Kulvar Haber

Çörek Otu yağı faydaları nedir?

Çörek Otu yağı faydaları nedir?
36 views
16 Nisan 2019 - 18:16

Çörek Otu yağı faydalar, Çörek Otu ile zayıflamak mümkün mü? gibi sorularınızın yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Çörek otu birçok yiyeceğin olmazsa olmazıdır. Küçük ama faydası büyük olan çörek otu sağlık açısından oldukça önemli bir besindir.

Mikroplara, virüslere ve mantarlara karşı öldürücü etkiye sahip olan çörek otu, ifraz boşaltıcı görevi görür. aynı zamanda solunum borusunu genişletir. Ayrıca çörek otu, kan şekerini de düşürmeye yardımcı olur. Damar hastalıklarını engelleyerek hazmı kolaylaştırır.

Çörek Otu Faydaları Nelerdir? Çörek Otu İle Zayıflama Mümkün mü?
Çörek Otu Faydaları Nelerdir? Çörek Otu İle Zayıflama Mümkün mü?

Çörek Otu neye iyi gelir?

Çörek otu idrar söktürücüdür ve safra kesesine iyi gelir. Vücut yaralarını hızlı bir şekilde iyileştirerek hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Alerjilere iyi gelerek alerji oluşumunu önler.

Vücudun savunma sistemini dengeleyerek bağışıklığı güçlendirir.  Çörek otunun içinde bulunan nigellon ve alfa-pinen gibi eterli yağlar, solunum borusunu genişleterek krampları engeller ve kramplara iyi gelir.

Çörek otunun, müzmin hastalıklar karşısında da şaşırtıcı derecede iyileşmeler sağladığı biliniyor. Özellikle çocuklarda sinir ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir. Astım ve alerjik hastalıkların tedavisinde de kullanılabilir. 

Çörek otu ve ürünleri, hamilelik dönemindeki sıkıntıları ve sorunların giderilmesine yardımcı olur. Emzirme döneminde anneye ve bebeğe hiç bir yan etkisi olmayan çörek otu, bu dönemde kadınlar doktora danışarak rahatlıkla kullanabilir. Ayrıca emzirme dönemindeki anneler için süt kalitesini arttırarak sütün bebeğe daha yarayışlı olmasını sağlar.

Sindirimi ve hazmı kolaylaştıran çörek otu sindirim zorluğu ve mide şişkinliği şikâyeti olanlar insanlar için bitkisel bir çözüm alternatifidir.

Çörek Otunun diğer faydaları 

Yapılan araştırmalar da çörek otunun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirlenmiştir. Ayrıca çörek otu bazı ilaçların ham maddesi olarak kullanılmaktadır. Çörek otunun faydalarını şöyle sıralayabiliriz;

 1. Çörek otu, meme ve prostat kanserini engelleyerek yavaşlatır.
 2.  Akciğer kanserine karşı koruyucu özelliği vardır
 3. Kan şekerini düşürerek düzenler
 4.  Kanı sulanmasına yardımcı olur
 5.  Kalp enfarktüsü riskini önler
 6.  Romatizma ağrılarına iyi gelir
 7.  Öksürük ve solunum yolu hastalıklarında tedavi edicidir
 8. Hücrelerin yenilenmesini hızlandırır ve güçlendirir
 9.  İltihap gidericidir
 10. İdrar söktürücüdür
 11.  Cilt hastalıklarını tedavi edici özelliği vardır
 12.  Antioksidan özelliğe sahiptir
 13. Zayıflamaya yardımcı olarak yağ yakıcı özelliği vardır
 14. Hazmı kolaylaştırır
 15.  Mikrop ve virüslere karşı koruyucudur
 16. Depresyon ve panik atak hastalığını tedavi edicidir.

Çörek Otunun zararları nelerdir? 

Susam gibi siyah tohumlu bir bitki olan çörek otunun içeriğinde sabit ve uçucu yağlar. ( alkaloitler, saponinler ve tanen ) Bu yağların etkileşimde bulunacağı başka yağlar ve ilaçlar aynı anda kullanılmamalıdır.

Çörek otu yağının tadı acımışsa bozulmuş demektir. Çörek otunun etkisi kişiden kişiye değişebilir. Az miktarlarda alındığında sorun oluşturmaz ve güvenlidir. Kontrollü bir şekilde kullanılan çörek otu yağı zarar verici değildir.

Yiyeceklerin ve ekmek gibi hamur işlerinin içerisinde baharat şeklinde kullanılan çörek otunun hiç bir zararı yoktur. Çörek otu kullanıldıktan sonra eğer mide ağrıları oluşuyorsa ve bulantılara neden oluyorsa kullanılmamalıdır.

Çörek Otu nasıl tüketilir?

Uzmanlar, çörek otunun öğütülmemiş halde kullanılmasını tavsiye etmektedir. Çünkü öğütülme sırasında çörek otunun içerisindeki faydalı yağlar uçar. Bu nedenle de tohum halinde kullanılması tercih edilmelidir.

Bir kâse yoğurdun üzerine dökülen çörek otu oldukça faydalı ve besleyici olacaktır. Ayrıca çörek otunu düzenli olarak tüketmek gerekir.

Bunun için kahvaltıdan ve yemekten yaklaşık bir saat önce alınmalıdır. Günlük öğünlerden önce bir tatlı kaşığı çörek otu çiğnenmesi hazmı ve sindirimi kolaylaştırır. 

Çörek otunun tane şeklinde kullanımı ve yağ şeklinde kullanımı farklıdır.