Kulvar Haber

Cilt Bakımı ve Zerdaçal Mucizesi

Cilt Bakımı ve Zerdaçal Mucizesi
22 views
20 Mart 2019 - 14:28

Cilt bakımında evde yapılabilecek doğal maskeler arasında son zamanların en favori besini zerdeçal olsa gerek.

Çünkü içeriğinde bulunan vitamin ve minerallerin varlığından ziyade özellikle yangı giderici ve antiseptik bir özelliğe sahip oluşu ile ön plana çıkıyor. Yazımızın geri kalanında sizlere, zerdeçalın cilt bakımındaki öneminden, faydalarından ve zerdeçal maskelerinin nasıl hazırlandığından ve kullanımından bahsedeceğiz.

Sivilce ve Siyah Noktalar İçin Zerdeçal
Sivilce ve Siyah Noktalar İçin Zerdeçal

Zerdeçal asırlardır gıda maddesi, cilt bakımı ve tedavilerinde kullanılan, antiseptik ve iltihap giderici (yangı giderici) özelliği ile etkili bir besindir.

Bu özelliklerinin yanı sıra doğal olarak ten rengini açması ile de özellikle bayanlar arasında sıkça kullanılmaktadır. Antioksidan, antiseptik ve iltihap giderici etkileri zerdeçalı önemli bir cilt bakım ürünü olarak çıkarıyor karşımıza.  Zerdeçalın cilt için faydaları neymiş maddeler halinde görelim.

Zerdeçalın Cilt İçin Faydaları nelerdir?

  • Zerdeçal Kalsiyum deposudur diyebiliriz. Bu özelliği ile cilt yüzeyindeki asidik ve bazik dengeyi düzenleyerek cildin solgun görünmesini engelleyerek nemli görünmesini sağlar.
  • İçeriğinde bulunan C vitamini ile Kolajen liflerinin oluşmasına destek olarak cildin daha sıkı görünmesini sağlar ve düzenli kullanımında da kırışıklıklar için önemli bir etki gösterir.
  • Cilt için sağlıklı hücreler oluşturması yönünden içindeki B6 vitamini ile destek verir.
  • Kuru bir cildiniz varsa Zerdeçal içerisinde bol miktarda bulunan potasyum nemin cildinize daha iyi nüfuz etmesini sağlar.
  • Magnezyum elementini de bulunduran zerdeçal kırışıklıklar için birebir etki göstererek cildin aynı zamanda daha sağlıklı ve dinç görünüme kavuşmasını sağlamaktadır.
  • Zerdeçal içerisinde bulunan antioksidanlar hücre duvarlarının alacağı hasarı minimuma indirirler böylece deri hücreleri de daha az hasar alacağından dolayı lekeler de azalacaktır.
  • Doğal Peeling olan zerdeçal, cilt yüzeyindeki ölü derilerin ve dış etmenlerle oluşan tortuların atılmasını ve gözeneklerin açılmasını sağlar.

Sivilce, Siyah Nokta ve Cilt Lekeleri ya da Hastalıkları İçin Zerdeçallı Cilt Maskesi Tarifleri

Sivilce, Siyah Nokta ve Cilt Lekeleri ya da Hastalıkları İçin Zerdeçallı Cilt Maskesi Tarifleri
Sivilce, Siyah Nokta ve Cilt Lekeleri ya da Hastalıkları İçin Zerdeçallı Cilt Maskesi Tarifleri

Zerdeçalın faydasını saymakla bitiremedik diyebiliriz. Nerdeyse tek başına bir antibiyotik, anti-inflarmatuar ve antiseptik olan zerdeçalın birçok durum için maskesi bulunuyor. Bakalım bunlar nelermiş.

Cildi Yenileyen Zerdeçallı Maske

Cilt kırışıklıkları için zerdeçallı maske
Cilt kırışıklıkları için zerdeçallı maske

Doğal cilt bakımında ve maskelerinde sık sık bal kullanıldığını biliyoruz. Bal da Zerdeçal gibi antiseptik ve yenileyici özellikleri ve yangı giderici özelliği ile ayrılan bir besindir. Bu iki besini kullanarak sivilce ve siyah noktalardan kurtulmak için doğal bir maske yapabilirsiniz.

Zerdeçallı Cilt Yenileyen Maske İçin Gerekli Malzemeler: Mümkünse Kendinizin yaptığı ya da ev yapımı elma sirkesi, yarım çay kaşığı kadar zerdeçal, tam dolu bir çorba kaşığı kadar bal ve su (suyu şebeke suyundan kullanmayın)

Zerdeçallı Cilt Yenileyen Maske ve Kullanımı: Tüm cilt maskelerinde olduğu gibi cildin maskeden önce temiz ve kuru olması gerekiyor. Bunun için sürekli kullandığınız bir temizleyiciyi kullanabilirsiniz.

