Kulvar Haber

Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?
43 views
20 Mart 2019 - 18:21

Cilt Lekeleri ve Cilt lekeleri için Elma Sirkesinin Faydaları Başlıklı Makalemizde Sizler için Aşağıdaki Başlıkları Derledik;

  • Cilt Lekelerinin Nedenleri Nelerdir?
  • Elma Sirkesi ve Cildimiz için Faydaları Nelerdir?
  • Elma Sirkesi sivilce ve siyah noktalardan kurtarır.
  • Kuru ve yağlı ciltler için Elma Sirkesi Kullanımı.
  • Cilt kırışıklıklarına karşı korumada Elma Sirkesi
  • Güneş yanıkları için Elma Sirkesi
  • Elma Sirkesini Cilt Lekelerinde Nasıl Kullanırız?
  • Elma Sirkesi Yüze Nasıl Uygulanmalı

Cilt lekelerine yol açacak nedenler çeşitlilik göstermekle birlikte genel itibariyle; Yaşlılık, Hamilelik evresinde hormonal değişimler, hayat koşuşturmasından ya da ailevi sorunlardan kaynaklanan psikolojik etmenlere bağlı cilt lekeleri (özellikle stres) oluşabilmektedir.

Cilt lekelerini tedavi etmek için tıbbi ilaçlar ve teknikleri ya da doğal ve çoğunluk tarafından denenmiş yöntemleri kullanabilirsiniz.

Bu yöntemlerden birisi de Elma sirkesi ile ciltteki lekeleri yok etme yöntemidir. Özellikle evde kendinizin yaptığı elma sirkesi hiçbir şekilde extra koruyucu ya da farklı kimyasallar içermediği için hamilelikte dahi kullanılabiliyor. Ama yine de bir uzman dan görüş almak her zaman faydalıdır.

Bu yazımız da Cilt lekeleri İçin Elma Sirkesi kullanımını, Elma sirkesinin cilt için faydalarını, Elma sirkesini cilt lekelerinde nasıl kullanmamız gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

Cilt Lekelerinin Nedenleri Nelerdir?

Cildimiz vücudumuzun dışardan gelen etkilere karşı dengelenmesini sağlayan organımızdır. Cildimizin yapısı vücudumuzun her yerinde aynı olmasa da ortak özellikleri vardır. Cildimizin dış katmanı yağ asitleri, ter ve amino asitlerden meydana gelir.

Cilt Lekelerinin Nedenleri Nelerdir?
Cilt Lekelerinin Nedenleri Nelerdir?

Bu katman vücudumuzu koruyucu bir katman gibi çevreler. Bu katmanın yapısal özelliği asidik olmasıdır ve asidik değeri ph’dır. Ortalama bir ph ölçümü 4 ila 6 arasında olmaktadır. Cildimizin ph değerindeki ideal oran ise 5.5dir ve bu oran cildimizi lekelerden, egzama gibi hastalıklardan korumaktadır.

Aşırı ilaç kullanımı, aşırı güneş ışınlarına maruz kalma, sitres ve bazı durumlarda hormonal dengenin bozulması, bu PH Dengesini bozmaktadır. PH değeri bozulan cilt yukarda saydığımız rahatsızlıkların etkisi ile bozulmaktadır.

Buna bağlı olarak ta, cilt lekelerinin oluşmasındaki en büyük etmenlerden bir tanesi güneş ışınlarıdır. Yaz aylarında bilinçsizce yaptığımız güneşlenmeler ya da günlük hayatımızda herhangi bir koruyucu kullanmadan maruz kaldığımız güneş ışınları, ciltte lekelere yol açmaktadır.

Cilt lekesininoluşmasında etkili olan diğer unsurlar ise, hamilelik dönemindeki hormonal değişiklikler, kullandığımız ilaçlar (antibiyotik, ağrı kesici gibi) örnek gösterilebilir.

