Kulvar Haber

Cilt Lekeleri İçin Limon Kullanımı

Cilt Lekeleri İçin Limon Kullanımı
87 views
23 Mart 2019 - 14:30

Cilt lekeleri için limon kullanımı asırlardır uygulanan bir yöntemdir. Bunun yanında birçok klinik yöntem de bulunmaktadır. Makalemizde sizlere doğal yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Makalemiz de; Limonun ve limon suyunun cilt için faydaları ve nasıl kullanılması gerektiği, Limon suyu maskesi tarifi ve uygulanış şekli, Limonun ciltte kullanımı ve limon suyunun cilt için kullanımında dikkat edilmesi gereken huşulardan bahsedeceğiz.

Cilt Lekeleri İçin Limon Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılmalıdır?

Cilt Lekeleri İçin Limon Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılmalıdır?
Cilt Lekeleri İçin Limon Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılmalıdır?

Kış aylarının vazgeçilmezi olarak birçok kimyasal eksiğimizi karşılamasının yanında cilt lekeleri için limon kullanmaya da tam bir lokman hekim tarifi diyebiliriz.

1 Tane limon vücudumuz için gereken C vitaminin %35 kadarını karşılıyor. Bu da limonu kış ayların da yakalandığımız grip, nezle gibi hastalıklara karşı gözde meyve yapıyor.

C Vitamini deposu olmasının yanında vücut direncimiz için gerekli olan diğer mineralleri de içeriyor. Potasyum, manganez gibi minerallerin yanında, B1, B2, B6 vitaminlerini de muhteva eden yapısıyla Yaratıcının bir lütufu diyebiliriz limon için.

Cilt lekeleri için limon kullanımına baktığımızda, klinik olarak satılan peelinglerin de içeriğinde bulunan sitrik asidin varlığına limonda bolca karşılaşıyoruz ve bu da limonu değerli yapan şey oluyor.

Karbonat maskesi, gibi diğer doğal maskelerin içeriğinde de limon asidine (sitrik asit) ihtiyaç olduğundan, doğal bir koruyucu ve antioksidan özelliği taşıyor. Aynı zamanda limon suyu kadar önemli olan limon kabuğudur ki limon maskelerinde kullanılır.

Limon kabuğunda demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, E vitamini, çinko ve bakır bulunmakta ve bu da cilt için suyundan daha değerli yapmakta.

Limon Cilt Lekelerine İyi Gelir mi?

Aknelere ve Siyah Noktalara Karşı Limon Kullanımı: Daha önce de söylediğimiz gibi Limon anti bakteriyel ve antioksidandır, Bu özelliği ile sivilcelerin kısa sürede yok olmasını sağlayacaktır.

Limon maskesi yaparak ve bunu birkaç günde bir tekrarlayarak pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Fakat maske hazırlamak için zaman bulamıyorsanız bir limonu ikiye ayırdıktan sonra cildinize sürüp 10 dakika bekleyin.

Daha sonra durulayın ve bunu günlük özellikle akşam saatlerinde uygulayın bir bir hafta 10 gün içerisinde fark olduğunu gözlemleyeceksiniz.

Sivilce, siyah nokta ve gözenekleri temizlemek için limon maskesi hazırlamak için:

Sivilce, siyah nokta ve gözenekleri temizlemek için limon maskesi hazırlamak için:
Sivilce, siyah nokta ve gözenekleri temizlemek için limon maskesi hazırlamak için:
 • 1 Kaşık Limon suyunu bir kâseye dökün
 • Ardından 1 çay kaşığı kadar yoğurdun koyu (az sulu) yerinden ekleyin
 • Bir çay kaşığı kadar bal ilave edin
 • Ardından bir yumurtanın beyaz kısmını da ekledikten sonra herhangi bir tortu ya da koyduğunuz maddelerin renkleri kalmayana kadar bir güzel karıştırın.
 • Sonra bu karışımı cildinize börek pasta yağladığınız mutfak fırçası gibi ama yumuşak kıllı bir fırça ile yüzünüze sürün (elinizle de sürebilirsiniz)
 • Sürdükten sonra 20 – 25 dakika kadar bekleyin ve durulayın
 • Durulama kısmında yüzünüzde maskeden iz kalmamasına dikkat edin.
 • Bunu hafta da 2 defa tekrar edin.

