Kulvar Haber

Cilt Tonuna Göre Saç Rengi Nasıl Belirlenir?

Cilt Tonuna Göre Saç Rengi Nasıl Belirlenir?
5.187 views
09 Mart 2019 - 13:59

Saçınızı boyamaya karar vermişseniz hangi saç rengini seçeceğinizi bulmak oldukça güçleşebilir. Doğru saç rengi seçilmemesi sizi anında mükemmel görünmekten uzak bir havaya sokabilir.

Vücutlarımızda melanin adında pigment bulunur. Melanin pigmenti saçınızın, gözlerinizin ve cildinizin rengini kontrol edip denetler. Ayrıca, farklı iklim koşullarında cildinizin geçireceği değişimi de belirler.

Ten rengine göre saç rengi seçimi

Saçınızı renklendirmeden önce ten renginiz dikkate alınması gereken önemli faktörlerdendir. Bu nedenle, cilt tonunun ve saç renginin kötü bir şekilde eşlenmesi garip görünmenize neden olabilir.

Bu makalede, cilt tipinize bağlı uyumlu saç rengi için bir rehber hazırladık. Doğru saç renginizi belirleyebilmek için okumaya devam edin.

Doğru Saç Rengi Seçimi İçin Cilt Tonunuzu Belirleyin

Aşağıda belirtilen yöntemlerle cildinizin hangi tonda olduğunu kontrol edin:

Cilt tonunuzun ılık veya soğuk olup olmadığını kontrol etmek için, normal güneş ışığında bileğinizi kontrol edin. Bileğinizdeki damarlar yeşil görünüyorsa, sıcak tondasınız demektir. Mavi görünüyorlarsa, serin tondasınız.

Yeşil mi yoksa mavi mi olduklarını söyleyemiyorsanız, zeytin tenli bir nötr ten renk tonuna sahip olabilirsiniz.
Cildinizin sarımsı tonlarda olması durumunda, sıcak tonlara sahip saç renkleri size iyi gelir. Bakır sarısı rengi böyle bir renktir.
Cildinizin pembemsi alt tonları varsa, serin tondasınız ve kül sarısı gibi serin renkler size yakışacaktır.

Cilt Tonunuz İçin En İyi Saç Renkleri

Sıcak Cilt Tonu İçin Saç Rengi

Sıcak ten rengi ile sarı ve kahverengi tonlarının uyumu çok iyidir. Örneğin, sıcak tonlu bir cilde sahipseniz, bal sarısı ve altın gibi renkler size yakışacaktır. Koyu tenler için çikolata kahvesi gibi koyu renkleri tercih edin.

Soğuk Cilt Tonlarında Saç Rengi

Kül sarısı, platin sarısı ve kül rengi kahverengisi gibi serin tonlar serin cilt tonları için idealdir. Ama ayrıca altın sarısı ve açık kestane kahvesi gibi yumuşak ılık tonları da değerlendirebilirsiniz.

Açık Ciltler İçin En İyi Saç Rengi

Açık tenlerde koyu tonlardaki saçlardan kaçının. İnce ve belirgin vurgulara sahip olmak, görünümünüzü iyileştirmek için büyük katkı sağlayacaktır. Canlı alt tonlarla koyu renkleri kullanın.

Açık ciltler için saçınızı renklendirmenin en harika yolu vurgulamaktır. Sarı tonları, kırmızı, açık kahverenginin alt tonları bu cilt rengine sahip kişilerde en iyi sonucu verir.

Orta Tonlu Ciltler İçin En İyi Saç Rengi

Çok açık renklerden kaçının. Sarılara ve kahvelere yönelin. Daha sıcak tonlar sizin için daha iyi olacaktır. Alternatif olarak, düşük ışıkları da seçebilirsiniz. Saç ışıklarınızı belirginleştirecek bir saç kesimi yapın.

Sizin için ideal renkler, kahve, kızıl, kestane renkleri, mavi veya mor gibi koyu renklerin tonları olacaktır.

Koyu Ciltler İçin Saç Rengi

Esmer tenli bireyler için, küllü sarı tonları gibi serin tonlu renkler tercih etmek iyi bir fikir değildir. Bal renginde veya koyu kırmızı olan tonlar gibi sıcak renklere yönelmelidir. Esmer teniniz olduğunda daha sıcak ve daha koyu renklere sadık kalmak daha güvenlidir.

Kendi renginiz koyu tonlarda ise ve siz kendinizde değişiklikler arıyorsanız, olabildiğince doğal saç renginize yakın tonlarda renkler seçin. Bordolar ve koyu kahveler size yakışacaktır.

Soluk Ciltler İçin Saç Rengi

Spektrumun serin ucunda beyaz sarışın, California sarışın, kirli bronz soluk tende şaşırtıcı görünüyor. Sıcak açık kahverengiler bu cilt rengine uyum sağlayacaktır. Bununla birlikte bu cilt tipi için genellikle soğuk tonlar tercih edilir.

Zeytin Tonu Ciltler İçin En İyi Saç Rengi

Sıcak koyu sarı tonları, koyu kahverengiler ve açık kahveler zeytin cilt tonları için harika seçimlerdir. Sıcak tonlar bu cilt rengini adeta tamamlar. Kül renkleri de zeytin derisinde iyi durur çünkü nötr bir cilt tonudur.

Karamel Cilt İçin En İyi Saç Rengi

Koyu sarı tonları ve koyu kahverengileri karamel cildinde iyi durur. Koyu saçta iyi karışmış sıcak tonlar uygun bir saç rengi fikridir.

Buğday Tenler İçin En İyi Saç Rengi

Sıcak koyu kahve ve serin açık kahveler buğday derisinde iyi durur. Buğday cilt orta-koyu tenli kategorisine girdiğinden, seçilecek saç rengi cildinizin ne derece açık olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Cilt Tonunuza Göre Saç Rengi Seçmek İçin İpuçları

1 – Gardırobunuzdan hangi renklerin ten renginize uygun olduğunu belirleyin

Kırmızı, turuncu, yeşil, altın sarısı renkleri size yakışıyorsa kumral rengi tam size göredir.

Bordo, fuşya, kraliyet mavisi, platin renklerini giyince iyi görünüyorsanız siyah saç size yakışacaktır.

Kırmızı, mor, kömür grisi giydiğinizde iyi görünüyorsanız, kumlu sarışın, bej sarısı, çikolata kahvesi sizi bambaşka güzelliğe taşıyacaktır.

2 – Göz renginiz de size uygun olan saç renginin belirlenmesinde önemli faktörler arasındadır.Ela, kahverengi ve yeşil gözlü insanlar, renklerdeki sıcak tonlara gidebilir. Altın sarısı ve bordo bunlardan bazılarıdır.

Göz rengi mavi olanlar saç renginde serin tonlara gitmelidir. Platin, küllü sarı, bal köpüğü bu insanlara daha çok yakışacaktır.

3 – Buğday gibi bir ten renginiz varken tamamen sarılaşmak gerçekten zor olabilir. Bunun yerine, kırmızılar, kahverengiler, hafif kahveler ve bordo renklerini düşünebilirsiniz.

4 – Maviler morlar gibi doğal olmayan bir renge gitmeyi düşünüyorsanız, bunun gardırobunuzla nasıl çakışabileceğini ayrıca işyerinde veya okulda kıyafet kodunuzla nasıl çakışacağını düşünün.

5 – Kontrast sizi sizden daha solgun göstereceğinden, aşırı açık ten tonunda koyu renkler kullanmaktan kaçının. Soluk ten üzerindeki koyu renkli saçlar, sizin daha yaşlı görünmenize neden olabilir.