştırdığı anlaşılıyor. Usulsüzlükle seçimin yenilenmesi mümkün değildir. Bunlar seçmen iradesini etkileyecek durumda değildir. Kanunsuzluk nasıl olur, YSK kanuna göre oy kullanamayacak kişiler oy kullanmış mı, buna bakar.”

“KHK İLE İHRAÇ EDİLENLERİN SEÇME HAKKINI NASIL ELİNDEN ALIRSINIZ?”

“İstanbul’da fark ne kadar? 14 bin. Seçim tekrarı için 14 bin 1 kısıtlının oy kullandığını ispatlamanız gerekir. YSK neden baksın, sonuca etkili değil. Usulsüzlük ve kanunsuzluk ayrı şeydir. Bugün, çok vahim bir açıklama ile karşı karşıya kaldık. Kanuna göre, seçmen olamayacaklar kısıtlı ve kamu hizmetinden yasaklı olanlar, oy kullanamaz. Sayın Ali İhsan Yavuz, ‘KHK ile ihraç edilenler seçmen olamaz’ diyor. Siz KHK ile ihraç edilenlerin seçme hakkını nasıl elinden alırsınız, mahkeme kararı yok.”

CHP’li ERKEK:“SEÇMEN LİSTELERİNE NASIL ULAŞTINIZ?”

“Cezaevi seçmen listelerinden bahsediyor. Biz sadece kaç kişi oy kullanacak, onu biliriz. YSK listeleri vermez. Bize verilmeyen liste AK Parti’de nasıl olabilir?  YSK Başkanı Sadi Güven, ‘Kesinlikle sahte ve mükerrer seçmen yok’ demişti. Sistem buna müsait değil, herkesin bir TC kimlik numarası var. Diyelim ki ben Kadıköy’de ikamet ediyorum, Silivri’de yatıyorum. Benim cezaevinden çıkıp Kadıköy’de oy kullanmam mümkün mü? Siz seçmen listelerine nasıl ulaştınız? Hukuku katlettiler.”dedi.

“SAYIN CUMHURBAŞKANI’NIN MAZBATASI DA İPTAL EDİLEBİLİR”

CHP’li Erkek,“Çok vahim bir tespit daha. ‘5 bin 388 çetelede mühür yok’ diyorlar. Yahu siz referandumda YSK’ya dilekçe verdiniz, ‘Milyonlarca mühürsüz oy pusulasını kabul ediniz’ dediniz. AK Parti’nin açıklamaları böyle devam ederse Sayın Cumhurbaşkanı’nın mazbatası iptal edilebilir. YSK, ‘Usulsüzlük yapan varsa seçim yenilenemez, bu ceza konusudur, benim değil’ diyor. Seçimin yenilenmesine dair somut belge yok. Kanunsuzluk durumunda ise aradaki farktan fazlaysa, gel bakayım diyebilir. İtiraz haktır ama hakkın kötüye kullanımını hukuk korumaz. Seçim kaybedilince millet bazılarının gerçek yüzünü gördü.”

“BÜYÜKÇEKMECE BELEDİYE BAŞKANI 6. SEÇİMİNİ KAZANDI”

Büyükçekmece ile ilgili bugün yine bazı bilgiler paylaşıldı. Sayın Hasan Akgün ilk defa seçim kazanmıyor. 6’ncı seçimini kazandı, başarılı bir belediye başkanı. Büyükçekmece ile ilgili verileri tekrar paylaşalım. ‘Bir belediye işçisi bazı şeyler yaptı’ diyor. Valilik ve kaymakamlık, ‘Bir görevlendirme yapın’ dedi. Personel eksikliği nedeniyle nüfusta görevlendirildi. 2017’de işe başlamış bu kişi. Bu kişinin yaptığı işlemler, itirazlar üzerine zaten donduruldu. Bu kişi tutuklandı. Büyükçekmece ile ilgili organize usulsüzlük varsa bu kamu gücüyle yapılabilir. Kim bu işin içerisinde?”

CHP’li Erkek:“BÜYÜKÇEKMECE KUMPASINA SON VERİN”

“Organize bir usulsüzlükle, kimin yaptığı açıklansın. YSK, ‘Varsa bile beni ilgilendirmez’ diyor. Büyükçekmece, İstanbul’da yıllara göre seçmen artışı gösteren 10’uncu ilçe. Yüzde 10 artış var, Sancaktepe’de yüzde 35 artış var. 2014 -2019 arasında artış 24 bin 996, 5 yılda. Bunun 11 bin 117’si Büyükçekmece’de 18 yaşını dolduran gençler. Kalanlar ise başka ilçelerden taşınan kişiler.  Üsküdar’da  30 bin gitmiş, 30 bin gelmiş. Bu İstanbul’u etkileyebilen bir seçim değil.”

“İstanbul’un neresinde kullansanız tek oy veriyorsunuz. Büyükçekmece kumpasına bir son verin. Büyükçekmece’de soyadı Uysal olan birçok kişi çıktı, orada oturmuyor. Numarataj deniliyor, boş arsalarda AK Partili kişiler çıktı. Kendi usulsüzlüklerini sıralamaya çalışıyorlar.”diye konuştu.

“İMAMOĞLU’NU ARTIK TEBRİK EDİN”

CHP’li Erkek, “Maltepe‘de de ilçe birleştirme tutanakları imzalandı. MHP de şimdi olağanüstü itirazla Maltepe’nin iptalini istiyor. Ama reddedilecekler. Mağlubiyetin üzerini örtmek için yapılan açıklamaları dinledik. 1 Nisan’da da sonuçlara baktığınızda kazanan İmamoğlu, bugün de kazanan İmamoğlu. Fark 13 bin 729. Şimdi ‘3 bin 870 farkla kazandık’ diyenler, lütfen 13 bin 729 oy farkla kazanan İmamoğlu’nu artık tebrik edin. Demokrasimiz ağır hasar gördü maalesef. Bunu bir an önce onaralım ve Türkiye normalleşsin.” dedi.

HABER – ÖZLEM YILMAZ