Cilt Lekeleri İçin Limon ve Kullanımı

Cilt lekelerinin güneş lekeleri, sivilce lekeleri gibi farklı türlerde olduğunu biliyoruz. Limon içeriğinde bulunan sitrik asit sayesinde bu lekelerin giderilmesinde en doğal yöntemlerden birisidir.

Rutin bir kullanım ile bu lekelerden zamanla kurtuluyor ve sağlıklı, parlak bir cilde kavuşuyorsunuz.

Limon ile Yağlı Ciltlere Çözüm

Limon ile Yağlı Ciltlere Çözüm
Limon ile Yağlı Ciltlere Çözüm

Yağlı ciltlerin en büyük sorunu sadece yağ değil. Yağlı ciltler dışardan gelen bakteri ve kirleri bünyesinde daha fazla barındırabiliyor böyle olunca da sivilceler ve siyah noktalar özellikle daha sık görülüyor.

Yağlı ciltlerin sivilce ve lekelerden kurtulmasının en doğal yollarından biriside limon diyebiliriz. Limon ile yapılan yapılacak olan doğal cilt maskeleri ile cildinizdeki PH dengesini koruyarak yağ asidini de alkali düzeye getirebilirsiniz.

Kepekli Saçlar için Limon

Kepek erkek ya da kadın herkesin sorunu. Kepeği geçirmek için birçok şampuan olsa da doğal yöntemlerin daha fazla işe yaradığını söylemek yanlış olmaz.

Çünkü bazı şampuanlar kepeği geçirse bile kullanımını bıraktığınızda kepek yenilenebiliyor. Limon maskesin de de yenileme olabilir ama en azından hem doğal hem de onlarca lira vermenize gerek yok.

Kepek için limon maskesi yapmak istiyorsanız işte tarifi: Öncelikle 1 kaba bir adet limonu sıkın (limonun taze olması önemli). Daha sonra bir çay kaşığı kadar hindistancevizi yağını ekleyin.

Ardından bir çay kaşığı zeytinyağını da ilave ettikten sonra bir çay kaşığı bal da ekleyerek bir güzel karıştırın. Kıvamına geldiğinde saç diplerine masaj yapmak sureti ile sürün ve sürdükten sonra 20 – 25 dakika kadar bekletin daha sonra her zaman kullandığınız şampuanla yıkayın.

Renk Değiştiren Dirsek ve Dizler için Limon Maskesi

Renk Değiştiren Dirsek ve Dizler için Limon Maskesi
Renk Değiştiren Dirsek ve Dizler için Limon Maskesi

Kararan dizlerin rengini açmak için çok sayıda klinik ürün bulabilirsiniz. Fakat doğal ve daha ekonomik hem de aynı sonucu vermesi açısından Limon suyunu tercih edebilirsiniz.

Diz ve dirseklerin koyu görüntüsünü yok etmek için bir limonu ikiye bölüm bu bölgelere bir güzel sürün. Sürdükten sonra 15 dakika kadar limon suyunun deriye nüfuz etmesini bekleyin.

Sonrasında da bolca su ile yıkayın ve evinizde bulunan herhangi bir nemlendirici krem kullanın. Bu yöntemi gün aşırı olarak denerseniz bölgelerin renginin açıldığını göreceksiniz.

Gözenekleri temizlemek ve Canlı Bir cilt için Limon Kullanımı

Gözenekleri temizlemek ve Canlı Bir cilt için Limon Kullanımı
Gözenekleri temizlemek ve Canlı Bir cilt için Limon Kullanımı

Yağlı ciltlerin gözeneklerinin, yağlardan dolayı daha fazla tıkalı olduğunu söylemiştik. Bu tıkanma sonucunda da sivilce ve siyah noktaların oluşmasına zemin hazırlanır.

Bundan kurtulmak için 2 yemek kaşığı hindistancevizi suyu içerisine 7 damla kadar taze limon suyunu karıştırın.

Bu karışımı da cildinize bir pamuk yardımı ile yedirin. Ciltteki gözeneklerin açılması için en doğal yöntemlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca cildin parlaklaşmasını ve canlılık kazanmasını da sağlayacaktır.

Peeling ve Limon Maskesi

Peelingin ne olduğunu ve ne amaçla kullandığını bilmeyen yoktur. Düzenli olarak peeling yaptırmak ciltteki ölü deriyi temizler, anti bakteriyel özelliği ile cilt lekelerine, sivilcelere ve siyah noktalara karşı iyi gelir. Cildi pürüzsüz ve parlak gösterir.

