Kulvar Haber

Cilt Lekeleri İçin Karbonat Maskesi

Cilt Lekeleri İçin Karbonat Maskesi
214 views
23 Mart 2019 - 11:15

Cilt lekeleri için karbonat ve karbonat maskesi ile ilgili yazımıza başlamadan önce, yazımızda sizlerle neler paylaşacağız onlara değinmek istiyoruz.

 • Cilt lekeleri nedir?
 • Cilt lekeleri neden oluşur?
 • Cilt lekelerini gidermek için karbonat kullanımının faydası nedir?
 • Karbonat maskesi nedir ve nasıl hazırlanmalıdır? Konularına değineceğiz

Cilt Lekeleri Nedir? Neden Oluşur?

Cilt Lekeleri Nedir? Neden Oluşur?
Cilt Lekeleri Nedir? Neden Oluşur?

Cilt lekeleri özellikle kadınlar için önemli bir sorun haline gelebiliyor. Cilt lekesi oluşumları dünya da en sık görülen dermatolojik rahatsızlıklardan birisi olarak biliniyor. Cilt lekeleri ile mücadele etmek için satın alınan Kremler, çeşitli peeling gibi ilaçlar, ilaç sanayisi için de büyük bir para kaynağı halini almış durumda.

Peki, ilaçlara ve doktorlara bu kadar zaman ve para harcamamıza neden olan ciltteki lekeler nedir? Ciltteki lekeler neden oluşur? Sorularına da cevap verelim.

Cilt lekeleri, Melanosit adı verilen hücrelerden salgılanan melanin pigmentlerinin cilt yüzeyinde kalmasından dolayı ortaya çıkarlar. Melanin pigmentlerinin cilt yüzeyinde tortulaşmasının önünü açan nedenlerden bazıları da yine bize bağlı olan nedenlerdir. Bunlar:

 • Güneş ışığına bilinçsizce maruz kalmak
 • Evde ya da işyerinde kullandığımız ve kullanırken yeterli önlemi almadığımız kimyasal ürünler / maddeler
 • Hamilelik,
 • Doğum kontrol hapları
 • Ağrı kesiciler
 • Bazı antibiyotikler gibi aşırı kullanımı ya da kontrollü kullanımı elimizde olan ya da bize bağlı olmayan durumlar

Cilt lekelerinin oluşmasında en önemli faktörler arasındadır.

Cilt Lekelerinin Çeşitleri Nelerdir?

Cilt Lekelerinin Çeşitleri Nelerdir?
Cilt Lekelerinin Çeşitleri Nelerdir?

Güneş ışınlarından dolayı oluşan cilt lekeleri

Hiçbir koruyucu faktör olmadan güneş ışınlarının doğrudan alınması sonucu oluşan cilt lekeleridir. Güneş ışınları, Melanin pigmentlerinin oluşumunu arttırır ve bu pigmentler cilde yerleşerek lekelerin ortaya çıkmasına neden olur.

Hamilelik Maskesi (Melazmo)

Kadınlar hamilelik dönemlerinde özellikle psikolojik olarak çok farklı olmaktadırlar, bunun sebebi de hamilelikten dolayı ortaya çıkan hormonal değişikliklerdir. Bu hormonal değişikliklerin, yine melanin pigmentlerinin üretimini aşırı bir şekilde arttırması ile cilt lekeleri ortaya çıkar. Hamilelik döneminde bu lekeler genelde; Burun lekeleri, çene lekeleri, dudak lekeleri, alında oluşan lekeler ve yanak lekeleri olarak görülürler. Bu oluşan lekelerin herhangi bir boyutu olmamakla birlikte çok küçük veya çok büyük te olabilirler.

Alerjik Tepkimeler

Doğum kontrol ilaçları, ev veya işyerlerinde maruz kaldığımız kimyasal maddeler (çamaşır suyu gibi) kozmetik ürünlerin bilinçsizce ve aşırı tüketimi (tabi ki bu ürünleri marka içerik ya da imalat izni olup olmadığına bakmadan kullanılması) gibi durumlarda ortaya çıkan cilt lekeleridir.

Yaşlılığa bağlı Lekeler (Lentigo)

Genç yaşlarda güneş ışınlarına çok fazla maruz kalınmasından dolayı, ileriki yaşlarda ciltte görülebilen lekelerdir. Bu lekeler açık kahverengi ve siyah tonları arasında değişebildiği gibi belirli bir boyutu yoktur.

Yaraların iyileşmesi sonucu kalan cilt lekeleri

Herhangi bir kaza sonucu maruz kalınan darbe ile cildin tahriş olması ve iyileşmesinden sonra kalan lekeler, çıban veya sivilcenin iyileşmesi sonucu kalan lekelerdir. Bu tür cilt lekeleri, teni koyu olanlarda daha fazla belli olmaktadır.