Eğer yoksa nemlendirici özelliğe sahip sabun ve ılık su ile cildinizi temizledikten sonra temiz bir havlu ile kurulayınız.

Bu işlemi yaptıktan sonra, bir kaba 4 çay kaşığı sirke ekleyin ve ardından 4 çay kaşığı su ekleyin karıştıklarına emin olduktan sonra bir pamuk yardımı ile yüzünüze dokunuşlar halinde yedirin ve 5-10 dakika arası bekletin.

Bekleme sırasında bir kap içerisinde balı ve zerdeçalı bir güzel karıştırın zerdeçal topaklanmış olarak kalmamalı. Bu işlemden sonra karışımı parmak uçlarınızla gözünüze ve çevresine değdirmeden cildinize uygulayın.

Bu işlem de 20 – 25 dakika kadar bekleyeceksiniz ve ardından ılık su ile tamamen durulayacaksınız. Eğer yüzünüzde sarı bir iz bıraktıysa pamuğa ya da temiz bir beze süt değdirerek sarı olan yerleri silebilirsiniz.

Karışımın ikinci safhasında bir çay kaşığından daha az limon da ilave ederseniz cildinizdeki lekeler içinde çözüm üretmiş olursunuz. Bu maskeyi hafta da 2 – 3 defa yapabilirsiniz ve sonucunu minimum 3 – 4 hafta içerisinde alacağınızdan emin olun.

Sivilce ve Siyah Noktalar İçin Zerdeçal Maskesi Mucizesi

Sivilce ve Siyah Noktalar İçin Zerdeçal Maskesi Mucizesi
Sivilce ve Siyah Noktalar İçin Zerdeçal Maskesi Mucizesi

Sivilceler cilt için büyük bir sorundur. Bir çeşit iltihap olan sivilceler için, iltihap giderici yani anti-inflarmatuar özelliği ile doğal bir yöntem olan zerdeçal maskesi birebir etki etmektedir.

Zerdeçal bu özelliği ile kalmayıp gözenekleri temizler, hücre duvarlarının kendini yenilemesine yardımcı olarak cildin yaşlanmasını geciktirir. Sivilce ve siyah noktalar için zerdeçal maskesi tarifimizde zerdeçal ve antioksidan özelliği ile bilinen muz meyvesini kullanacağız.

Sivilce ve Siyah Noktalar İçin Zerdeçal Maskesi İçindekiler: Püre haline getirilmiş bir muzdan 1 çorba kaşığı (muz açık sarı ve yeşil renklere sahipse siyah lekelerin oluşmasını bekleyin ya da daha olgun bir muz alın) ve bir çay kaşığı çok tepeli olmayacak kadar da zerdeçal.

Sivilce ve Siyah Noktalar İçin Zerdeçal Maskesi Hazırlanışı ve Kullanılışı: Bu maske belki de en pratik ve hızlı yapılan doğal maskelerden, püre haline getirdiğimiz muz ve zerdeçalı bir güzel karıştırıyoruz ve zerdeçalı tamamen muza yediriyoruz.

Daha sonra göz veya göz çevresine sürmemek şartı ile yüzümüze uyguluyoruz. 15 – 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile duruluyoruz. Bu maskeyi düzenli olarak hafta da 2 – 3 defa yapıyoruz.

Ciltte Oluşan Kızarıklıkları Yok Etmek için Zerdeçal Maskesi

Ciltte Oluşan Kızarıklıkları Yok Etmek için Zerdeçal Maskesi
Ciltte Oluşan Kızarıklıkları Yok Etmek için Zerdeçal Maskesi

Genelde ergenlik döneminde sivilcelerle oluşan kızarıklıklar en az sivilce kadar kötü bir görünüme sahip olabiliyor. Öyle ki sivilceler daha çıkmaya başlamadan kırmızı lekelerin geldiğini görebiliyorsunuz. Cildinizi bu kırmızı noktalardan temizleyecek bir yöntem de zerdeçal maskesidir.

Zerdeçal maskesi için ihtiyaç duyulan malzemeler, 3 ya da 4 çay kaşığı sütün içerisine 2 çay kaşığı zerdeçalı ilave edip zerdeçal, karışım içinde topaklanmamış hale gelene kadar karıştırmaya devam edin. Bu işlemlerden önce temizlediğiniz ve kuruladığınız cildinize bir pamuk yardımı ile ufak dokunuşlar kullanarak karışımı yedirin.