Bozulan cildimizin yapısını normal haline getirmek için klinik yöntemler ve kimyasal ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar her ne kadar hızlı bir iyileşme gösterseler de sonuçta kimyasal içeriğe sahiptirler. Fakat bunların dışında asırlardır kullanılan doğal yöntemlerde bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Cildimiz için elma sirkesi ve faydalarıdır.

Elma Sirkesi ve Cildimiz için Faydaları

Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?
Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Yukarda da yazdığım gibi Cildimizi normal yapısında tutmak için PH 5.5 Dengesini korumamız gerekiyor ve bu dengenin bozulması cildimizi, lekelere, sivilce ve siyah noktalara hatta cilt hastalıklarına karşı savunmasız bırakıyor. Bakalım Elma sirkesi cildimiz için ne kadar faydalı ve ne işe yarıyor.

Elma Sirkesi sivilce ve siyah noktalardan kurtarır

Cildimizin dış katmanında yağ asitlerinin olduğunu söylemiştik ve bu yağ asitleri de PH dengesi ile düzenlenmektedir.

Yağ asitleri alkali bir yapıya sahiptir ve PH dengesi bozulduğunda da asidik yapıya dönüşür bu durumda da cilt savunma mekanizmasını kaybederek gözenekler aracılığı ile siyah noktaların ve sivilcelerin oluşmasına maruz kalır.

Elma sirkesi kullanarak cildimizdeki yağların asidik özelliğinden alkali özelliğe tekrar kavuşmasını ve bu durumdan kurtulmamızı sağlayabilir. Elma sirkesi Anti Bakteriyel bir yapıda olduğu içinde ayrıca cildimiz için çok faydalıdır.

Kuru ve yağlı ciltler için Elma Sirkesi

Elma sirkesi PH dengesini koruduğu için, çok yağlı ciltleri de kuru ciltleri de belirli bir seviyede tutarak, tüm etkilerden korunmasını sağlar.


Cilt kırışıklıklarına karşı korumada Elma Sirkesi

Cilt Kırışıklığı tüm insanların maruz kalacağı bir durumdur. Doğduğumuz andan itibaren cildimiz yaşlanmaya başlar. Tabi ki cilt kendi kendisini yenileme özelliğine sahiptir fakat bu yenileme özelliği maksimum 30 yaşına kadar gerçekleşecek ve sonrasında bu özellik yavaş yavaş kaybolacaktır.

Cildin hızlı veya yavaş yaşlanmasında çevresel ve fiziki etkenler önemlidir. Yukarda da bahsettiğimiz gibi, güneş ışınları, Bazı ilaçların sık kullanımı, stres gibi psikolojik etmenler ve daha birçok etmen cildimizin yaşlanması için zemin hazırlar.

Özellikle 30 yaşın üzerinde cildimizin kırışma evresini yavaşlatmak için bazı tıbbi desteklerin yanında doğal destekler de mevcuttur. Bu doğal desteklerden bir tanesi de Elma Sirkesidir

Elma sirkesinden bu kısımda yaralanmanız için biraz pamuk alın ve elma sirkesine değdirin ve pamuk elma sirkesini emdiği zaman bunu yüzünüze sürün 5-10 dakika arası beklediğinizde cildinizdeki yağ dengesini düzenleyeceği için cildinizin gerildiğini ve açıldığını göreceksiniz. Bu rutine hafta da birkaç defa devam ettiğinizde kırışıkların azaldığını gözlemleyeceksiniz.

Güneş yanıkları için Elma Sirkesi

Yaz aylarında deniz kenarlarında sürekli karşılaşılan bir manzara da güneş yanıklarıdır. Herhangi bir koruma olmadan güneş ışınlarına maruz kaldığımızda ciddi acılar verebilecek yanıklara maruz kalabiliriz.

Tabi ki tıbbi bir müdahale için en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz fakat ön müdahale için eşit miktarda sirke ve soğuk suyu bir kaba boşaltarak, temiz bir bez yardımı ile bu karışımı yanık olan bölgeye değdirerek yanığın etkisinin hafiflediğini gözlemleyebilirsiniz.

