Kulvar Haber

Çocuk Psikolojisinde Kardeş Kıskançlığı

Çocuk Psikolojisinde Kardeş Kıskançlığı
39 views
20 Mart 2019 - 16:10

Doğal bir duygu olan kıskançlık, kişinin sevdiği insanı başkası ile paylaşmak istememesidir. Kıskançlığın temelinde güvensizlik vardır. Çocuklardaki kıskançlığın sebebi ise kendine duyulan sevginin ve gösterilen ilginin başka yöne kaymasıdır. Bu durum çocuklarda daha çok aile içerisinde bulunan başka bir çocuğa ya da kardeşlere karşı gösterilen kıskançlıktır. Kardeş kıskançlığı çocuklarda;

  • Bebek gibi konuşma
  • Bebek gibi davranma
  • Kusma
  • Çığlık atarak ağlama
  • İnatçılık
  • İçine kapanma
  • Gece anne baba ile yatma isteği
  • Okula gitmeme
  • Geceleri korkma

Gibi davranış bozukluklarına neden olur.

Kardeş kıskançlığı için Anne Babalara Tavsiyeler

Çocuk Psikolojisi ve Kardeş Kıskançlığı
Çocuk Psikolojisi ve Kardeş Kıskançlığı

Çocuğun kendisinden sonra gelen kardeşe karşı kıskançlık duyması gayet doğaldır. Bunun için çocuk suçlanmamalıdır. Bu konuya anne babalar dikkat ederek kardeş kıskançlığı duygusunu önleyebilirler.

Çocuğun kardeşine alışma süreci; yaşına, kişilik özelliğine, anne baba tutumlarına göre değişiklik gösterir. Anne babalar çocuğun hayatında fazla değişiklikler yapmamalıdır. Kardeşi olmadan önceki zamanlarda aile ile birlikte yapılan aktivitelere devam edilmelidir.

Eve ikinci bir çocuğun gelmesiyle anne ve babaların diğer çocuklarına ilgileri ve sevgi gösterileri azalmamalıdır. Çocuğun odasını değiştirmek gerekiyorsa bunu bebek doğmadan önce yapmak gerekir.

Anne ve babalar çocuğa “ sen artık büyüdün, abla /ağabey oldun bunları artık kendi başına yapabilirisin şeklinde konuşmalar yapmamalıdır. Ona karşı sorumluluk yükleyici ve kıskançlığa neden olan konuşmalardan kaçınılmalıdır.

Çocuğa bütün değişimlerin yeni bebek yüzünden olduğu hissi verilmemelidir. Bu durum çocukta kıskaçlığı artırır. Çocuğu bebek doğunca anaokulu, kreşe yazdırmak kısa süreliğine de olsa başka bir yere göndermek çocuğun hayatında bu gibi değişiklikler yapmak onun ruhsal dengesini alt üst eder.

Ruhsal dengesi zedelenen çocukta gelişim problemleri oluşabilir. Yapılacak olan değişikliklerin “kardeşi olacağı için” değil  “yapılması gerektiği için “ yapıldığı anlayacağı bir dille ifade edilmelidir.

Küçük yaştaki çocukların kardeşlik gibi duyguları anlaması zordur; çünkü soyut düşünme yeteneği gelişmemiştir. Daha büyük yaştaki çocuklarda onu sürece dâhil etmek önemlidir. Bebek alışverişi birlikte yapılabilir, fikirleri alınabilir, kardeşi ile ilgili konularda konuşulabilir.

Anne ve babalar bebeklerinin doğduğu ilk aylarda diğer çocuklarını ihmal etmemelidirler. Gerektiği zaman üçüncü kişilerden yardım alınarak diğer çocuk ile ilgilenilmelidir.

Ona Kardeşi Olduğunu Hissettirin

Çocuğa, kardeşine yardım edebileceği fırsatlar sunun. Ona empati kurmasını sağlayan konuşmalar yapın: “ sende bebekken uyandığında böyle ağlardın, bebekler kendi isteklerini ağlayarak dile getirirler gibi.”

Ona Kardeşi Olduğunu Hissettirin
Ona Kardeşi Olduğunu Hissettirin

Altını ıslatma, uyku ve yemek bozukluğu, çevreye zarar verme, hırçınlık gibi davranışlar gözleniyorsa uzman yardımı almanızda fayda var.

Kardeşler arasında eşit olmayan tutarsız aile tutumları, ayrımlar, imtiyazlar kardeşler arası düşmanlığa neden olur. Anne ve babalar çocuklarının her birinin eşit derecede sevgiye, ilgiye ve şefkate ihtiyacı olduğunu unutmamalıdırlar.

Temel ihtiyaçların kardeşler arasında adil ölçüler içerisinde giderilmesi gerekir. Bu durum onların birbirlerine karşı olumsuz duygular hissetmelerini engeller. Adil anne baba davranışları çocuklara özgüven verir. Aile içerisindeki mutluluk atmosferini artırır.

Kardeşlerin kavga ettiği zaman kimin haklı olduğunun ayırmanın imkânsız olduğu durumlarda ya olaya ilgisiz kalmak ya da tarafların her ikisine birden ceza vermek tek taraflı suçlamadan daha yaralıdır.

Çocukların birbirlerini sevmeleri ileride olumlu ve dengeli ilişkilerin oluşumuna katkı sağlamaktadır. Yetişkinler, çocuklarını birlikte zaman geçirmeye, oynamaya ve berabere olmaya teşvik etmelidir. Bu isteğin kendiliğinden doğmasını sağlayacak ortamlar hazırlamalıdır.