Peeling içerikli ürünler satın almak yerine evinizde limon maskesi yaparak ta peeling etkisi elde edebilirsiniz. Böylece paranız cebinizde kalır ve doğal yollarla cilt sağlığınızı kazanmış olursunuz.

Peelink etkili limon maskesi yapmak için:

 • 2 yemek kaşığı siyah şeker
 • 1 adet yumurtadan alacağınız yumurta akı
 • 1 çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyunu bir kapta karıştırın
 • Karıştırma işleminde şekerin tam erimemesi gerekiyor o yüzden fazla karıştırmayın.
 • Sonrasında yaptığınız karışımı elinizle masaj yapar gibi cildinize sürün, böylece daha iyi nüfuz edecektir.
 • 15 – 20 Dakika bekledikten sonra cildinizi bol su ile yıkayın ve evinizde bulunan herhangi bir nemlendirici kremi cildinize sürün.
 • Bu maskeyi haftada 2 sefer yapabilirsiniz.

Limon Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Limon Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Limon Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Limonun faydalarını ve içeriğinde bulunan vitamin ve mineralleri saydık. Fakat her şeyin çoğu zarar diyerek, dikkat edilmesi gerekenleri de söylememizde yarar var.

Limon Kurutucu etkiye sahiptir

Limon içeriğinde bulunan asit sayesinde yağlı ciltlerde dengeleyici bir özelliğe sahiptir. Fakat cildiniz kuru ise limonu direk olarak uygulamayın!

Bunun yerine bal ya da yoğurt gibi nemlendirici etkiye sahip içeriklerle birlikte karıştırarak kullanmak cildinizde oluşacak kızarıklıkları ya da başka etkileri giderecektir.

Limonun Etkileri İçin Acele Etmeyin

Söylediğimiz gibi limon doğal bir cilt uzmanıdır ama her bakım ürününde olduğu gibi limonun etkileri de hemen kullanılır kullanılmaz başlamaz. Etkisini görmek için en azından 3-4 hafta beklemelisiniz.

Cildiniz İçin Limon Kullanıyorsanız Güneşe Dikkat Edin

Cildiniz İçin Limon Kullanıyorsanız Güneşe Dikkat Edin
Cildiniz İçin Limon Kullanıyorsanız Güneşe Dikkat Edin

Limonun kurutucu bir etkisi olduğunu söylemiştik. Bu kurutucu etkisi yüzünden özellikle güneş ışınlarına karşı cildinizi daha korumasız bırakabilir.

Bundan dolayı limon maskesi yapacaksanız ya da cildinizde limon kullanacaksanız mutlaka akşam güneş battıktan sonra ya da yatmadan önce yapmalısınız.

Bunun dışında bu düzeni rutin olarak kullanıyorsanız, gün içinde cildinizi koruyacak güneş kremlerini mutlaka kullanmanız gerekiyor.

Her Gün Kullandığınızda Etkisi Artmayacaktır

Bazı bayanlarda gördüğümüz ve duyduğumuz için özellikle söylüyoruz. Limon maskesini ya da limon suyunu cildiniz için sürekli kullanıyorsanız bunu hafta da maksimum 3 defa yapın.

Dediğimiz gibi limon kurutucu bir etkiye sahiptir ve özellikle cildiniz kuru ise bunu hafta da 2 ye düşürmeniz de yarar var.

Eğer maske yapacak zamanınız yoksa direk limon sürmek yerine 3 te 1 oranında sulandırarak yapmanızda çok büyük fayda var.

Mutlaka Nemlendirici Krem Kullanın

İster direk limon suyu kullanmış olun isterseniz muhteviyatında limon olan bir doğal maske kullanmış olun. Mutlaka kullanımdan sonra bol su ile durulama işlemini yaptıktan sonra nemlendirici krem kullanmalısınız.

Taze Limon Suyu Kullanmalısınız

Cildiniz için en iyisi taze limon suyudur. Marketten hazır alacağınız limon suları koruyucular ve farklı kimyasallar içermektedir.

Bu kimyasalların cildinize zarar verip vermeyeceğini de bilemezsiniz. Bu yüzden doğal olandan yana kalın ve limonu uygulayacağınız zaman sıkın.

Zaman ayırdığınız için teşekkür eder. Sağlıklı Bir Cilt Dileriz.