İnce bir katman halinde cildinizde maskeyi göreceksiniz. Maske kuruduğunda yüzünüzü ılık bir su ile durulayın. Yüzünüzde zerdeçaldan kalan bir sarı renk var ise süt ile silebilir ya da birkaç kez daha yıkayabilirsiniz.

Yüzdeki Tüyleri Gidermek İçin Zerdeçal Maskesi

Özellikle yüz gibi göz önünde olan bölgelerdeki tüyler sıkıntılıdır. Ağda epilasyon ya da lazer tedavi ile de alınabilirler ama asırlardır kullanılan doğal yöntemleri de denemek gerek diye düşünüyorum.

Fakat öncelikle tüy sorunlarının hormonal mi yoksa farklı bir klinik sebepten mi olduğunu araştırmak lazım. Bunun içinde öncelikle bir dermatologdan ya da uzmandan destek almak gerek. Fakat doğal yöntemler denilince özellikle yüz tüyleri için zerdeçal maskesi popüler bir çözüm gibi görünüyor.

Yüzdeki tüyler için zerdeçal ve süt maskesinin hazırlanışı gayet basit. 2 yemek kaşığı kadar zerdeçal içerisine, karşım macun kıvamına gelene kadar süt ekliyor ve karıştırıyorsunuz.

Macun kıvamını aldığında ise yüzünüze parmak uçlarınız yardımı ile sürün. Maske yüzünüzde 20 – 25 dakika kadar bekleyecek. Sonrasında yüzünüzü bol su ile durulayın. Bu işlemi hafta da 3 defa yapabilirsiniz ve 3 – 4 hafta da sonucu görmeye başlayacaksınız.

Beyaz Dişler İçin Zerdeçal Kullanımı

Vücudumuzdaki her organın, her uzvun önemi olduğu gibi dişlerinde vazgeçilmez bir önemi vardır. Özellikle çürüyen dişlerdeki ağrılar insanın aklını başından alır.

Dişlerimiz yediğimiz özellikle asitli yiyecekler yüzünden sararır ve yıpranır zamanla dişlerimizi çektirmek zorunda kalırız ya da temizlemesi için diş doktoruna tonla para veririz. Doğal yöntemler varken neden para verelim değil mi ama?

Zerdeçal ile dişlerin beyazlığını sağlayabilmemiz mümkün. Öncelikle diş fırçanıza yarım çay kaşığı kadar zerdeçal dökün ya da fırçayı batırın. Sonrasında dişlerinizi fırçalıyor gibi fırçalayın.

Ardından ağzınızı bir güzel durulayın ve sonrasında diş macunu ile dişlerinizi tekrar fırçalayın. Bu ilk denemede bile farkı göreceksiniz. Özellikle bir hafta bunu düzenli yaparsanız fark inanılmaz olacaktır.

Kırışıklıklar İçin Zerdeçal Maskesi Kullanımı

Kırışıklıklar İçin Zerdeçal Maskesi Kullanımı
Kırışıklıklar İçin Zerdeçal Maskesi Kullanımı

Cilt kırışıklıkları aslında başlı başına bir konudur. Makale başında da biraz açıklamaya çalıştım. Cilt kırışıklıkları doğduğumuz andan itibaren oluşmaya başlar ve bu oluşum 30 yaşından itibaren hızlanır.

Bunun sebebi de hücrelerin kendini yenileme süresinin uzamasıdır. Tabi ki bu tek başına etken değildir. Bizden kaynaklı etkenlerde vardır. Güneş ışığı bunların başında gelir.

Stres, cilt bakımını ihmal etmek, yediğimiz yiyecekler, içtiğimiz ilaçlar gibi birçok nedeni var. Cilt kırışıklığını gidermek için en doğal çözümlerden birisi zerdeçal maskesidir.

Cilt kırışıklığı için zerdeçal maskesine ekleyeceklerimiz şu şekilde; 2 kaşık üzüm posası, 1 kaşık soğutulmuş siyah çay, 1 kaşık 1 bölü dört oranında zerdeçal, 1 kaşık esmer şeker ve gül suyunu macun haline gelene kadar karıştırıyoruz.

Sonrasında parmak uçlarımızla gözlerimize değdirmeden cildimize uyguluyoruz. 15 – 20 dakika bekleyip ılık su ile durulayabilirsin. Bu işlemleri bitirince evinizde bulunan herhangi bir nemlendiriciyi cildinize uygulayın ve bu işlemleri hafta da iki defa yapın.

Sağlıklı Bir Ömür Dileriz.