Kulvar Haber

Çocuklarda İshal : Yol Açtığı Sorunlar Belirtiler ve Tedavi yöntemleri

Çocuklarda İshal : Yol Açtığı Sorunlar Belirtiler ve Tedavi yöntemleri
42 views
07 Nisan 2019 - 3:14

Çocuklarda İshal: Yol Açtığı Sorunlar Belirtiler ve Tedavi! İshal, beş yaşından küçük çocuklarda çok yaygın bir sorundur. Gelişmekte olan veya sanayileşmemiş ülkelerde, birden fazla diyare dönemi geçirilmesi, yetersiz beslenme gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Bu ülkelerde çocuklarda ishal oranı yılda ortalama ikidir

Çocuklarda İshal : Yol Açtığı Sorunlar Belirtiler ve Tedavi yöntemleri
Çocuklarda İshal : Yol Açtığı Sorunlar Belirtiler ve Tedavi yöntemleri

İshal, dışkı sayısındaki bir artış veya daha gevşek dışkı varlığıyla kendini gösterir. Sağlıklı bir birey için normal olandan daha fazla (yani her gün üç bağırsak hareketinden daha fazla olarak) bağırsak hareketi gözlenir.

Diyareyi, hastalığın başlangıcından itibaren toplam 3 haftadan daha az bir sürede geçtiğinde akut diyare olarak adlandırabiliriz. İshal üç haftadan uzun sürerse kronik ishal olduğu kabul edilir.

Çocuklarda İshal Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda ishal sulu olabilir veya kan içerebilir. İshalin belli başlı belirtileri vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Karın ağrısı ve / veya şişkinlik
 • Rektal ağrı
 • Bulantı ve / veya kusma
 • Kilo kaybı
 • Bağırsak hareketlerindeki artış nedeniyle sık tuvalete gitme ihtiyacı hissetme

İshalli bireyler günlük gereksinimlerini karşılamak ve dışkılarındaki kayıpları telafi etmek için ağızdan yeterli sıvı alamadığı durumlarda ortaya çıkan su kaybetme riskini taşımaktadır. Dehidrasyon belirtileri şunları içerir:

 • İdrar çıkışında / ıslak çocuk bezinde azalma
 • Kuru dudaklar ve ağız
 • Ağlarken gözyaşı eksikliği
 • Sinirlilik ve huzursuzluk artışı
 • Artmış uyku hali / azalan enerji seviyesi

Ebeveynler evde çocuklarını dehidratasyon belirtileri açısından izleyebilir.

İshalin Nedenleri Nelerdir?

Akut İshal

Akut ishal, bakteri, virüs veya parazit enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişebilir. Çocuklarda İshal, gündüz bakımına devam eden çocuklarda daha sık görülür ve genellikle bir virüsten kaynaklanır. Enfeksiyon nedeniyle oluşan ishal vakaları genellikle hafiftir ve kendi başlarına geçebilir. İshal dışkılarında vücut sıvısı kaybından susuz kalmamak önemlidir.

Kronik İshal

Çocuklarda ishal nedenleri
Çocuklarda ishal nedenleri

Kronik ishalin birçok nedeni vardır. Kronik ishal, bağırsakta iltihaplanma veya besin maddelerinin emilimini azaltan bir hastalıktan kaynaklanır.

Kronik ishalin genel nedenleri aşağıda gösterilmiştir:

Enfeksiyonu takiben ishal (bulaşıcı ishal sonrası):

Giardia gibi enfeksiyonlar kronik ishale yol açabilir

Kronik spesifik olmayan ishal:

Genellikle küçük çocuklarda ishal görülür. Genellikle çok fazla meyve suyu, sporlu içecekler veya diğer ürünler gibi karbonhidrat şekerli sıvıları içmekten kaynaklanır. Meyve suyu veya karbonhidrat şekerli sıvı alım miktarını basitçe sınırlandırarak çözülür.

Çölyak hastalığı (glüten intoleransı):

Tahmini 1: 133 birey insidansıyla, Çölyak hastalığı, kabızlık, diyare, zayıf kilo alımı, azalmış enerji ve abdominal distansiyon gibi kronik semptomlar gösterir. Tip I diyabet ve diğer otoimmün hastalıklar ile Down sendromlu çocuklar Çölyak hastalığı için yüksek risk altındadır.

İnflamatuar bağırsak hastalığı (ülseratif kolit ve Crohn hastalığı):

Kronik ishale yol açabilecek bağırsak ve kolon iltihabı bulunan bir hastalıktır. Diğer semptomları arasında kilo kaybı, zayıf kilo artışı, büyüme hızında azalma ve karın ağrısı bulunur.

Laktoz intoleransı:

Süt ve süt ürünlerinde bulunan bir şeker olan laktozun sindirilememesi, kronik ishale yol açabilir. Diğer semptomlar arasında karın ağrısı, aşırı geğirme ve gaz sayılabilir.

Antibiyotik kullanımından sonra diyare (antibiyotikle ilişkili kolit):

Antibiyotik kullanımından sonra diyare görülebilir. Antibiyotik sonrası ishalin bağırsaktaki ‘iyi ve kötü’ bakteriler arasındaki dengesizlikten kaynaklandığı düşünülmektedir. Böyle bir bakteri Clostridium difficile olarak adlandırılır.

Yiyecek alerjileri:

Yiyecek alerjileri çocuklarda ishal, cilt döküntüleri, karın ağrısı, zayıf büyüme, bulantı ve kusma ile birlikte ortaya çıkabilir.

İshalin Risk Faktörleri

İshalin enfeksiyöz nedenleri için risk faktörleri arasında

 • Yabancı ülkelere seyahat etmek
 • Göllerde ve göletlerde yüzmek
 • Günlük kişisel bakımda yetersizlik
 • Hasta bireylerle temaslar bulunmaktadır.

Çölyak hastalığı ve enflamatuar barsak hastalığı (İBH) bazı genlerle ilişkilendirilmiştir ve bu hastalıklarla birinci derece akraba olan aileler daha fazla risk altındadır.