Kulvar Haber

Çocuk Psikolojinde Saygı ve Özgüven Duygusu

Çocuk Psikolojinde Saygı ve Özgüven Duygusu
28 views
23 Mart 2019 - 9:10

Çocuk yetiştirme şekli çocuğun özgüven, saygı gibi davranışsal psikolojik yapısını oluşturur. Çocuğa ait davranışlar çocuğun iç dünyasını yansıtır. İç dünyasında görerek ve izleyerek yetişen çocuğa doğru davranış kazandırma yolları önemlidir.

Doğru davranışlarda öncelikle alacakları sorumluluk hissini kavramaları ve hem bu sorumluluklara hem de çevresine karşı saygıyı ne kadar kavrayacaklarına bağlıdır. Çocuk yetiştirmenin altın kurallarından biri çocuğu dinlemek ve anlamaya çalışmaktır.

Çocuğu etkin dinleme şekli

Çocuklarda saygı özgüven ve sorumluluk duygusu nasıl kazandırılır
Çocuklarda saygı özgüven ve sorumluluk duygusu nasıl kazandırılır

Çocuk konuşurken ve bir şeyler anlatırken çocuğun boy seviyesine inip, göz kontağı kurarak konuşulmasıdır.

Dinleme esnasında sadece çocuğu dinlemeli ve başka şeylere yoğunlaşmamak önemlidir. Televizyon izleyerek, telefonla oynayarak ya da başka bir işle uğraşarak çocuğu dinlemek çocuğa 2. planda olduğu hissini verir.

Ebeveynler çocuk konuşurken ve bir şeyler anlatırken müsait olmadıkları zamanlarda, çocuğa şuan meşgul olduklarını daha sonra dinleyebilecekleri uygun bir dille söylemelidir.

Çocukla konuşurken, göz göze gelmeniz kendisini önemli hissetmesini sağlar. Çocuğa her zaman anlaşıldığı ve dinlenildiği belli edilmelidir.

Çocuk, anne babasına önemli olduğu fark edilen bir konu anlatırken başka bir işle meşgul olmadan dikkatli bir şekilde dinlenmelidir. Çocuk konuşurken tepeden bakarak dinlemek, konuşmak çocuğa güçsüzlük ve değersizlik hissi verir ki bu da özgüven açısından doğru bir davranış değildir..

Saygılı Çocuk Yetiştirme Kuralı: Çocuğa Saygılı Olmak

Çocuklardan, büyüklerine saygılı olmaları beklenmeden önce saygılı olmayı öğretmek gerekir. Çocuk sergilediği tutum ve davranışların tümünü görerek öğrendiği gibi saygılı ve saygısız davranışları da aynı şekilde büyüklerinden öğrenir.

Bu yüzden çocuklardan beklenen saygılı davranış örneklerini öncelikle büyüklerin sergilemesi gerekir. Saygılı olmayı öğretmenin altın kuralı çocuğa saygı duyulmasıdır.

Çocuk konuşurken dinlemek, sözünü kesmeden konuşmasını bitirmesine müsaade etmek, kararlarına ve düşüncelerine saygı duymak çocuğa kazandırılacak en büyük saygı davranışlarındandır. Saygı duyularak yetiştirilen çocukların düzgün kişilik ve karakter yapıları olur.

Karşılaştığı Sorunları Çözmeyi Başaran Çocuk

Çocuk her zaman karşısına çıkan sorunları kendisi çözmelidir. Zorluklarla karşılaşan çocuklara anne ve babalar sadece sorunlarla başa çıkma yollarını göstermelidirler.

Çocuğa yanlış bir davranışından bahsederken bile öncelikle olumlu olan yönler vurgulanmalıdır. Yanlış davranışlar hakkında konuşurken çocuğa kızmak ve utandırmak doğru değildir. Yanlış davranışı düzeltmede kullanılacak çözüm yollarına beraber karar verilmelidir.

Çocuklarda Özgüven ve Sorumluluk

Çocuklara karşı alınan kararlar ya da kurallar sürekli bir biçimde uygulanmaya devam edilmelidir. Kurallardaki tutarlılık çocukta doğru davranışın oluşmasını sağlayacaktır. Doğru davranış örneği gösteren çocuk takdir edilmelidir. Doğru davranış örnekleri çocuklara özgüvenverilerek kazandırılır.

Çocuğa özgüven kazandırmak iyi bir birey yetiştirmenin temelini oluşturan unsurların başında gelir. Sorumluluk bilincini almış çocukların ders başarısı yüksek olur. Aynı zamanda sorumluluklarının bilincinde olan çocuklar kendi sınırlarının ve birey olduğunun farkına varır.

Bu bilinci kazanan çocuklar ilerideki yaşamlarında da görevlerini yerine getiren bireyler haline gelirler.

Çocuğa özgüven bilinci küçük yaşlarda kazandırılmalıdır. Bu yüzden çocuğa gün içerinde sorumluluklar verilmelidir. Sorumluluklar yaşına uygun bir şekilde planlanmalıdır.

Ne kadar süre televizyon izleyebilir, saat kaçta uyumalı, oyuncaklarını ne zaman toplaması gerektiği gibi gündelik planlar yapılabilir. Anne ve babalar her akşam çocuklarıyla yapacakları rutinler hazırlamalıdırlar.

Birlikte yapılacak aktivitelerin haricinde anne baba ile farklı farklı oyunlar oynanmalıdır. Söz dinleyen, uyumlu, sorumluluk bilinci edinmiş başarılı çocukları onlara zaman ayıran, ilgili aileler yetiştirir.