Cilt Lekelerinde Uygulanan Tıbbi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Cilt Lekelerinde Uygulanan Tıbbi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Cilt Lekelerinde Uygulanan Tıbbi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Cilt lekeleri birçok tıbbi estetik yöntem ile ve özel üretim hazır kürlerle tedavi edilebilmektedir. Bu yöntemlere genel olarak bakıldığında kısa vadede doyurucu sonuçlar verdiği de görülmektedir.

Tıbbi tedavi yöntemlerine batığımız zaman mikrodermabrazyon, dermabrazyon, lazer tedavisi, kimyasal peeling gibi tedavi yöntemlerinin olduğunu görüyoruz.

Bu tedavi yöntemlerinde, düzenli aralıklarla (seans) yapılır. Tedavi sürecinde, cilt soyularak ya da cilt lekesi oluşan bölgelerdeki deriye direk müdahale eden peeling kürü uygulanır. Bu şekilde cildin değişime zorlanması sağlanmış olur

Cilt lekesi tedavilerinde yukarda bahsettiğimiz genele uygulanabilen yöntemlerin dışında. Özel olarak üretilen ürünlerinde varlığından söz etmek gerek. Bu ürünler ciltteki lekelerin rengini açmakla kalmıyor etkili içeriği ile cilt lekelerinin nüksetmesine de engel oluyor.

Cilt Lekelerini Gidermek İçin Karbonat Maskesi Faydası Nedir?

Cilt Lekelerini Gidermek İçin Karbonat Maskesi Faydası Nedir?
Cilt Lekelerini Gidermek İçin Karbonat Maskesi Faydası Nedir?

Karbonatı ve karbonat maskesini cilt lekeleri için bu kadar gözde yapan özellikleri arasında öne çıkanlar:

 • Öncelikle kimyasal peelingler yerine doğal peeling olması ve bu etkisi ile ciltteki yağ, dış etkenlerle oluşan kirler ve ölü derilerden arındırmasıdır.
 • Cilde doğal bir ışıltı kazandırır.
 • Siyah noktalar ve sivilceler için, ciltte bu sorunlara yol açan kapalı gözeneklerin açılmasını sağlar
 • Sivilceleri, siyah noktaları yok edici özelliğe sahip olması ile de yıllardır bayanlar tarafından sıkça kullanılan bir maddedir.

Yağlı bir cilde sahipseniz zaten bilirsiniz Yağlı bir cilt dış yollarla oluşan kirleri toplama da en uygun cilt türüdür ve bu kirlerin gözenekleri tıkaması sonucu ciltte oluşan siyah nokta ve sivilceler de çok fazla can sıkıcı olabilir.

Bu sivilce siyah nokta ve cilt lekelerinden doğal yollarla kurtulmak istiyorsanız karbonat maskesi tam olarak aradığınız şey olabilir.

Cilt Lekeleri İçin Karbonat Maskesi Tarifi ve Uygulanışı

Cilt Lekeleri İçin Karbonat Maskesi Tarifi ve Uygulanışı
Cilt Lekeleri İçin Karbonat Maskesi Tarifi ve Uygulanışı

Karbonat ile hazırlanan ve cilt lekelerini yok eden maske tarifi herkesin evinde bulunabilecek doğal maddelerle hazırlanabilecek bir maske tarifidir. Bu maske ile cilt lekelerini yok etmekle kalmayacak aynı zamanda cildinize doğal bir ışıltı da kazandırmış olacaksınız. Maske hazırlanışında kullanılacak malzemelerin ne amaçla kullanıldığına da değinmek istiyorum:

Yoğurt ve limon: Yoğurtta laktik asit (süt asidi) ve limon da alfa hidroksi asit bulunmaktadır bu iki asit türü de tüm peeling türlerinde olmazsa olmazlardandır. Bu asitlerin birincil özelliği cilt rengini açması ve lekelerin giderilmesinde etkili olmasıdır.

Sızma Zeytinyağı: Sızma zeytinyağı hazırladığınız maskenin deriye nüfuz etmesini hızlandıracaktır.

Karbonat Maskesi tarifinde Kullanılacak Malzemeler

 • 1 Yemek Kaşığı Yoğurt (mümkünse yoğurdun çok sulu olmayan kısmı)
 • 3 Damla Limon suyu
 • 1 Çay Kaşığı Karbonat
 • 1 Çay Kaşığı Sızma Zeytin Yağı

Karbonat Maskesi Hazırlanışı

Önce yoğurdu bir kâseye döküyoruz ve biraz kaşıkla karıştırarak yumuşatıyoruz. Arkasından 1 çay kaşığı karbonatı ekleyip bir güzel karıştırıyoruz, karıştırırken karbonatın laktik asitle girdiği tepkimeyi göreceksiniz kabarcıklar oluşacak kâse de.

Sonrasında limon suyunu ve zeytinyağını da ekleyip iyice karıştırıyoruz. Kıvamı çok akışkan olmamakla birlikte çok ta katı olmaması gerekiyor. Yüzümüze küçük bir fırça ile uyguladıktan sonra 10 dakika bekliyoruz ve yüzümüzü duruluyoruz. Cildiniz Aşırı kuru bir cilt ise limonu eklemeyebilirsiniz.