Bunların dışında, Selülitler için elma sirkesi kullanabilirsiniz. Tırnak mantarı, kepek, siğil gibi durumlarda da elma sirkesi hissedilebilir şekilde etkili olacaktır.

Elma Sirkesini Cilt Lekelerinde Nasıl Kullanırız?

Elma Sirkesi Sivilce oluşumunda ne kadar etkili?
Elma Sirkesi Sivilce oluşumunda ne kadar etkili?

Elma sirkesinin faydalarını yazmıştık ve cildin PH değerini dengelediğini ve bu yönüyle cildi dış etkenlere karşıda koruduğunu yazmıştık. Şimdi de elma sirkesinin cilt lekeleri için nasıl uygulanması gerektiğinin ipuçlarını vereceğiz.

Elma sirkesi derinin dışındaki tüm bakteri ve ölü derilerin atılmasını sağlayan asidik bir özelliğe sahiptir. Bu ayrıcalığından ötürü elma sirkesini cildiniz için kullanacaksanız bunun için günün en uygun zamanı gece uykuya geçmeden öncedir. ya da güneş battıktan sonra. Çünkü elma sirkesi uygulanan cilt ne kadar güneş ışığına maruz kalırsa etkisi o kadar zayıflayacaktır. Gece uyguladığınız elma sirkesi cildiniz için daha faydalı olacağından bu şekilde devam ettiğiniz de lekelerin geçtiğini göreceksiniz.

Bunun dışında cilt lekeleriniz veya çilleriniz için elma sirkesi ile bir yöntem daha uygulayabilirsiniz. Bu yöntem elma sirkeli buhar yöntemidir. Buhar cildinizi nemlendireceği için gözeneklerinize elma sirkesinin daha hızlı nüfuz etmesini ve daha faydalı olmasını sağlayacaktır. Bunu yapmanız için de: 1 Litre suya 1 bardak elma sirkesini karıştırarak kaynatın ve cildinizi yakmayacak uzaklıktan bu buharın cildinize temas etmesini sağlayın. Buharın kaçmasını önlemek içinde başınıza örteceğiniz bir örtü iş görecektir.

Elma Sirkesi Yüze Nasıl Uygulanmalı

Elma Sirkesi Yüze Nasıl Uygulanmalı
Elma Sirkesi Yüze Nasıl Uygulanmalı

Tüm cilt kremlerinde olduğu gibi elma sirkesini de cildinize uygulamadan evvel cilt temizliğinin yapılması lazım. Cilt temizliğiniziklinik kremler ya da losyonlarla yapmak istemiyorsanız Gül suyu sizin için uygun olacaktır.

Bu temizleme ile cildinizdeki gözenekler temizlenmiş olacak ve uygulayacağınız elma sirkesi tam verimle etki edecektir. Elma sirkesini 4 / 1 oranında su ile uygulayabileceğiniz gibi direk olarak ta uygulayabilirsiniz. Bunun için bir miktar pamuğu sirkeye batırıp cildinize hafif dokunuşlarla uygulamanız yeterlidir.

Etkili olması için 15 – 20 dakika kadar bekleyin ve sonrasında ılık su ile durulayın. Mümkünse bunu Akşamları güneş battığında ya da en iyi verim için yatmadan önce yapın.

Haftada birkaç defa bu yöntemi uyguladığınızda cilt lekelerinden kurtulmaya başladığınızı göreceksiniz. Sadece cilt lekeleri değil, sivilceler kırışıklıklar, siyah noktalardan kurtulacaksınız ve cildiniz canlanacak ve parlayacaktır.

NOT: Bu yazıda uygulanan yöntemlerin herhangi bir tıbbi geçerliliği olmamakla birlikte asırlardır kullanılan doğal yöntemlerdir. Cildinizde ciddi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bir uzmana görünmenizde fayda vardır.